BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

SÜLEYMAN DEMİREL’İN MASONLUĞU MESELESİ MASONLAR ARASI KAVGA – BÖLÜNME-5
  • SÜLEYMANKOCABAŞ
    • SÜLEYMAN KOCABAŞ
    • suleymankocabas@kayserihakimiyet2000.com
    • 25 Aralık 2015 - 20:32:19

Demirel’in Genel Başkan Olmasını Kimler İstiyordu?
Demirel’in genel başkan olmasını isteyen parti içi ve parti dışından olmak üzere birçok şahıs, mihrak, mahfil ve dernek vardı. Parti dışından isteyenler şunlardı:
1-27 Mayıs Rejiminin Devlet ve Hükümet Başkanı Cemal Gürsel’in isteği: AP’ye genel başkan olması yolunda ona destek veren ve vermeyen her kesimin belli bir hesabı olmuştur. Bu arada tabii olarak 27 Mayısı yapan cuntanın da bir hesabı olmuş, AP’nin kurulması ve ona Ragıp Gümüşpala’nın genel başkan olmasına “icazet” daha işin başında darbenin lideri Cemal Gürsel tarafından verilmiş, yine darbeciler nezdinde Gümüşpala’ya bir halef düşünülürken, “27 Mayıs’ın kazanımlarını korumak ve düzene dizayn” için denilerek Demirel’e oynanmıştır.
Demirel’in AP’ye genel başkan adayı olacağı günlere gelindiğinde Gürsel, tavrını ondan yana koymuş, CHP milletvekili Cihat Baban’la bir sohbetinde bunu ve gerekçelerini açıklamıştı:
“-Artık dedi, yorgunum, görüyorsun kıpırdayacak halim yok. Bilseniz ki benden sonra İnönü’yü cumhurbaşkanı yapabilseniz, vallahi hemen bırakıp gideceğim… Ama mümkün değil… Nasıl İnönü’nün sıhhati? O da ihtiyarladı… Siz de onun yerine genç bir adam hazırlamalısınız? Hem neden Kasım Gülek’i (Gülek, CHP Genel Sekreteri idi) tutmuyorsunuz? Dünyayı tanıyan, lisan bilen, enerjik bir adam… Aranızda bu geçimsizlik devam ettikçe iktidara nasıl gelirsiniz? Bak Adalet Partisi kongresini yapacak, eh Cihad eh… Eğer Demirel AP’nin başına gelebilirse bütün dertleri hallederiz… O başkan olsun diye ben çok çalışıyorum… Bir muvaffak (başarırsam) olursam rahat edeceğim… Aydın adam, yobazlığa yüz vermez. Demokratlara âlet olmaz… Dünya görmüş… O zaman göreceksin Adalet Partisi de yola girecek… Benim gözüm arkada kalmayacak…’
Demirel hakkında siyasi yolda ilk methü senayı (övgüyü) Gürsel’den duyuyordum… Aslında o zamana kadar Süleyman Demirel hakkında ancak uzaktan bilgi sahibi idim. 1961 seçimlerinden sonraki dumanlı günlerde onun ifrat cephesini (Baban, burada AP’deki milliyetçi-muhafazakârları kast ediyor) takviye etmediğini hatta, bu sebepten parti idaresinden ayrıldığını duymuştum. Ama… Acaba Gürsel onu nereden tanıyordu? Onun hakkında bu güzel fikirlere nasıl sahip olmuştu?
-Siz kendisini yakından tanır mısınız?
Tanırım dedi, başını salladı…
-Ben de burada boş oturuyor değilim ya… Elbette soruşturuyor, öğreniyorum…
O sözüne kesik nefesle devam etti:
-Her halde hayata gözlerimi rahat kapayacağım, irticadan çok korkarım… DP sıkışınca irticayı tahrik ederdi. Gümüşpala da nafile zayıf kaldı, particilerin elinde oyuncak oldu. Amerika’da tahsil etmiş, laik, lisan bilir bir insan AP’nin başına geçerse, artık memleket kurtulur… Demirel’in Atatürkçülüğünden hiç şüphe etmiyorum. Genç adam…
Sonra:
-Bak dedi, onlar (yani AP’liler) kendilerini selamete çıkaracak adamı arayıp buldular… Kırk yaşında genç, istikbali parlak bir adam… Halbuki siz hâlâ İsmet Paşa diye direnip duruyorsunuz? Yahu yok mu aranızda bir kişi ki ortaya çıksın, şu Halk Partisi’ne sahip olsun?…
Zor nefes alıyordu, öksürdü, ben merak etmiştim. Acaba Gürsel Paşa AP ile nasıl temas kuruyordu? Nasıl ‘Demirel başkan olsun diye ben çok çalışıyorum’ diyebiliyordu?
Kongre’de Demirel’in, masonluğunu inkar için ortaya koyduğu mazbatadan sonra, el yordamıyla bazı gerçeklere ulaştık. Rahmetli Gürsel’in genel sekreteri bizim kabine arkadaşımız Nâsır Zeytinoğlu da masonmuş, Demirel’i bu hüviyeti ile tanıyor ve İzmir’den eski ahbabı (dostu) Gürsel’e öyle tanıtıyormuş. Belki o da Demirel’i Gürsel’e samimiyetle tanıdığı gibi tanıtıyormuş…
Gürsel’in istediği oldu. Demirel Sadettin Bilgiç’i mağlup ederek Gümüşpala’nın partisindeki koltuğuna oturdu. Bir süre sonra, bütçe müzakereleri sırasında CHP’ye kırmızı oy vererek İnönü hükümetini devirdi ve Suat Hayri Ürgüplü’nün kurduğu kabinde (koalisyon hükümeti) başbakan yardımcılığı ile yetindi. Burada başbakanlık stajı yaptı.” (Cihat Baban, Politika Galerisi, İstanbul, 1970, s. 265 – 267)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz