MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

TALAS’TA RARİHİ MEKANLAR (III)
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Ocak 2015 - 17:26:55

23-GENERAL TRİKOPİS EVİ 

Yunan işgal kuvvetleri komutanı General Trikopis, 2 Eylül 1922 tarihinde esir düştükten sonra Uşak’ta Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna çıkarılmıştır. Mustafa Kemal Paşa, Yunan Kuvvetleri Baş komutanı General Trikopis’e savaşa girme nedenini sorduğunda Trikopis savaşı kazanarak Rumların ideali olan Kayseri’yi işgal edip Talas’ta akşam kahve içmeyi amaçladığını söylemiştir. Mustafa Kemal Paşa, Trikopis’in bu isteğini arkadaşlarıyla birlikte Ankara’ya oradan da Talas Garnizonu’na göndererek gerçekleştirmiştir. General Trikopis, silahına bile el koyulmadan Talas’ta misafir muamelesi ile ağırlanmıştır. Talas’ta kaldığı 10 aylık süre içerisinde Han Mahallesi Erhan Caddesi üzerindeki iki katlı evde özel doktorlarıyla birlikte misafir edilen General Trikopis, Lozan Anlaşması’nın imzalanmasının ardından Yunanistan’a gönderilmiştir.
24-KARAMAN BAYIRI
Erhan Caddesi üzerinden başlayarak Han Camii’ne kadar meyilli bir şekilde uzanan taş döşeli bir güzergâh olan Karaman Bayırı ve çevresi 19. yüzyılda Talas’ın önemli ticari alanlarından birisi olmuştur. Saraç, semerci, nalbant, demirci, kuyumcu gibi imalat ve satış yapan 19. yüzyıl kayıtlarına göre yaklaşık 200’ün üzerinde pek çok meslek koluna ait küçük atölye ve dükkânların bulunduğu bir sokaktır. Bölge ticari öneminden dolayı esvak-i sultani diye anılmıştır.
25-İLK BELEDİYE BİNASI
Çarşı Caddesi üzerinde yer alan bina, 1907 yılında kurulan Talas Belediyesi’nin ilk hizmet yapısıdır. Günümüzde yıkılmış olup kalıntıları mevcuttur.

26-HACI AHMET EFENDİ ÇEŞMESİ
Han Camii’nin güneydoğusunda yer alan çeşme, kitabesine göre, H.1303/M.1885 yılında inşa edilmiştir. Eserin kitabesinde mermer, diğer tüm bölümlerinde kaba yonu ve kesme taş kullanılmıştır. İstiridye kabuğu şeklinde kemer kavsarası bulunmaktadır.
27-AYNALI KİLİSE
Dere Yolu Sokak’ın üzerindeki dik yamaçta yer alan kilise, yıkılmış olup temel kalıntıları mevcuttur. Temel kalıntılarından okunabildiği kadarı ile transept plan şemasına sahiptir.
28-DEĞİRMENLER
Han Mahallesinde Erhan Caddesinde Çarşı Sokak’ın altında yer alan değirmenler, günümüzde mevcut değildir. Derviş Güneş İlköğretim Okulu’nun karşısında devam eden yokuşun altında bulundukları bilinmektedir.

29-YAMAN DEDE CAMİ (PANAYA KİLİSESİ) ve ÇARŞISI
Yapı, Karabey Sokakta yer almaktadır. 1886’da Sultan Abdülhamit döneminde Metropolit İonnis tarafından yaptırılmış olan kilise, Rum vatandaşların mübadele yoluyla Talas’ı terk etmesinden sonra 1925 yılında mülkiyetinin devredilmesi ile camiye çevrilerek ibadete açılmıştır. Orijinalinde kilise olan yapı, haçvari plan şemasında inşa edilmiştir. Güney yönünde mihrap ve minber eklenerek yapı camiye çevrilmiştir. Panaya Kilisesi olarak bilinen yapıya, camiye çevrildikten sonra Yaman Dede Cami adı verilmiştir. Caminin teras kısmının altında tol biçiminde düzenlenmiş dükkânlar mevcuttur. Günümüzde dükkânlar, kültürel amaçlı hizmet vermektedir.
30-KÜRTÜNCÜ KONAĞI
Muammer Bey Caddesi’nde yer alan ve 19. yüzyıl eseri olan konak, bodrum, zemin ve birinci katlardan oluşmaktadır. İç sofalı plana sahip konak, farklı malzemeler üzerine uygulanmış süslemeleriyle dikkati çekmektedir. Önemli sivil mimari örneklerden olan ve Talas Belediyesi mülkiyetindeki yapının restorasyonu, belediye tarafından 2011 yılında tamamlanmıştır.
31-ESKİ BELEDİYE BİNASI
Cumhuriyet meydanında yer alan bina, iki katlıdır. Belediyenin taşınmasından sonra askerlik şubesi olan bina, askeriyenin de taşınmasıyla birlikte yeniden belediye tarafından kullanılmaya başlanmış ve üniversite gençlik merkezi olarak işlevlendirilmiştir. Üst katlar ise yapılan tadilatlar sonrasında günümüzde Plan-Proje Müdürlüğü’nün çalışma ofisi olarak kullanılmaktadır.
32-SALİH AĞA ÇEŞMESİ
Tablakaya Meydanı’nın güney doğusunda yer alan çeşme, H.1344/M.1926 yılında Balcı Halil oğlu Salih Ağa tarafından yaptırılmıştır. Üçgen alınlığının ortasında yer alan daire biçiminde kitabesi bulunmaktadır. Antik dönem yapıları giriş cephesi gibi düzenlenen çeşmenin kemer kavsarasında siyah-beyaz mermer kullanılmıştır.
33-ÇAMLIBEL AİLE ÇAY BAHÇESİ
Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan ve çam ağaçlarıyla dikkat çeken çay bahçesi, şehrin önemli dinlenme yerlerindendir.
34-AKİF AĞA KONAĞI
Hükümet Caddesi üzerinde Merdivenli Sokak’ın girişinde yer alan konağın, balkon kısmındaki kitabeden 1882 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Bodrum, zemin ve birinci kattan oluşan Konak, iç sofalı plan tipinde inşa edilmiştir.
35-ONANİS EVİ
Muammer Bey Caddesi Çağlayan Sokak’ta yer alan ve dünyaca ünlü armatör Onasis ailesine ait yapı, köşe başında, üçgen biçimindeki parselde üç katlı, düz damlı, kesme taştan inşa edilmiştir. Restorasyonu için projelendirme çalışmaları Talas Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir.
36-TARİHİ SUYOLLARI
Erciyes Dağı’ndan gelen suyun Reşadiye Mahallesi üzerinden geçerek kanallar yolu ile Yukarı ve Tablakaya mahallerindeki konutlara içme ve kullanma suyu dağıtıldığı sistemdir. Roma dönemi ve Osmanlı döneminin son zamanlarına kadar inşa edile gelen tarihi suyollarına eski Talas dokusu içerisinde her yerde rastlanabilmektedir.

37-AMERİKAN KOLEJİ ve AMERİKAN HASTANESİ
Talas’ta ilk olarak 1871 yılında Amerikan Kız Okulu ve ardından 1882’de Amerikan Erkek Okulu açılmıştır. 1871 yılında kız okulu, Paşa Konağı diye bilinen yapıya taşınmıştır. 1909-1911 yılları arasında erkek koleji binası yapılmıştır. Her ikisi de faaliyetlerini 1914 yılına kadar devam etmiştir. 1928 yılında Cumhuriyet hükümetinden alınan izin ile erkek okulu eğitim hizmetine başlamış ve 1967 yılına kadar eğitim faaliyetlerine devam etmiştir. I Dünya Savaşı ve sonrasında, kız okulu binası hastaneye dönüştürülerek 1972 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüştür. Günümüzde Amerikan Hastanesi binası, yatakhaneler, müdür ve öğretmen lojmanları Erciyes Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak kullanılmaktadır. Erkek okulu ise Beden Terbiyesi tarafından kullanılmaktadır.
38-FEYZİOĞLU KONAĞI
Kayabaşı Sokak’ta yer alan, Talas ve Kayseri manzarasına hâkim konak, arazi eğimi kullanılarak iki bodrum ve zemin kat olarak haçvari orta sofalı plan tipinde inşa edilmiştir. Konak, Kayseri’nin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden olan Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu’nun ailesine ait iken Talas Belediyesi mülkiyetine geçmiş ve 2011 yılında restorasyonu tamamlanıp konuk evi olarak hizmete açılmıştır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz