Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

TOMARZA DA, KURBANLIK HAYVANLARINA BÜYÜK İLGİ

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 12:38 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.
TOMARZA DA, KURBANLIK HAYVANLARINA BÜYÜK İLGİ

Tomarza İlçesinde doğal ortamlarda organik beslenen hayvanların Kurban Bayramı dolayısıyla satışa çıkmasının kısa bir süre sonra gerek ilçe merkezinden ve gerekse çevre il ve ilçelerden büyük taleplerin olmasında dolayı Kurbanlık olarak satışa çıkan hayvanların büyük bir çoğunluğu satılarak tükendi.

Tomarza İlçesinin gelir kaynakları arasında yer alan Hayvanlığı modernleştirerek ilerleten ilçe halkı hayvancılık sektöründe kısa zamanda büyük yol kat etti.

Hayvancılık sektöründe çiftlik kurarak faaliyet gösteren Çilem Hayvancılık İşletme Sahibi Kadir Karaerik ile yapılan görüşmelerde Kurban fiyatları ve hangi hayvanların kurban olup- olmayacağı konusunda çeşitli bilgiler vererek şu açıklamalarda bulundu; Hayvancılık sektöründe yaklaşık 10 yıldan bu yana faaliyet göstermekteyiz. İlçe merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta kurmuş olduğumuz çiftçiliğimizde yaklaşık 250 büyükbaş hayvan besliyoruz. Hayvanlarımızın belirli aralık periyotlarla uzaman veteriner ekipleri tarafından sağlık kontrolleri yapılıp kayıt altına alınmaktadır. Hayvanlarımız, tamamen organik besinlerle beslemekteyiz. Bu yüzden hayvanlarımızın satışında hiçbir sorun yaşamamaktayız. Bırak ilçemizden gelenleri çevre il ve ilçelerden kurbanlık almak için her gün onlarca kişi aramaktadır. Allah’a şükürler olsun bu sene satışa çıkardığımız yaklaşık 100 büyükbaş kurbanlık hayvanından elimizde sadece 3-5 tane bir şey kaldı. Bunlarında kısa sürede satılacağını tahmin ediyoruz. Çiftliğimiz bir özel yanı ise bizlerden kurbanlık hayvan alan müşterilerimizin elini sıcak sudan soğuk suya sokmuyoruz. Satın aldıkları hayvanları işaretleyip Bayramın ilk günü İslami usullere göre tekbirler eşliğinde uzaman kasaplarımız tarafından kesilip derisini yüzüp 4 parçaya ayırarak müşterilerimize teslim ediyoruz.

Kısaca hangi hayvanların kurban olup-olmadığı konusunda da bilgi verecek olursak; Kurban olarak kesilecek hayvan gözle bakıldığı zaman çok güzel diri bir hayvan olmalı. Dersinde yara-bere kesinlikle olmamalı. Buynuzu da kırık ve kuyruğu kesin olan hayvanlarda kurban olmaz. Ben burada bir konuya özelikle değinmek istiyorum; dişi kurban alacak kişiler ise satıcının sözleri ile kesinlikle ve kesinlikle hareket etmemeli. Eğer dişi kurban alınacaksa eğer bir veteriner yardım alarak hayvanın gebe olup-olmadığından emin olunmalıdır.  Zaten gebe hayvanda kurban olmaz. Bu vesile ile yaklaşan şimdiden tüm İslam Camiasının Kurban Bayramını tebrik ederim yönünde açıklamalarda bulundu. MURAT GÜRBÜZLER / TOMARZA

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA