Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

TEDBİR ALMAK…..!

Bu haber 31 Ağustos 2018 - 10:56 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.
TEDBİR ALMAK…..!

Olası bir tehlikeyi önlemek veya olmasını sağlamak için başvurulan çare, önlem ve öngörü anlamını içerir.

Son günlerde bu sihirli kelimeye o kadar çok ihtiyacımız var ki, en tepedeki yöneticilerimizden en tabanda ki sade vatandaşa kadar herkesin tedbir alma zorunluluğu doğmuştur. Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Bakanlıklar, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve kamu kurumları yöneticileri, kısacası Ülkemizde varlığını sürdüren her şahıs ve iş yerinin ekonomik tedbir alması gerekiyor. Acil olmayan yatırım ve gösterişe dayalı harcamadan kaçınıp, mütevazi bir yaşam biçimi mutlaka seçilmeli. Gerekli hazırlıkları yapıp, gerekli tedbirleri almak için, gerekli çarelere başvurmak ve milleti tasarrufa yönlendirmek Devlet yöneticilerinin vazgeçilmez görevleri olmalıdır. Tabi ki Devletin vatandaşlardan beklentilerine ve kendisinin de bu beklentilere paralel hareket ettiğine toplumun tüm katmanlarını inandırmalıdır. Vatandaşlarımızın, şatafatlı ve bol takılı düğünlerden vaz geçmeleri, cenazelerde yemek vermemeleri ve buna benzer masraflardan vaz geçmeleri, öncelikle kendi ekonomilerine sonrada Ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Eğitim ve sağlık dışında her türlü harcamadan rücu edilmeli.”Hazine Bakanı, ekonomide güçlü bir dönüşüm sürecine giren Türkiye trenini kaçıran yatırımcının kaybedeceğini söylemiş.” Bende bu cümleyi biraz değiştireyim, aklın, ilim ve bilimin kabul ettiği tedbirler alınmazsa, ALLAH muhafaza, tüm Ülke insanları olarak treni kaçırmış olabiliriz.

Sevgili dostlarım, vaktiyle Japon ekonomisi dar boğazdan geçiyor. İç borç, dış borç gırtlağı aşıyor, zamanın Başbakanı Meclis kürsüsüne çıkıyor durumun vahametini anlatan uzun bir konuşma yapıyor ve devam ediyor. Tanrı şahidim olsun ki, Japonların iç ve dış borcu son kuruşuna kadar ödenmeden, Pirinçten başka bir şey yemeyeceğim. Şu üstümdeki elbiseden başka bir elbise giymeyeceğim der ve dediklerini yapar. En üstten en alta kadar israftan kaçınma kampanyası açılır. Japonya bütün borçlarını öder, bu duruma toplumun bütün kesimleri inanır ve istisnasız uyar. Şu anda, Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir kampanya ya başlasa ve başlatsa, diğer ekonomik tedbirleri de almak şartıyla, inanıyorum ki biz bu işi başarabiliriz. ABD’den, Rusya’dan, AB Ülkelerinden, Araplardan ve Ortadoğu Ülkelerinden bizlere fayda gelmez, başımızın çaresine bakmalıyız.”Bir Ulus, ne kadar derin iktisadi bir bunalım içinde ise, ziynet ve süs eşyası ile o kadar savurgandır” Adolf LOON.” İktisada riayet eden kimse, fakir olmaz.” Hz. Muhammed.(sav.)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA