Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

STRESİMİZİ YOK ETMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Bu haber 05 Eylül 2018 - 12:02 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
STRESİMİZİ YOK ETMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Karşılaştığımız insanlarla selamlaşıp konuşmak, şiir ve anı yazmak, resim ve spor yapmak, müzik dinlemek bizi rahatlatır.

Gün içinde ve hafta sonunda tatil yapabilme, sıkıcı ortamdan uzaklaşma, el-yüz, ense yıkama, (abdest) duş almak da insanı rahatlatır.

Bunların yanında olaylara hoşgörüyle bakmak, çocuk gibi davranmak, televizyondan uzak durmak, hayvan veya çiçeklerle uğraşmak, gülümsemeye çalışmak, sorulduğunda “iyiyim, hatta bomba gibiyim” diyebilmek stresi yok edip bizi rahatlatır.

Stresimizi azaltmak için sevdiklerinizle beraber olun, hoşunuza gidecek şeyleri düşünün, temiz havada dolaşın, sevdiğiniz işleri yapın, sıkıntılarınızı paylaşın, karamsar olmayın, ümitli olun, olumsuz değil olumlu düşünün, boş durmayın bir işle uğraşın, güzel şeyleri insanlarla paylaşın, yardımlaşın…

Çalışırken sağlıklı nefes alıp veremiyorsak ruhumuz sıkılır. Bunun için sağlıklı nefes alma ritmine sahip olmamız gerekir. Nefes alıp vermek basit bir iş olarak görülmemelidir. Nefes alış-verişi iç motivasyonu sağlar. Derin nefes alış-verişi sayesinde kaskatı olan vücut gevşemekte, beyin hücreleri bol bol oksijen almakta ve sinir sistemi düzenli bir şekilde çalışmaktadır.

İyi nefes; yavaş, ağır, derin ve sessiz olmalıdır. İyi nefes için denge, ölçü ve uyum gerekir. Nefes almadan ciğer iyice boşaltılıp derince alınan bir nefes akciğerin tamamını doldurur. Nefesinizi aldığınız sürenin iki katı süresinde boşaltarak rahatlarsınız. Solunum kontrolünün yanında yeterli ve dengeli beslenme, düzenli uyku da gerekmektedir.

Gençlerde Görülen Hataları Biliyor muyuz?

* Başarısız örneklere takılmak.

* Kalbi ve ruhu doyuracak kitap okumamak.

* Kendini ve yeteneklerini keşfetmemek.

* Sadece konuşmak, dinlemesini bilmemek.

* Suçlayıp bir şey yapmamak.

* Kararsızlık, cesaretsizlik ve ümitsizlik olmak.

* Özeleştiri yapmamak.

* Zararlı alışkanlıklara sahip olmak.

* Sorumluluktan kaçmak, yaşamı ertelemek.

John CHRİSTİAN,“Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat diyoruz.” SARTRE, “Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki aynı hatayı tekrar yapmakta ısrar etmenin anlamı yok.”

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA