BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

TÜRK BAYRAĞI ALTINDA ALPASLAN TÜRKEŞİN KÖYÜNDE PİLAV ŞENLİĞİ
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Eylül 2017 - 12:40:51

MHP kurucu genel başkanı merhum Alpaslan Türkeşin köyü olan Pınarbaşı Büyükköşkerli köyünde Türk bayrağı altında “1. Büyük Köşkerli pilav şenliği”  yapıldı.

Büyük Köşkerli köyü ortak çayırlık mevkiinde yapılan pilav şenliğinde saygı duruşu istiklal marşı okundu günün anlamı hakkında Dernek başkanı Mesut Ekinci ve Dünya Avşarlar Derneği istişare heyete başkanı Dr. İsmail Gökşen konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Türk bayrağı altında yöresel halaylar çekildi, Konuşmaların ardından Sarızlı THM sanatçısı Tugay Kocakaya sahneye gelerek maneviyatı yükselten milli türküler ve ağıtlar söyledi.

Çok sayıda Şehir merkezinde oturan Köşkerliler ve davetlinin katıldığı şenlikte Pınarbaşı Jandarma kolluk kuvvetleri olması dikkatlerden kaçmadı.

Büyük Köşkerli köyü Dernek başkanı Mesut Ekinci,” Birincisini düzenlediğimiz, Kurban bayramın dördüncü gününde köyümüzde yaptığımız Pilav şenliğinde bizleri  buluşturan rabbimize şükür ediyorum. Davetlerimizi kırmayarak buraya kadar gelen misafirlerimizi aramızda görmekten çok mutlu oldum. Köyümüz büyük göç verdi. Bu köyün kaderinden her halde Osmanlı döneminde isyan hareketlerinden sonra başbakan yardımcısı devlet bakanlığı yapan MHP partisi kurucu ve Alpaslan Türkeşin baba yurdu olan bu köyden dedesi ve yakınlarını önce Çukarovaya daha sona bu sülaleyi Kıbrıs’a gönderilmiş.  Avşar’ın başı har zaman dik durmuştur doğruluktan ayrılmamıştır. Vatan çok sevmiş ve vatanına ihaneti edeni af etmemiştir. Bizler bugün burada toplanmamızın gayesi, birlik ve berberliği sağlamaktır. Yılda bir kez de olsa köyümüzden il dışına giden ve şehir merkezinde oturan Büyükköşkerliler bir ara getirerek sılayı rahim yapmaktır. Avşarlar olarak vatan toprakları içinde olan buran Anadolu kokan yayla yeri baba yurdunu ziyaret etmek, burada yatan geçmiş ecdatlarımıza dua etmektir. Bu gibi şenlikler ayrılıkları aradan kaldırır birilik ve beraberliği sağlar. Bizim gayemiz sevgi olmalı saygı olmalıdır vatanına bayrağına sahip çıkıp sevmek olmalıdır. “dedi.

Dr. İSMAİL GÖKŞEN TARİHTE AVŞARLAR VE DADALOĞLU ANLATTI

Avşar Oğuz –Türkmenlerinden Türk-Dünyasına buradan selam olsun… Sözleriyle konuşmasına başlayan Dünya Avşar Derneği istişare heyet başkanı Dr. İsmail Gökşen,” Hepinizi sevgi, saygı, hürmet, hasret ve muhabbetle, En kalbi duygularımla selamlarım. Büyükköşkerliler bir ara getirerek birinci pilav şenliği ile sılayı rahim yaptıran birlik ve beraberliği sağlayan dernek başkanı Mesut Ekinci kardeşime ve ekibine başarılır dilerim.

Bu güzel köyümüzde öncelikle Bayrak ve Vatan için toprağa düşen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor bu güzel Türkiye’de 1000 e yakın yerleşim yerinde 7 Milyon, Dünyada 20milyon yakın Avşar Türkmenleri yaşamaktadır. Tarih boyunca Osmanlı ile hükümranlık yüzünden sürtüşme, kavgalar olmuşsa da Anadolu’nun Türkleşmesinde ve yurt yapılmasında Kayı boyundan sonra en çok Avşar Boyunun hizmeti olmuştur.

Sivas Kongresine Toros Avşar’larından delegeler katılmış. Tarihi şahsiyetlerden Kazım Karabekir Paşa Avşar boyundandır. Atatürk’le birlikte Cumhuriyeti kuran Avşar’lar ve de TBMM açılışında dua eden imam da Avşar’dır. Hep Devletin yanında olmuşlardır.

Karacaoğlan bir şiirinde diyor ki

Ali dağı Erciyes’in eteği

Yiğitler yatağı, sümbül biteği

Yüce tepelerin Avşar yatağı

Burcu burcu kokar gülün Erciyes.

İşte Erciyesin etkleri sayılan bu bölgelerde burcu burcu kokan vatan toprağında yiğit vatan sever Avşarlar yaşamaktadır… Bu gibi şenlikte ve daima Dini, milli, insani ve sosyal sorumluluğumuz doğrultusunda, İyi niyet sevgi, saygı, hürmet ve muhabbete dayalı; hemşerilik bilinciyle, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhumuzu canlandırmaktır.

Avşarların amacı, Devlet Millet el ele gönül gönüle; milli kültürün ve devletin bekası için; Anayasa ve yasa içinde kalarak demokratik laik, sosyal ve hukuk devletine katkıda bulunmaktır.  Avşar demek; çevik, şapaz ,avı seven, tarih içinde önemli roller oynamış ve hükümdar çıkarmış bir boydur..  Özlerimiz Ata yurdundan beslenmekte olup Avşarlığımız Türklüğümüzün hüccetidir.

İnsanlarımız; yayla gönüllü, mert, mağrur, misafirperver ve nezaketli olup hamurumuz yiğitlik hamuru ile yoğrulmuştur. Dillere destan Avşar güzeli, Ağıtları, kilimi, çulu-çuvalı, yufkası bazlaması, Avşar pilavı ve çalkamacı ile Anadolu’dur. Göçebe kültürüyle; Avşarlar; Anadolu da en son yerleşik düzene geçen Oğuz Boyudur. Hemşeriler Avşar’ım deyince Elhamdülillah derler. Bazıları neden söylediğini kendiside bilmez. Bu söylem, Avşarlığımız kaderimizdir. Ama seçimimiz Müslümanlıktır demektir. Bu gün için Avşarlar:  Milli kimliğin gücü olan; ulusal bütünlüğün, huzurun, kardeşliğin, barışın, bayrağın bu topraklar üzerinde özgürce dalgalanmaya devam etmesinin en büyük güvencesidir. Biz bir, birlikte iri olacağız, diri olacağız.” İfadesini kullandı.

Beğeni alkışlarıyla sık sık sözü kesilen İsmail Gökşen Hakimiyet gazetesine teşekkür etti.

Dernek başkanı Mesut Ekinci ve Dünya Avşarlar Derneği istişare heyete başkanı Dr. İsmail Gökşen, Gürleğen Dernek başkanı Sezai Karakaya, Dursun Seven, Muhtar Ayşe Nebioğlu, Erol Teke, Kadir Ekinci, İbrahim Okuyucu, Ahmet Cihan, Çetin Okuyucu, Vahti Ekinci, Yakup Okuyucu Mevlit Ekinci çok sayıda davetli Büyükköşkerliler katıldı. YÜKSEL KALKAN

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz