TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

TALAS’IN KÜLTÜREL DURUMU
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Ocak 2015 - 17:29:55

Talas’ da ilk düzenli okul 1871 tarihinde açılmıştır.

Bu tarihte Talas’lı Serasker Ali Saip Paşa’ nın yardımı ile bir ilkokul ile bir rüştiye mektebi yapılmıştır.

Rüştiye okulu bir müddet eğitim ve öğretime devam ettikten sonra, Kayseri’ de idadi mektebinin açılması üzerine kapanmış, bina da harap vaziyete girdiğinden satılmıştır.

Rüştiye okulunun kitabesi şöyle yazılmaktadır: Cehaletten bir etfali kurtarmak murad oldu. Yapıldı mekteb — i rüştiye hep etfal şad oldu.

Şehinşahi maarif perver Sultan Aziz Han kim Hoca tayin etti ehli kariye ber murad oldu.

Talas’ in ehli hayratı büyük himmet ettiler. Bu mektep 1286’ da küşad oldu.Yaptırılan ilkokul ise eğitim ve öğretime devam etmiş ve 1936 yılında Vilayet’ in, Özel İdare ‘nin Talas Belediyesi’ nin ve halkın yardımları ile tamir edilerek Talas halkına hizmete devam etmiştir.

Talas’ in Han Mahallesin de bulunan bu okul 1962 yılına kadar ilkokul olarak eğitim ve öğretime devam etmiş; bu yılda okulun hemen yanına yapılan yeni ilkokul binasının Öğretmen Derviş Güneş adıyla öğretime başlaması üzerine eski bina restore edilerek Pratik Kız Sanat Okulu haline getirilmiştir.

Talas Amerikan Okulları Talas’ da eğitim ve öğretim yapan okullardan en eskilerinden biri de Amerikan misyonerlerinin azınlıkların eğitimi ve kendi gizli amaçları için kurmuş oldukları Amerikan Okullarıdır.

Talas da İlk kütüphane fikri 1947 yılında Mehmet Okyay ve o tarihte teğmen olan Mehmet Özgüneş tarafından tasarlanıp, bu fikir muhtelif vesilelerle Talas ‘ ın kültürlü kişilerine duyuruldu.

Bu düşünce Talas halkı tarafından ilgiyle karşılandı. Bir başlangıç olmak üzere Mehmet Okyay 500 cilt kitap bağışında bulunarak, Talas’ in eski çarşı semtinde 7 Temmuz 1948 yılında Talas Gençlik Kitaplığı olarak ilk kütüphane açıldı.

1951 yılına kadar Talas halkının kitap ve maddi bağışları ile kitaplık büyüdü ve çevreye faydalı olmaya başladı.

Kütüphane 1951 yılında resmiyet kazanarak Maarif Vekâleti’ ne bir memur görevlendirildi. Bu tarihten itibaren Maarif Vekâleti yayın neşriyatları gönderilmeye başlandı. Bu arada kütüphane az da olsa Talas

Belediyesi ve Kayseri Özel idaresi tarafından desteklendi. Kullanılan kütüphane binası eski ve kışları ısıtılmasının zor olması sebebiyle 1950 yılında Talas’ ın Gölbaşı mevkiinde Belediye’ nin tahsis ettiği bekleme salonuna taşındı.1958 yılında Talas Halk Kütüphanesi adını alarak yeni yapılan Talas Orta Okulunun alt katında hizmet vermeye başladı.

Dokuz yıl kadar burada hizmet verdikten sonra, 1967 yılında Öğretmen Derviş Güneş İlkokulu’ nun zemin katına taşındı. Yirmi bir yıl orada hizmet verdikten sonra 19 Ocak 1989 yılında Hakka Hizmet Vakfı Mustafa Dedeoğlu Kız Yurdu’ nun 3. katına taşınmıştır.

Daha sonra 1999yılında harap bir şekilde bulunan eski Rüştiye Mektebinin hayırsever iş adamı Kemal Timuçin’ nin onarımı ile bu binaya taşınarak Fatma— Kemal Timuçin halk kütüphanesi ismini alarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz