BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

TALAS’TA TARİHİ MEKANLAR(VII)
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Ocak 2015 - 15:17:48

TALAS’TA TARİHİ MEKANLAR(VII)

50-SELÇUKLU CAMİ (DİREKLİ CAMİ) ve ÇEŞMESİ
1810 tarihinde Nasuhzade Hacı Salih Ağa tarafından yaptırılmıştır. Taş malzemenin kullanıldığı mimariye sahip olan caminin döşemeleri ahşaptır. Tavanında ve taşıyıcı sisteminde ahşap direkler kullanılmıştır. Kırma çatıyla örtülü yapının güney doğu duvarına bitişik, dıştan çıkılan köşk minaresi bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerinde edirnekari motifler yer alan Caminin yanında, tarihi bir çeşme bulunmaktadır.
51-MODEL UÇAK PİSTİ
Havacılık sporlarının gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Talas Belediyesi, yelken kanat ve yamaç paraşütünün yanında, model uçak faaliyetlerinin de hızla geliştirilmesi için Akçakaya Mahallesi’nde Türkiye’nin tek model uçak pistini yaptırmıştır.
52-HACI ÖMER SABANCI EVİ
Ünlü iş adamı merhum Sakıp Sabancı’nın ailesine ait olan ev, Sabancı Ailesi’nin Adana’ya göç etmesi ile atıl kalmıştır. Günümüzde kiracılar tarafından kullanılmaktadır.
53-YERALTI ŞEHRİ
Akçakaya Mahallesi girişinde, mezarlık yakınında bulunan yeraltı şehri ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Kayaç yapısı, çevredeki yeraltı şehirlerinin yapısı ile farklılık göstermektedir. Geç Roma, erken Bizans dönemine tarihlendirilmektedir.

54-KİLİSE
19.yüzyıl eseri olan kilisenin cephesi dikkat çekicidir. İki katlı yapının giriş kısmı, üç katlı çan kulesi şeklinde düzenlenmiştir. Günümüzde iki katı mevcuttur. Kilise olarak apsisinin olmayan yapı aynı zamanda Protestan Okulu olarak bilinmektedir. Yakın dönemlerde müze olarak kullanılmıştır.
55-LOANNİS PRODROMOS MANASTIRI VE PAPAZ OKULU
1804 tarihinde yapımı tamamlanan manastır, günümüzde Zincidere 1. Komando Tugayı içerisinde bulunmaktadır. 1882 yılında manastırın yanında papaz mektebi yapılmıştır. Bu mektep 1906 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüştür.
56- ESKİ AÇIK CEZA EVİ TAŞ BİNASI VE HAMAMI
Zincidere Mahallesi’nin kuzeydoğusunda, eski açık ceza evi bahçesinde taş binası ve hamam bulunmaktadır. Hamam, dikdörtgen planlıdır. Üst örtüsünü oluşturan kubbesinde aydınlatma pencereleri bulunmaktadır. Dıştan dikdörtgen formlu olan pencereler içten kemerli bir yapıdadır. Her iki bina da erken Cumhuriyet dönemlerinde inşa edilmiştir.

57-ANDRONİKE KİLİSESİ (ÜÇ AZİZLER KİLİSESİ)

1835 yılında inşa edilen kilisenin orijinal kitabesi Karamanlıca’dır. Doğu-batı doğrultusunda kurulmuş olan kilise, bazilikal planlı, apsise dik üç nefli olup etrafı yüksek avlu duvarı ile çevrilmiştir. Avlunun batı tarafında çan kulesi yer almaktadır. Üçgen alınlıkları ve üçlü açıklık düzenlemeleri dikkat çekici olan kilise, günümüzde büyük oranda tahrip olmuş durumdadır. Kilise, Papa Eftim’in toplantı yaptığı mekândır.

58-İSPİLE HANI HARABELERİ
Kayseri-Malatya arasında kalan tarihi İpek Yolu üzerindeki kervansarayın bugün duvarları ve üst örtüsü tamamen tahrip olmuştur. Günümüze sadece temel kalıntıları gelen yapı açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşan hanlar grubunda değerlendirilmektedir. Karatay Hanı ile aynı yol güzergâhında bulunmasından dolayı 13. yüzyıl Selçuklu dönemine tarihlendirilmektedir.
59-KAYA MEZARLARI
Başakpınar Mahallesi’ndeki kaya mezarları Çalıçukur mevkiinin üst taraflarında bulunmaktadır.

60-ELMALI HARABELERİ
Kepez’e 5 km uzaklıkta eski bir tarihi köy yerleşkesidir. Yerleşke içerisinde evler ve evlerin altında yer aldığı bilinen mağara kalıntıları ve bir kaya mezarlık bulunmaktadır.
61-KAYA MEZARLARI
Kepez mahallesinin kırsal arazi bölgesinde bulunmaktadır.
62-SARIHAN HARABELERİ
Kepez mahallesinin kırsal arazi bölgesinde bulunmaktadır.

63-SU KEMERLERİ VE KÖPRÜSÜ
Kuruköprü Mahallesi girişindedir. Eskiden giriş yolu üzerindeyken günümüzde kullanılan yol farklı bir yerden geçirilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait Kayseri’yi tasvir eden bir şehir minyatüründe, şehrin sembollerinden olarak görülen ve Roma dönemi su yapısı olan bu kemerler nakşedilmiştir. Dere üzerinde kurulu olan köprü, çok sayıda kemerden oluşmaktadır. Büyük oranda tahrip olmasına rağmen su nakledilen kanalları belirgindir. Yaklaşık 100 m uzunluğunda bir kısım günümüze gelebilmiştir. (SON)

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz