Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
AHMET KARAASLAN

UĞURSUZLUK

Bu haber 29 Mart 2019 - 11:33 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.
UĞURSUZLUK

ACI YİYECEK İSTEMEK

Güneş battıktan sonra komşulardan acı yiyecek istemek veya vermek uğursuzluk sayılır.

BAZI GÜNLERDE İŞE BAŞLAMAK, YOLA ÇIKMANIN UĞURSUZLUĞU

Salı günü yeni bir işe başlamak, yola çıkmak uğursuzluk sayılır. Yeni bir işe başlayacak, yola çıkacak olanlar, Salı gününün geçmesini beklemek zorundadır.

Cuma günü çamaşır yıkamak, günah ve uğursuzluk sayılır. Cuma namazının sâlâsından önce evin süpürülmesi ve çıkan süprüntünün de namazdan önce atılmasının gerektiği düşüncesi yaygındır.

BIÇAKLARIN AĞZININ AÇIK BIRAKILMASI

Kapanması mümkün olan bıçakların ağızlarının açık bırakılması doğru değildir. Bıçakların ağızlarının açık bırakılması hâlinde, evin hayvanının öleceğine inanılır.

EVDE BAZI HAYVANLARI BESLEMEK

Bazı hayvanları beslemenin, kimi ailelere uğursuzluk getireceği inancı çok yaygındır. Her ailenin, uğursuzluk saydığı değişik hayvanları vardır. Bazı ailelere arı beslemek uğursuzluk getirirken, başka bir aileye güvercin beslemek uğursuzluk getirebiliyor. Güvercinin uğursuz-luğunu anlatmak için, bu hayvanın bir bedduâsı şöyle nakledilmektedir: “Güvercin demiş ki: Etimi yiyen doymasın, pisliğime basan onmasın!”

EVDE KULLANILMADIĞI HÂLDE ÇOK MİKTARDA BEYAZ BEZ BULUNDURMAK

Evde kullanılmadığı hâlde patiska gibi beyaz bez bulundurmak, uğursuzluk sayılır. Böyle beyaz bez bulundurmakla, aileden birinin öleceği ve bezin de kefen olarak kullanılacağı yaygındır.

Oysa, sağlığında kefenini alıp, ölümünde kullanması için hazır edenlerin onlarca yıl yaşadıkları çok görülmüştür.

EVİN DAMINA BAYKUŞ KONMASI

Evin damına baykuş konması, uğursuzluk sayılır. Evden bir cenaze çıkacağına, baykuşun konduğu evin sonunda virane olacağına inanılır. Uğursuzluğu gidermek için, baykuş kovalanır ve yerine kül dökülür.

GECELERİ AYNAYA BAKMAK

Güneş battıktan sonra aynaya bakmak, uğursuzluk getirir. Aynaya bakan kişinin bahtının kapanacağına, çok geç evlilik yapacağına inanılır.

GECELERİ ISLIK ÇALMAK

Geceleri ıslık çalmak, uğursuzluk sayılır. Geceleri ıslık çalmak, “şeytan çağırmak” demektir.

Göz Seğirmesi

Sağ gözün seğirmesi hayra, sol gözün seğirmesi şerre alâmet sayılır. Ayrıca gözünün seğirmesini başkalarına anlatmanın doğru olmadığı düşüncesi yaygındır. Bu konuda gözünün seğirmesini başkalarına anlatana gözün şöyle söylediğini naklederler: “Göz dermiş ki: Ben senin yaptıklarını başkalarına anlatmıyorum da, sen bir kere seğirmemi hemen başkalarına söylüyorsun!..”

KAZANDİBİ YEMEK

Kazanların dibindeki yemekleri, süt, yoğurt artıklarını yiyen gençlerin düğünlerinde kar yağacağına veya düğünün kış mevsiminde zor şartlarda olacağına inanılır.

OT SÜPÜRGE İLE BİRİSİNE VURMAK

Süpürgeyle birisine vurulmaz. Vurulan kişiyi “cin çarpacağı” inancı yaygındır.

TALAZ

Yaz aylarında meydana gelen küçük hortum şeklindeki hava olayına “talaz” denilir. Talazın meydana gelişi: “cinlerin düğünlerindeki hızlı hareket” sebep olarak bilinir.

Talaz, çiftçilerin biçilmiş ekin ve ot yığınlarını dağıtır. Yüklü kağnıları devirir. Talazın ot yığınlarına ve yüklü kağnılara doğru geldiğini gören çiftçiler, önce eûzü besmele çeker ve “Ali burda Ali burda” diyerek cinlere Hz. Ali (K.V)’nun yanlarında olduğunu duyurup onları korkutarak uzaklaştırmaya çalışırlar.

Tavşana Rastlamak

Yolda veya kırlarda bir tavşan görmek, uğursuzluk sayılır. Tavşanı gören kişinin o gün için bir takım tersliklerle işlerinin bozulacağına inanılır. Halk arasında bu hayvan, “sakar tavşan[1]” olarak bilinir. Tavşanın “sakar” olarak nitelendirilmesi, Hz. Ali (K.V.)’nun saklandığı yeri düşmanlarına bildirmesindendir.

TİLKİ AVCILIĞI YAPMAK

Tilki avcılığı yapmanın uğursuzluk, kürkünü giymenin ise uğur ve zenginlik getireceği inancı yaygındır. Bu konuda tilkinin şöyle bir bedduâ ve duâsı nakledilir: “Tilki demiş ki, avıma düşen onmasın. Kürkümü giyen, yoksulluk yüzü görmesin.”

Tilkiye Rastlamak

Her hangi bir yerde tilkiye rastlamanın uğur getireceğine inanılır. O gün, tilkiye rastlayan kişinin işlerinin rast gideceği düşüncesi yaygındır.

TEDAVİ VE KORUNMA

Baş Ağrısını Tedavi Etme

Baş ağrısı çekenlerin, ağrısını tedavi amacıyla bir takım işler yapılır. Bu tedavi yöntemine “urhuç” denir.

Baş ağrısını tedavi edebilmek için, bir ocaktan el almak gerekir. Hasta oturduktan sonra el alan kişi, ellerini hastanın başına kor ve şöyle söyler: “Ağ yel misin, karayel misin, sarı yel misin? Her neysen çık. Eğer çıkmazsan, değirmencilerin ve sıcak ekmek yapıp da vermeyenlerin günahı senin boynuna olsun,” der.

Bu şekilde baş ağrısından kurtulmanın mümkün olduğuna inanılır. (Devam Edecek)

 

[1] Bu inanış, atalarımızın alevi Türkmen boyları ile birlikte yaşadığının ve kültürlerinden etkilendiğinin bir işaretidir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA