googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

TENEZZÜL HADDİ…..!

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 16:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TENEZZÜL HADDİ…..!

Rahmetli babamla sohbetlerimizden birinin başlığı, tenezzül haddi idi.

Eğitimden, ahlaktan, dürüstlükten ve mütevazi olmaktan konuşurken bu günkü yazımın başlığı olan “tenezzül haddi dedi”, ne demek istedin, tenezzül haddi ne anlama geliyor baba dedim. “Turgut Özal’ın benim memurum işini bilir” dediği günlerdi.

Dinle o zaman dedi; çeşitli makam ve mevkilerde olan insanlar, herhangi bir sebeple yetki almış ve amir makamına yükselmişse bir ölçüsü var, herkes mutlaka bir şeye tenezzül eder ve keşke benimde olsa der dedi. Çok dürüst ve iyi niyetli siyasetçileri, kamu görevlileri ve oda başkanlarını tenzih ederek düşüncelerimi yazıyorum.

Nefsine birazcık hakim olan insanlar, yasal olmayan teklifler karşısında direnç gösterirler. Bu teklifi asla kabul edemem, çocuklarımın kursağına haram lokma düşürmem, devletimin bana verdiği ve alın terimle kazandığım bana yetiyor diye tepki gösterir. Çok fazla direnme ve inatlaşma imkanı yoktur çünkü mesai arkadaşlarının bir çoğu pes etmiştir ve hakkı olmayan şeylere en küçükten başlayarak, makam ve mevkiine göre tenezzül haddi değişmiştir, teklifleri kabul etmiştir. Kulaklarına küpe olsun unutma. Kimileri 3, 5, 50, 100 e tenezzül etmez ama mutlaka bir tenezzül haddi vardır dedi. Hakkı olmadan ihtiyacını ve ihtiyaç fazlasını elde etmek isteyen insanların, inanç, eğitim, varlıklı olmak ve olmamakla ilgisi yoktur. Dürüst olmak, ahlak yapısı ve bu benim değil, bu benim hakkım değil, almamalıyım diyebilecek irade yapısına bağlıdır.

Ülkemizde zaman, zaman yaşanan yoksulluk ve yolsuzlukların nedeni, doyumsuz olmaktan, kanaatsiz olmaktan ve başkalarının hakkına göz dikmekten kaynaklanıyor. Durumuna ve seviyesine aykırı düşen bir şeyi ve işi kabul etmek, inmek ve alçalmak sadece günü kurtarmak, midesini haramla doldurmak ve çocuklarına kötü miras bırakmaktan başka bir kazancı olamaz. Kırk yıllık ticaret hayatımda, nice varlıklılar gördüm servetini kaybettiler ve nice yoksullar gördüm inanılmaz servete gark oldular. Vergilendirilmiş kazancın kutsallığına hep inanmışımdır, yeter ki kamu ve kul hakkı yenmemiş olsun. İcat çıkartmayan, sorgulamayan bireyler, kazancın ve yaşantının kolay olanını, mümkünse bedava olanını seçerler. Üretmekte ve kazanmakta zorlanmayınca bir başkasının emeği, bir başkasının alın teri ve bir başkasının dirsek çürütmesi, Allah’ın koyduğu yasaklar,talancı kesimi ilgilendirmiyor, o doymak bilmeyen işkembesini başkalarının hakkıyla dolduruyor. “Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme”. Che Guevara.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER