BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

TALAS’TA TARİ MEKÂNLAR (I)
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 11 Ocak 2015 - 17:21:46

1-GÖLBAŞI MEYDANI ve SARNICI 

Atatürk Bulvarı, Kazımpaşa ve Ali Saip Paşa caddelerinin kesiştiği Gölbaşı Meydanı’nın batısındadır. Aktif olarak kullanıldığı dönemlerde Kiçiköy Mahallesinin 1 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayan sarnıcın Han Camii’nden şamandıra bağlantısı vardır. Kaya oyma yapı horasan harcıyla sıvalı olduğu için tüf kayaç olan yapısı su sızdırmaz ve nemden etkilenmemektedir. Sarnıç içerisinde geniş dolaşım alanlarının yanı sıra oda biçiminde mekânlara rastlanır.
2-KİÇİKÖY MAHALLESİ YER ALTI ŞEHRİ
Ali Saip Paşa Caddesi’ndeki tarihi evlerin köftenlerinden geçilerek ulaşılabilmektedir. Kuzeydoğu-Kuzeybatı yönünde uzanan yeraltı şehrinde şırahane, kuyular, odacıklar geçiş ve bağlantı tünelleri bulunmaktadır. Önemli bir bölümü ortaya çıkarılmıştır 
3-ALİ SAİP PAŞA CAMİ ve ÇEŞMESİ

Kendi adıyla bilinen sokağın girişinde bulunmaktadır. 1888 yılında Osmanlı Devleti Seraskeri Ali Saip Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camiye üçgen alınlığında Osmanlı Devleti arması bulunan kapıdan girilmektedir. Harim kısmına son cemaat bölümünde bulunan kapıdan geçilmektedir. Dikdörtgen planlı caminin kubbesi sekizgen kasnak üzerine yerleştirilmiştir.
Caminin avlu duvarına bitişik ve günümüzde kullanılmayan çeşme, Ali Saip Paşa tarafından H.1304/M.1886 tarihinde inşa ettirilmiştir. Çeşmenin ayna taşı ve kitabesi mermerdendir.
4- TOL KİLİSE
Ali Saip Paşa Caddesi üzerinde yer alan kaya oyma bir kilisedir. Dört bölümden oluşmaktadır. Giriş, sivri kemerli açıklıklarla ve iç mekânlar da sivri kemerli tonoz formunda oluşturulmuş. Mekânlar arası geçiş, kemerli kapılarla sağlanmaktadır. Girişin sağlandığı ilk bölümden merdivenle naos (Harim) bölümünün izlenebildiği mahfile çıkılır. Diğer geçiş kapıları naosla bağlantı sağlamaktadır. Apsis yönünde mimari doku yonu taşı ile oluşturulmuştur.
5-KİÇİKÖY MAHALLESİ MEYDAN ÇEŞMESİ
Ali Saip Paşa Sokağı girişinde yer almaktadır. Daha önce bulunduğu yerde bağımsız bir meydan çeşmesi iken 1968 yılında, günümüzde bulunan yerine taşınmıştır. Kitabesine göre H.1305/M.1887 tarihinde Ali Saip Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. İki bölümden oluşan çeşmenin dikdörtgen formdaki alt kısmında küçük bir çeşmeye benzetilen aynalığı vardır. Üst kısımdaki üçgen alınlığında ise kitabesi bulunmaktadır.
6-ESMA HANIM ÇEŞMESİ
Ali Saip Paşa Caddesi’nin aşağı meydan ile sonlandığı alanda bulunmaktadır. Çeşme nişi içerisinde yer alan kitabesine göre çeşmenin Ali Saip Paşa tarafından annesi Esma Hatun için H.1305/ M.1887 tarihinde yaptırıldığı bilinmektedir.
7-JANDARMA KONAĞI
Ali Saip Paşa Caddesi’nin aşağı meydan ile sonlandığı alanda, Kiçiköy Aşağı Camii’nin arkasında yer almaktadır. 19. yy özelliklerine sahip olan yapı, iç sofalı ve üç katlıdır. Köftenler, zemin kat ve üst kattan oluşan yapı yoldan bahçe duvarıyla ayrılmaktadır.

8-AKSOYLAR KONAĞI
Gölbaşı Meydanı’nda yer almaktadır. İki katlı konak, sivil mimari örnekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Doğu cephesi meydana, güney cephesi ise yola bakan konağın güney cephesinde yer alan çıkmalar, taş konsollar üzerine oturmaktadır. Avludan geçilerek girilen üst kattaki girişi yarım daire kemerli revakla çevrilmiştir. En üst katında cihannüma bulunan yapının avluya açılan doğu kapısı üzerinde ise kitabesi yer almaktadır.
9-ALİ SAİP PAŞA CADDESİ
Kiçiköy Mahallesi, Gölbaşı Meydanı’ndan başlayarak uzanan cadde, 19.yy. kayıtlarında Ermeni, Rum ve Türklerden oluşan sosyal grupların mübadele dönemlerine kadar birlikte yaşadığı bir mekândır. Talas’ın tarihi kentsel sit alanlarının önemli bir bölümünü oluşturan cadde, arkeolojik olarak da önemli değere sahiptir. Cadde boyunca karşılıklı olarak sıralanan evlerin arasında; yer altı şehri, kilise, cami, çeşmeler, kuyular ve sarnıçlar bulunmaktadır.
10-KIZ MEKTEBİ
Ali Saip Paşa Caddesi üzerinde bulunan yapı, 1890 tarihli olup kız mektebi olarak hizmet vermiştir. Günümüzde olukça harap durumda olan yapının giriş kapısı yapının en dikkat çekici unsurudur.
11-KİÇİKÖY (AŞAĞI) MEYDANI
Ali Saip Paşa Caddesi’nin sonunda yer almaktadır. Esma Hanım Çeşmesi, Jandarma Konağı, Aşağı Camii ve eski konut dokusunun yer aldığı meydanda yapılacak restorasyonun tamamlanmasının ardından turizme kazandırılacaktır. (Devam Edecek)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz