Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
TARİHÇE

KAYSERİ HAKİMİYET 2000 TARİHÇESİ
Tam adı, “Hâkimiyet Milletindir” diye yazılıdır.
Ancak Hâkimiyet sözcüğü göze çarpacak biçimdedir.
Günlük, siyasî gazetedir.
İlk sayısı 30.08.1950’de çıkmıştır.
30 Ağustos 1950’de yayın hayatına başlayan gazetenin kurucusu ve ilk sahibi Şaban Sarıyıldız olup, Yazı İşleri Müdürlüğü sırası ile Enver Aktan, Şahap Sicimoğlu, Asım Yahyabeyoğlu tarafından yürütülmüştür.
Kayseri’nin en eski gazetelerinden birisi olarak ilimizde yerel anlamda yayın yapan ve Kayseri’de Yerel basın’ın 100.yılını geride bıraktığımız şu günlerde 62. yaşını kutlayan Kayseri Hakimiyet gazetesi halen uzun soluklu olmanın gururunu yaşamaktadır.
Kayseri Hakimiyet gazetesi 30 Ağustos 1950 tarihinde Şaban Sarıyıldız’ın sahipliğinde, Yazı İşleri müdürü sıfatı ile Av.Enver Aktan’ın yönetiminde ilk sayısını tek yaprak 2 sayfa olarak yayınlamıştır.
Gazete “Hakimiyet Milletindir” sloganı ile yayın hayatına başlamıştır.
Gazete’nin fiyatı 5 Krş olup, Yıllık Abone bedeli 18 TL, 6 Aylık Abone bedeli 9 TL ve 3 Aylık Abone bedeli ise 4.50 TL olarak belirlenmiştir.
30 Ağustos gibi önemli ve anlamlı bir günde yayın hayatına başlayarak ilk sayısı ile okurları ile buluşan Hakimiyet gazetesinin ilk nüshasında verilen Başlarken Sunuş yazısında şu ifadeler yer almıştır.
Memleketimizde, halkın ihtiyacına cevap verecek bir günlük gazetenin lüzumunu hissetmeyen yoktur zannedersem.
Şimdiye kadar Kayseri’de yayın yapan ve sırf bir partinin adını bilmekten başka gayesi olmayan bazı gazetelerin okuyucu tarafından tutulmadığını bizler her zaman görmekte idik.
Bu ihtiyacı yakından duyan bazı kardeşlerimiz bu mevzuda müteaddit defalarca konuşmalar yapmış, birkaç defada esas şekilde teşebbüslere girişmiş fakat hiçbirisinde de gerekli tabanı tahakkuk ettirme imkanı bulamamıştık. Her seferinde bir mani ile karşılaşıyorduk.
İçinde bulunduğumuz sene seçim senesi olmuştur.
Halk teşkilatı bir gazeteye şiddetle ihtiyaç duyuyordu.
Yayınlanmakta olan gazeteler ise halkın ihtiyaçlarını karşılamaktan çok sahiplerinin şahsiyetlerine kanaatlerine ehemmiyet veriyor.
Günümüzde iletilen gerçekten okunması gereken cemiyet haberlerini göz ardı ediyordu.
Gazetede başyazıyı teşkil eden ve içeriğinde küfür ve hücumlar nedeni ile şüphesiz bu durumlar karşılığında aranan değil siyasi taraf mevzulardan ibarettir.
….
Gazetemiz hiçbir zaman hiçbir partiye mal olacak değildir.
Bu yoldan yürürken, yazarlarımız yukarıdan beri tavsiyen beyan ve ifade ettiğimiz mahsurların tekerrürüne meydan vermeden doğruluk ve dürüstlükten hareket olacaktır.
Keza halkın ihtiyacına karşılık vermekten ibaret bulunacaktır.
Her gün bir başyazı ile günlük siyasi hadiseler ele alınacak, ayrıca bir fırka sütununda muhtelif arkadaşların haberleri kısa satırlar arasında sizlere aksettirilecektir. Daha çok halkı ilgilendiren hadiselere yer vereceğiz. Zabıta ve mahkeme hadiselerini selahiyetli arkadaşlarımız esaslı şekilde tetkik ve icabında mahallinde tahdit ederek sizlere günü gününe duyuracaktır.
İstanbul ve Ankara’daki hususi muhabirlerimiz her günkü olayları telefonla bizlere yetiştirecek ve bizlerde en kısa zamanda sizlerin huzurunda olacağız.
Gazetenin ilk sayısında yer alan Bir Damlacık konulu (Hakikat) rumuzlu köşe yazısında İktidara Muhalif başlığı ile yer alırken, gazetede yer alan bazı haber başlıkları ise 30 Ağustos Zafer Bayramı, Halk partisinde hakim olan zihniyet ve Kore Meselesi (General İsmail Berkok-Kayseri milletvekili), Başbakan Adnan Menderes’in Radyo konuşması ayrıca Vatandaşlara Belediye seçimlerine katılmaları konusunda bir de duyuru yer aldı.
Gazetenin ikinci sayfasında ise Avukat Enver Aktan’ın belediye seçimleri dolayısı ile yapılan propaganda konuşmaları hakkında yazı dizisi, Şaban Sarıyıldız’ın kaleme aldığı Yıkılan bir Rejim Büyük Günah. Bu işe kim bakacak?
DP’nin 64 kişilik 1. sırada Osman Kavuncu, 2. sığada Enver Aktan, 3. sırada Şahap Sicimoğlu’nun yer aldığı 64. sırada ise Sait Pişkircioğlu ile biten Belediye Meclis üyesi aday listesi bulunmakta.
Gazetenin alt sütunlarında ise Uçak seferleri, Nöbetçi Eczane duyurusu ile Verem savaş derneğine Üye ol açık çağrısı ile birlikte Kayseri’nin o yollardaki en modern otellerinden birisi olan İstanbul Oteli İlanı (Reklamı) ve bir de Yitik(Kayıp) ilanı yer almıştır.
Asım Yahyabeyoğlu’nun açıkladığına göre kendisi, başlangıçtan beri yazı işlerinde fiilen çalışmış ise de, o sıralarda yaşı küçük olduğundan gazeteye adı yazılmamıştır.
1917 Yılında doğan Gazetesi’nin ilk yayınlandığı tarihte yazı İşleri Müdürlüğü de yapan Şahap Sicimoğlu 30 Ağustos 1950’de Kayseri’li Şair- Yazar Abdullah Satoğlu’nun bir zamanlar sahibi olduğu “Hakimiyet” Gazetesi’nin ilk yayınlandığı tarihte yazı İşleri Müdürlüğü de yapan Şahap Sicimoğlu 13 Aralık 1983 yılında İstanbul’da hayata veda eder.
Gazetenin kuruluşunda Şaban Sarıyıldız ve Mehmet Yeğenağa ile birlikte Bekir Mısırlıoğlu ve Yahyabeyoğlu’nun da emeği geçmiştir.
Kayseri Basın Tarihi’nde önemli bir yeri olan isimlerden biri de kuşkusuz Mehmet Yeğenağa’dır. Kayseri’nin yerlisi olan Yeğenağa 1909 yılında doğar.
Kayseri’de o yıllarda oldukça okuyucusu bulunan Kayseri Erciyes, Abdullah Satoğlu’nun gazetesi Hakimiyet iki yıl, Kayseri’nin eski Belediye Başkanlarından Osman Kavuncu’nun çıkardığı Doğruyol, Asım Yahyabeyoğlu’nun gazetesi “ İstiklâl “ gazeteleri yine Sümer Matbaası’nda basılır.
Mehmet Yeğenağa, Abdullah Satoğlu’nun da ifadesine göre Kayseri’de modern matbaacılığın gelişmesinde öncülük etmiş bir insandır. Çocuklarına da kendi mesleğini öğreten Yeğenağa 1960 Darbesi’nden sonra kendi yayını olan “Zaman” Gazetesi’ni çıkarır. Gazetenin sorumlu müdürü Bozkurt Yeğenağa ve yazı işleri müdürü Feyzi Özsoysal’dır. Zaman, on sekiz ay Kayseri’de yayınlanır ve daha sonra çeşitli nedenlerle yayın hayatına son verir. Mehmet Yeğenağa 1966 yılında da “ Anadolu” Gazetesi’ni çıkarmaya başlar. Kendisi de bu gazetede yazılar yazar.
Mehmet Yeğenağa 1978 yılında hayata veda eder.
Hakimiyet gazetesi 57×82 boyutundaki kâğıdın yarısına basılarak bir süre tek yaprak altı sütun üzerine çıkmıştır. Daha sonra 68×100 boyutundaki kâğıdın yarısına iki yaprak (dört sayfa), altı sütun üzerine çıkmıştır.
1956 yılında gazete ilk kez el değiştirmiştir.
Bu tarihten sonra gazetenin sahibi Abdullah Satoğlu olmuştur. “İsmeti” takma adı da Satoğlu’na aittir. Gazete iki yıl Sümer Basımevi’nde basılmış, sonradan kendi adını taşıyan Hâkimiyet Matbaa’sında basılmağa başlanmıştır.
Yazarları arasında: Muin Feyzioğlu, Enver Aktan, Kâzım Yedekçioğlu, Burhan Güneysu, General İsmail Berkok, Rezzan Güneysu, Ahmet Hilmi Güçlü, Ali Rıza önder, Coşkun Ertepınar, Fikret Yahyabeyoğlu, Rahmi Taşçıoğlu, Nihat M.Çetin, Asım Yahyabeyoğlu, (İ.Mavi, Yahya Atila, Ay taka adları da Yahyabeyoğlu’nundur.) Aydın Nisarî, Abdullah Satoğlu, Av.İhsan İdikut, Faruk Yüce, Zeki Oral, İsmail Evci, Halit Kıvanç, Şefika Seren, Güner Dericioğlu, Faruk Kara, Nazife Tezel, Basri Gocul, Turan Göğer adlarını sayabiliriz. “Hâkimiyet” imzası ile kaleme alınan yazılar, Asım Yahyabeyoğlu, Enver Aktan, Ahmet Hilmi Güçlü’ye aittir.
Hâkimiyet gazetesi Aydın Nisarî, Asım Yahyabeyoğlu ve Abdullah Satoğlu gibi, mesleklerinde sürekli hizmetleri geçmiş olan değerli gazeteciler elinde başarılı olmuştur. Sık sık düzenlenen sanat sayfalarında, gökçeyazının (edebiyatın) çeşitli örneklerine bol bol yer verilmiştir.
Hâkimiyet, Kayseri’nin en uzun ömürlü ve başarılı gazeteleri arasında yer almıştır.
1960’dan sonra da yayınını sürdürmekte olan gazete, Abdullah Satoğlu’nun yönetiminde günlük gazete olarak, 1.4.1970’e kadar devam etmiş ve gazetenin sahipleri, Hüseyin Topçuoğlu ve Mustafa Şapçı’dır.
Abdullah Satoğlu’nun uzun süre çıkarmış olduğu Hakimiyet gazetesi onun Ankara’ya taşınmasıyla gazete 3. kez el değiştirmiş ve gazeteyi Hüseyin Topçuoğlu ve Mustafa Şapçı almışlardır.
Daha sonra Mustafa Şapçı’nın ayrılması ile birlikte Gazetenin sahibi olarak Hüseyin Topçuoğlu, Genel yayın Yönetmeni olarak ise Mustafa Topçuoğlu künyede yer almışlardır.
Hüseyin Topçuoğlu, Kayseri’nin en eski matbaacılarından. 1930 Kayseri doğumlu. 1943 yılında ise çalışma hayatına atılarak, aynı zamanda akrabası olan Sümer Matbaası’nın sahibi Mehmet Yeğenağa’nın yanına çırak olarak girmiş.1950 yılına kadar çalışmış.
O dönemde Rahmetli Osman Kavuncu’nun çıkardığı “Doğruyol” gazetesi ve yazı işleri Müdürünün Asım Yahyabeyoğlu’nun olduğu “ İstiklâl” gazetesi bizim matbaada basılırdı ve ben mürettiplik yapmış.
Hüseyin Topçuoğlu, Vatani görevini tamamlayarak yine Sümer Matbaası’na döner.
1956 Yılında Mehmet Yakupoğlu’nun sahibi olduğu Zafer Matbaası’nda çalışmaya başlar.
O Dönemi Topçuoğlu şöyle anlatır.
”Orada bulunduğumu sıralarda yine Mehmet Yakupoğlu’nun sahibi olduğu “ Erciyes Telgraf” adlı gazetenin yayınlanmasında çalıştım. Sanırım yazı işleri müdürlüğünü rahmetli Mustafa Gümüşkaynak yapıyordu. Daha sonra Abdullah Satoğlu’nun HAKİMİYET Matbaa ve Gazetesinde çalışmaya başladım. Makinistlik ve kalıpçılık yapmak benim görevimdi. Abdullah Satoğlu Ankara’ya taşınınca Mustafa Şapçı ile matbaayı ve gazeteyi devraldık. 1982 yılına kadar devam etti beraberliğimiz. O yıldan sonra oğlum Mustafa ile yürütmeye başladık.1984 yılında Erciyes Siteleri’ne taşındık.”
Hüseyin Topçuoğlu, 1997 yılında Gazeteyi Mustafa Cengiz’e devredip matbaayı oğlu Mustafa ile birlikte yürütmeye başlar. 2002 yılında da Matbaacılar Sitesi’ndeki yerlerine taşınarak halen matbaacılık yapmaya devam ederler.
17.11.1997 Tarihinde el değiştiren Hakimiyet gazetesi bu değişimin ilk farklılığını gazetenin ismine yaptığı ek ile göstermiş, gazete o tarihten itibaren “Kayseri Hakimiyet 2000” olarak devam etmektedir.
17.11.1997 Tarihinde ise gazete el değiştirmiş ve gazeteyi Mustafa Cengiz devralmıştır.
1982 Yılında gazetecilik mesleğine Hakimiyet gazetesinde başlayan Mustafa Cengiz, 1997 Tarihinde gazeteyi devir alışı ile ilgini olarak yaptığı değerlendirmede “O dönem Entertiple Tipo olarak basılan Hakimiyet gazetesinde başladığımı meslek yaşantım sonrasında yine o dönem Tipo olarak basılan Akın, IBM ile dizilen ve baskısı Ankara’da Günaydın tesislerinde yapılan Anadolu Haber ve 1991 Yılı 5 Ağustos’un da içinde bulunduğum ekip ile Ofset olarak yayın hayatına devam eden Akın Günlük gazetelerinde görev aldım. Vatani görevim sonrasında kendi gazetemi çıkartmaya karar verdim. Bu arada resmi ilan pastasının daha da büyümemesi için halen aktif olan bir gazeteyi alarak yola devam etmenin daha mantıklı olduğunu düşünerek bazı gazetelerle görüştüm. Kısmet mesleğe ilk başladığım Hakimiyet’i devralmakmış. 17 Kasım 1997 Tarihinden bu yana Kayseri Hakimiyet gazetesinin sahibi ve Genel yayın yönetmeni olarak ailecek mesleğe emek vermeye devam etmekteyim.” dedi.
Mustafa Cengiz, gazetenin hem Sahibi hem de Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaya devam ederken, Hakimiyet gazetesi devir tarihinden itibaren Kayseri Hakimiyet 2000 gazetesi olarak yayın hayatını sürdürmekte olup, Yazı İşleri Müdürlüğünü Ahmet Cengiz’in, Haber müdürlüğünü Mehmet Fatih Kaymaz’ın, Spor müdürlüğünü ise Yavuz Navruz’un yaptığı Kayseri Hakimiyet 2000 gazetesi devir tarihinden sonra kendini yenileyerek, Ofset teknikle ve 8 Sayfa renkli olarak yayın hayatına devam etmektedir.
2005 Yılı Nisan ayında ilimizde faaliyete geçen Kayseri’de Basın İlan Kurumunun kurulmasında büyük katkı sağlayan Kayseri Hakimiyet Gazetesi Sahibi sıfatı ile halen Cengiz gazetenin künyesinde yer almakta olup, Genel Yayın Yönetmenliğini de yürüten Elmas Cengiz, Yazı İşleri müdürü Ahmet Cengiz, Spor Müdürü Yavuz Navruz, Haber müdürü Mehmet Fatih Kaymaz, Sayfa Sekreteri Mehmet Taş, Kayseri Hakimiyet Gazetesi Muhabirleri: Doğan Koca, Hamdi Aktürk, Yüksel Kalkan, Yasemin Cengiz, Mehmet Alp Cengiz kadrosu ile yayın hayatına devam etmektedir.
Devri ile birlikte Matbaacılık konusunda da yeni bir çığır açan Kayseri Hakimiyet 2000 gazetesi Mira Basın Yayın Sanayi Ltd.Şti bünyesinde faaliyet göstermekte olup, matbaacılık alanında da Kayserililer’e hizmet vermektedir.
Gazete’nin 1. ve 8. sayfaları dört renkli olup, iç sayfalar siyah beyaz olarak basılmakta, Politik, Aktüel, Siyasi, Spor ve güncel konularda geniş bir perspektif izlemekte, Kayseri’de en çok köşe yazarının yer aldığı gazete olarak dikkat çekmektedir.
Kayseri Hakimiyet Gazetesi ofset tekniği ile basılarak, pırıl pırıl baskısı ile Kayserililere düzenli olarak 25 Ykrş’tan ulaşmaktadır.
30 Ağustos 1950’de yayın hayatına başlayan ve kesintisiz olarak uzun soluklu yerel bir gazete olmanın güçlüklerini başta Ekonomik sıkıntılar ve buna paralel değişen hükümetlerin Mahalli basına karşı uyguladığı resmi İlan politikaları başta olmak üzere sayılamayacak kadar çok sayıda sorun yaşamasına karşın ayakta kalmayı başaran ve 30 Ağustos 2013 Tarihinde de 64. yaşını kutlayacak olan Kayseri Hakimiyet 2000 Gazetesi ilk çıktığı günden bu yana 19275 Sayıyı geride bırakmaya hazırlanmaktadır.
İlk çıktığı günden bu yana Kayseri’de özellikle Türkçe kullanımı konusunda ciddi bir özen gösteren gazete’nin bu alanda aldığı çok sayıda ödül bulunmaktadır.
Gazete’de son dönemlerde Mehmet Kasap, Hamdi Aktürk, Merhum Şair-Yazar Ahmet Asma, Mustafa Göçer, Recep Çalkaner (Aslan Gayserilim), Merhum Yüksel Güngören, Yaşar Elden ve Murat Yerlikhan gibi isimler sürekli yazıları ile okurları ile buluşmaktadırlar.
Seçkin kalemlere sütunlarını açan Kayseri Hakimiyet 2000 Gazetesi kadrosunda bulunan Köşe yazarlarının zenginliği ile de dikkat çekmektedir.
Gazete’de Spor, Siyasal, Sanat ve Kültürel alanlarda yazan değerli kalemler yorumları ile Kayseri kamuoyuna ışık tutmakta olup başta Türkçenin en güzel şekilde kullanılması ile birlikte Spor alanında aldığı ödüllerle de dikkat çekmektedir.
Kayseri Hakimiyet 2000 Gazetesi kuruluşunun 62. yılı münasebeti ile 4 Eylül 2011 Pazar gününden itibaren Pazar günleri de çıkma kararı alarak haftanın 7 günü yayın hayatına devam etme kararı almıştır.
Kayseri Hakimiyet 2000 Gazetesinin Mail adresleri ve Telefon numaraları ve Faks numaraları ise şu şekildedir.
hakimiyetkayseri@hotmail.com, hakimiyetkayseri@gmail.com
Tel- Faks: 0.352. 222 90 68-78 ve 0 352 3321213

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ