Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

TOMARZA DA “KADINA ŞİDDET VE ZORLA EVLİLİK” SEMİNERİ VERİLDİ

Bu haber 06 Kasım 2018 - 11:42 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.
TOMARZA DA “KADINA ŞİDDET VE ZORLA EVLİLİK” SEMİNERİ VERİLDİ

Kayseri Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Tomarza İlçesindeki kurum amirlerine ve muhtarlarına yönelik “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Eken Yaşta Evlilik” konulu konferansı psikiyatri uzmanı Esra Çelik tarafından verildi.

Kayseri Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Tomarza İlçesindeki kurum amirlerine ve muhtarlarına yönelik “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Eken Yaşta Evlilik” konulu konferansı Tomarza Halk Eğitim Merkezi salonunda Kayseri Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde görevli Uzaman Personel Psikiyatri Esra Çelik tarafından verildi.

Programa, İlçe Kaymakamı Adem Balkanlıoğlu, İlçe Jandarma Garnizon Komutanı Hacı Mustafa Göktepe, İlçe Emniyet Amir Vekili İsmail Özdal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kurt başta olmak üzere mahalle muhtarları ve bazı kurum amirleri katıldı.

Konferanstan önce ilçeye yeni atanan İlçe Kaymakamı Adem Balkanlıoğlu kendinden kısaca bahsederek mahalle muhtarları ile tanışmasının ardından sözü Kayseri Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde görevli Uzaman Personel Psikiyatri Esra Çelik’e bıraktı.

Kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin tüm dünyada önemli bir sorun olduğunu söyleyen Çelik daha sonra şu açıklamalarda bulundu; Dünya genelinde her yıl 15 milyon kız erken yasta evlendiriliyor. TÜİK’in 2002-2015 yılları arasında yaptığı araştırmalarda erken yaşta evliliklerde oranın düştüğü gözlemlenmesine rağmen halen istenilen düzeyde değil. Erken yaşta evliliklerin nedenlerine baktığımızda şu parametreler öne çıkıyor. Yoksulluk, eşitsizlik, geleneksel adetler ve eğitim olanaklarından yoksun olma. Erken yaşta evlendirilen çocukların eğitim hayatı biterken, yoksullaşma, sağlık sorunları ve şiddet gibi birçok önemli sorunun ortaya çıktığını da görmek mümkün. Kız çocuklarına gereken önemin verilmediğinin altını çizen Çelik evliliklerde fiziksel yaşın değil psikolojik yaşın önemli olduğunu vurguladı. Toplumda kız çocuğunun ayağı yere değiyorsa büyümüştür anlayışı var. Hepiniz biliyorsunuz ki kadınlar daha merhametlidir. Kız çocuklarının daha çok değer görmesi gerekirken fazla bir obje olarak görülüyor. Bir an önce gönderelim de bizim sorumluluğumuzdan çıksın anlayışıyla hareket ediliyor. Hepimiz Müslümanız ve başlık parasının dinimizce haram olduğunu bir kez daha hatırlayalım diyerek son olarak Kadına Yönelik Şiddet ve eken yaşta kız çocukların zorla evlendirilmesinin Türk Ceza Kanunun ilgili cezalarından bahsedilerek program sonlandırıldı.

Kayseri Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde görevli Uzman Personel Psikiyatri Esra Çelik beni dinleme lütfünde bulunduğunuz için sizlere teşekkür ederim diyerek programı sonlandırdı. MURAT GÜRBÜZLER / TOMARZA

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA