Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
FARUK ERGAN

TEŞEKKÜR ET, ÖZÜR DİLE….!

Bu haber 12 Nisan 2019 - 11:30 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.
TEŞEKKÜR ET, ÖZÜR DİLE….!

İnsanlara, kim olduklarına ve konumlarına bakmadan, teşekkür edin ve her türlü kusurda ve hatada özür dilemeyi bilen bir insan olun. Her ikisi de geciktirmeden yapılmalıdır. Geç kalınmış olması onların kıymetini düşürür, ancak geç kalınmış bir teşekkürü ve özrü beyan edebilmek ise yüksek bir ruhun göstergesidir.

Teşekkür etmek; farkındalığı yüksek, dikkatli bir zarafetin göstergesidir. Teşekkür edebilmek hayatı dikkatsizce yaşayanların, ruhunda incelik ve nezaket olmayanların, doğayı ve diğer canlıları sevmeyenlerin ve toplumun yarısını ötekileştirenlerin yapabileceği bir insani görev değildir. Teşekkür edebilmek için fark edebilmek gerekir, fark edebilmek ise akıl ile kalp ile yüksek değerlere sahip olmayı, kin ve nefret duygusundan arınmayı gerektirir. Teşekkür etmeyi bilmeyen insanlar çok tehlikelidirler, onlar iyiliğin ve iyi bir kalbin, saflığın ve temiz bir ruhun değerini bilemezler. Genelde vefasızlar ve vefasızlıkları er yada geç açığa çıkar. Teşekkür etmeyi bilmeyen insanların zararsız gibi görünen bu tehlikeli karakterleri, onlarla yol arkadaşlığı, birliktelik ve kader ortaklığı yaptığınızda ortaya çıkar ve sizi üzerler. Fırsatları değerlendirerek hayatı durdurun ve teşekkür edin, bu sizi her seferinde ve her an biraz daha güzel, biraz daha özel bir insan yapacaktır. Herhangi özel bir gününüzde sizinle birlikte olan, sizi ziyarete gelen arkadaşınızı ertesi gün arayarak, beni unutmadığın ve yanımda olduğun için sana çok teşekkür ederim diyebilmek hem sizi yüceltir, hem de karşınızdakini onure etmiş olursunuz.

Özür dilemek; sizi haklıyken haksız duruma düşürmez, küçültmez ve kaybettirmez. Tamamen hatalı ve haksızsınız, özür dilemek boynunuzun borcu ve en önemli insani vazifenizdir. Buna rağmen özür dilemeyen, dileyemeyen o kadar çok düşüncesiz ve kirlenmiş insan var ki, ne söyleseniz anlamazlar, geriye kalan tek çare onlardan uzaklaşmak. Birde karşılıklı olarak haklılık ve haksızlık vardır, burada da özür dileyebilmek bir erdemdir. Şöyle bir algı vardır, bu durumda özür dilersem haklıyken haksız duruma düşer ve tüm alacaklarımdan feragat etmiş olurum diye düşünmeyin, insani görevinizi yerine getirmiş olmak sizi çok yüceltecek ve çok özel insanlar içinde yeriniz alacaksınız. Bir kalbi kırmışsak, ondan özür dileme şekli mutlaka gönül almayı da içermeli, onu yüceltici ve mutlu edici olmalı ve ayrıca küçük düşürdüğümüz kalp önünde küçülmeyi bilmeli ve küçülüp onu başımızın üzerine alarak layık olduğu yere taşımayı bilmeliyiz. Bunu yapamayan insanlarında egoist, kibirli, bencil ve tüketici olduğunu bilmeliyiz. Özür dilemek mutlaka tazmini ve telafiyi de içermeli, son zamanlarda “hakkını helal et” demeyi dilinden düşürmeyen fakat kul ve kamu hakkı yemeyi de hiç ihmal etmeyen insancık sayısı kum gibi kaynıyor. Maddi ve manevi zarara uğrattığı insana sadece “hakkını helal et” demekle kurtulacağını zannediyorlar, helalleşmek bedel ödemeyi gerektirir. Riyakarlık ve sahtecilik tüm benliğini kaplamış insanlar, inançlarla ve manevi değerlerle dalga geçtiğinin farkında bile değiller.“Erdemli olmak Allah vergisidir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA