İYİ PARTİ LİSTESİ AÇIKLANDI

İYİ PARTİ LİSTESİ AÇIKLANDI

CHP LİSTESİ AÇIKLANDI

CHP LİSTESİ AÇIKLANDI

SAADET PARTİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU

SAADET PARTİSİ LİSTESİ BELLİ OLDU

AK PARTİ’NİN MUHTEMEL MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

AK PARTİ’NİN MUHTEMEL MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN KURBAN KESTİ

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN KURBAN KESTİ

ULUSAL EGEMENLİK
  • OSMANİKİNCİ
    • OSMAN İKİNCİ
    • osmanikinci@kayserihakimiyet2000.com
    • 20 Nisan 2018 - 14:11:14

ULUSAL EGEMENLİK HÜKÜMRANLIKTIR TARTIŞILAMAZ, DEVREDİLEMEZ
(ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 98.YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN)
23 Nisan 1920’de 17. Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun dünyaya ilanı tarihidir . Yani yeni devletin, bağımsızlığın, egemenliğin ve hükümranlık haklarının meclis eliyle kullanılması yönüdür. Egemenlik, hükümranlık, hâkimiyet ve uygulama hakkı ve gücüdür. Egemenlik, kural koyma, kanun çıkarma, yargılama ve bütün bunların uygulamalarını yapmadır. Egemenlik, hükümranlıktır. Tartışılamaz, devredilemez. Egemen devletlerde bireylerin temel hakları vardır. Bunlar; yaşama hakkı, güvenlik hakkı, özel hayatın gizliliği hakkı, ev yuva sahibi olma hakkı ve din ve vicdan özgürlüğü haklarıdır. Yine egemenliği kendi eliyle kullanan devlerde fertlerin isteğe bağlı hakları vardır; eğitim hakkı, iş bulma ve çalışma hakkı, sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı ve mülkiyet hakkıdır. Diğer taraftan egemenlik hakkını ve hükümranlığını bağımsız olarak sürdüren milli devlerden siyasi hakları yani yönetime katılma hakları da vardır. Bunlar seçme ve seçilme hakkıdır.
BİRİNCİ MECLİSİN YANİ KURUCU MECLİSİN KULLANDIĞI EGEMENLİK VE HÜKÜMRANLIK HAKLARI
Kurucu meclis; Ankara Ulus’ta ki binasında 23 Nisan 1920 ile 15 Nisan 1923 tarihleri arasında, “güçler birliği esasına” göre hem egemenlik, hem yasama, hem yürütme ve hem de yargı gücünü birlikte kullanmıştır. Çünkü o günkü şartlar bunu gerektirmektedir. Bu kurucu meclis, vatana ihanet kanunu çıkararak İstiklal mahkemelerini kurmuş, Ordu’yu yeniden dizayn ederek, düzenli orduyu kurmuştur. Bu sayede Anadolu düşman işgalinden kurtarılmış, İstiklal marşı, Milli marş olarak bu mecliste kabul edilmiştir. Bu meclisin 378 Milletvekili vardı. Bu vekiller 3 ana grubu temsil ediyorlardı. Bunlar; Kalpaklılar, Sarıklılar ve Feslilerdi. Meclis üyelerinin yarısından fazlası sıradan insanlar değil en az iki yabancı dil biliyorlardı.
EGEMENLİKTE HÜKÜMRANLIK HAKKI KULLANILIRKEN YÖNETEN VE YÖNETİLENLER VARDIR
Egemenlik hakkını kullanan devletler hem dünya devletleri, hem de Türk devletleri daima yöneten ve yönetilenlerden oluşmuştur. Halk egemenlik hakkını seçtiği vekiller eliyle ve meclislerde görmektedir. Halen devletimiz parlamenter sistemle bu egemenlik hakkını kullanmaktadır
GÜÇLER AYRILIĞI KORUNMALI ,BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇIT VERİLMEMELİDİR
Pratik uygulamalar yapılacakların ön işaretleri olduğu için,dünya siyasi konjenktürü,toplumun mevcut sosyal ve siyasi yapısı,Türk ve İslam dünyasının içinde bulunduğu fetret,dışa bağımlılık,Türkiye’nin tüm dünya emperyal devletleri ile yaptığı beynelminel anlaşmalar,AB,ABD,ÇİN ve RUSYA’NI baskıcı ve gizli bölücü,parçalayıcı planları,BOP projesi eş başkanlığı görevinin hala devam etmesi,terör belasının başımıza hala bela edilmesi,bu global tilkilerin top yekün üzerimize çullanması,parlamenter sistemin ıslah edilerek devamını zorunlu kılmaktadır.İçte tam milli birlik sağlanmadan,prangalar çözülmeden kesinlikle başkanlık sistemine geçilmemelidir.Şimdiye kadar kullanılan sert siyasi dil,daima gergin atmosfer,acımasız,seviyesiz,kaba iktidar-muhalefet kısır çekişmeleri daha işin farklı yönün de olduğu unutulmamalıdır.Değerli yöneticilerimize,basiret ve feraset diliyorum.Kurumlar olmadan, devletimizin tek elden yönetilmesi,Türkiye üzerinde hesabı olanların işini daha kolaylaştırır,unutmayın…!

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz