Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İHSAN GÖRÜCÜ

STRATEJİNİN TARİHİ

Bu haber 28 Mart 2019 - 10:49 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.
STRATEJİNİN TARİHİ

STRATEJİNİN TARİHİ VE KAYSERİ STRATEJİ DERNEĞİ

Amerika ve İngiltere’nin değişmez siyasetleridir; savaşmazlar ancak dünyada da bir gün savaş, kan, göç, gözyaşı eksik etmezler savaştırırlar ve nemalanırlar, palazlanırlar biteviye. Tabii bu bir siyaset işidir, dış politika geleneği ve büyük düşünme yani stratejik çıkar meselesidir binaenaleyh.

Bu minval üzere anlamak ve anlatmak, anlamlandırmak maksadıyla yazıya Stratejiyi açık ve vasati insanın anlayacağı haliyle tarif eden filozof Sun TZU’nun sözleriyle girelim;

“Danışarak-İstişare ile avantajlarını değerlendir ve kuvvetlerini ona göre yapılandır ki olağanüstü taktikler uygulayabilesin. Kuvvetlerini stratejik olarak yapılandır, üstünlük sende kalsın. Yüz savaşta yüz zafer kazanmak ustalığın en doruk noktası değildir. Düşmanı savaşmadan yenmek stratejinin, ustalığın en doruk noktasıdır.

Stratejik etkenlerin çoğunu kendi safında bulunduran kimse daha savaşa girmeden karargahta kazanmış ve bunların azını elinde bulunduran kimse daha savaşa girmeden yenilmiş sayılır. Hele hiç bulundurmayanların vay haline. Bu noktadan hareketle yenen ile yenileni hemen görebilirsin ” diyor stratejinin bilgesi.

Kavram olarak strateji “Generallik mesleği” manasına geliyor. Kavramın ilk olarak ne zaman üretildiği ve kullanıldığını tam olarak bilinmiyor. Ama bugünkü gibi yüksek dozajda değ, ilse de insanlık tarihi boyunca krallar, padişahlar ve bilgeler tarafından değişik minvallerde hep kullanılageldiğini biliyoruz.

Başta büyük İskender, Sezar, Hannibal, Atilla, Cengiz Han, özellikle Napolyon Bonapart gibi devlet adamları stratejiye hem anlam kazandırmışlar hem de stratejinin bir “Düşünme yöntemi” olduğunu öğretmişlerdir. Yüzyıllarca süren bu eğitim sürecinde Makyawel, Clasuzewich, Liddell Hart gibi farklı düşünürler de stratejiyi “Matematik aklın kullanıldığı” hale getirdiler. Neyse diyelim ve açıklamalara, konuya başka yazılarımızda devam etmek üzere parantezi kapatalım ve  önemli etkinliklerinden tanıdığımız Ali Hashalıcı ve Av. Mustafa İlhan gibi değerleri bünyesinde barındıran Strateji Derneği başkanı Av. Mustafa İlhanın güncel siyaset üzerine kaleme aldığı yazısından bir bölümü izleyelim.

Av. Mustafa İlhan; Vurun Erdoğan’a , Sırtında, Bağrında Vurun Vurun ki rahatlayın…

Öncelikle sen vur Gül’üm. Öyle bir hançer vur ki sırtının acısı asırlar boyu dinmesin. Sizler Erdoğan’ın sayesinde adam oldunuz . Yoksa kim sizin gibi korkakları adam yerine koyardı. Biz biliriz ihanetlerin rengini tonunu. Senin eşini Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya fakültesinde Arap Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydını kabul etmeyip, girmesini engelleyen Erdoğan’dı. Değil mi? Hadi bunun için bir hançer sapla 367 oy gerekir diyen Erdoğan’dı. Cumhuriyet mitinglerini  düzenleyenler “Gerici Cumhurbaşkanı çarşaflı eş istemiyoruz ” diye slogan atan da Erdoğan dı. 27 Nisan da eşini arkadaşına emanet edip kaçmak istemenin sebebi de Erdoğan dı. Hadi bunun içinde vur bir hançer vur sırtına. Bu ülke de Erdoğan sayesinde Başbakan ,Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı oldunuz. Birde bunun için vur bir hançer. Sizi hiç kimse adam yerine koymazken gerici ,damgasıyla dolaşırken, bırakın Cumhurbaşkanı , Çankaya’nın kapısında eşinizle içeri alınmazken, Erdoğan her şeye göğüs gerdi seni eşinle gönderdi 1 numara yaptı. Göğsünü siper ettiği için bir hançer de göğsüne vur…

Ak Parti de ayrılıp şu ana kadar 3 parti kurdular.. hepside ayaklar altında paspas oldular… bir tanede siz kurun.

Bu halk ayaklarını silsin. Ben sizi ta RP döneminde tanır ve bilirim. Ne kadar korkak , sinsi, biri olduğunu da bilirim… Başkası bilmese de.

Sen Kürt kardeşim bir hançerde sen vur Erdoğan’ın sırtına.

Daha dün anadilini konuşamazken bugün okul açabiliyorsun. Daha dün Devletin gözünde Kürt=Pkk iken; bugün kardeşi “kardeşim ” oldun Daha dün evine iki çuval un alırken hesap verirdin bu gün un fabrikasını al Dün yolda kürtçe; jandarma kontrolüne gelince Türkçe kaset dinlerdin. Hadi bir hançerde bunun için vur. Vur ki rahatla Beyaz Toroslar için vur OHAL için vur İlinize Üniversite açtığı için vur Havaalanı yol yaptığı için vur. Say say bitmeyecekler için vur.

Sen Hasta Kardeşim, Bir Hançerde Sen Vur.

İlaç alamazken Muayene olamazken rehin kalırken Hastanede yer yok diye seni hasta hasta evine gönderilirken.

Önce doktorun muayenehanesine, sonra hastaneye koştuğun için bir hançerde sen vur. Doktor hemşire seni adam yerine koymazken.Rüşvetle işini görürken bir de bunun için bir hançer vur. Hastaya bakım ücreti için vur Özürlüye bakım ücreti için vur Toruna bakım ücreti için vur. Vur be kardeşim sende vur

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA