Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
MURAT GÜRBÜZLER

UYUŞTURUCU TACİRLERİNE FIRSAT VERMEYELİM

Bu haber 04 Şubat 2019 - 11:58 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.
UYUŞTURUCU TACİRLERİNE FIRSAT VERMEYELİM

OKULLARIN AÇILMASINI FIRSAT BİLEN                                           UYUŞTURUCU TACİRLERİNE FIRSAT VERMEYELİM

Okulların açılmasını fırsat bilen uyuşturucu tacirlerine fırsat vermemek için hem kolluk kuvvetlerin, hem velilerin hem de öğrencilerin çok ama çok dikkatli olması gerekmektedir.

Okul önlerine yuvalanan ve kendilerini çok iyi gizleyerek gencecik fidanların zihinlerini bulandırarak bir takım uyuşturucu maddeleri satan uyuşturucu tacirlerine fırsat vermemek için 7’den 70’e herkesimin üzerine düşen büyük bir sorumluluk vardır.

Uyuşturucu tacirleri nasıl her türlü kılığa bürünüyorsa ilçemizde bulunan kolluk kuvvetleri de yine uyuşturucu tacirleri gibi binbir kılığa bürünüp bunları göz açtırmamak için mücadelelerini sürdürürken, öğrenci velilerine ve öğretmenlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Öğrenciler her türlü sorununu yakından ilgilenip, öğrenciye sorununun çözümünü başka bir yerde aratmamalıdır. Özellikle ergenlik çağına giren gençlere karşı daha yumuşak başlı olunacağı gibi gençlerin bu hassas dönemlerinde anne ve babaya büyük bir iş düşmektedir. Anne ve baba çocuklarıyla arkadaşlık ilişki kurmalıdır. Mümkün olduğu kadar her türlü sorunu aile içerisinde çözülmeye gayret gösterilmelidir. Çocuk, anne ve babaya ne kadar çok güvenirse kendisini o kadar çok güvende hisseder.

Uyuşturucu tacirlerinin en büyük sermayesi ise aile içersinde huzursuzluk olmasıdır. Kendini yalnız hisseden bir genç çözümü bir takım uyuşturucu maddelerinde aramaya kalkmaktadır. Bu tür gençleri uyuşturucu maddeleri kullanmaya sevk edenlerin en başında anne-baba ve daha sonra öğretmenler ve bilinçsiz bir toplum gelmektedir.

Anne ve baba çocuklarıyla iyi bir arkadaş olduktan sonra benim çocuğum nasıl olsa bizlere güveniyor her sorununu bizlerle paylaşıyor ve uyuşturucu madde kullanmaz deyip bir köşeye çekilmemeli. Anne ve babanın görevi çocuklarıyla iyi bir arkadaş olmakla bitmiyor. Anne ve baba çocuklarına hissettirmeden uzaktan izlemeli, çocuklarının kimlerle arkadaşlık yaptığına çok dikkat etmelidir. Çocuklarının arkadaş çevresinde kötü alışkanlıklara sahip biri varsa bunu çocuklarına uygun bir dille çocuklarına anlatmalı ve bu tür kişilerle arkadaşlık yapmanın doğru bir şey olmadığını anlatmalıdır.

Topluma ise büyük bir iş düşmektedir. Uyuşturucu satan veya kullanan her kim olursa olsun 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma İhbar hatlarına ihbarda bulunması bir vatandaşlık görevidir. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın derseniz, gün gelir o yılan sizi de sokar. O zaman eyvah derseniz dahi iş işten geçmiş olur. Bu gençlik iyi veya kötü bizim gençliğimiz. Bir kardeşiniz olarak 7’den 70’e herkesi duyarlı bir vatandaş olmaya davet ediyorum. Eğer biz bütün olursak bizi hiç kimse bölemez.

UYUŞTURUCUDAN UZAK DURMANIN YOLLARI

Aile olma bilinciyle çocuklarınızdan ilgi ve sevginizi eksik etmeyin. Çünkü yapılan araştırmalar, uyuşturucu kullanan çocukların çoğunluğunun ilgisiz ve parçalanmış ailelerin çocukları olduğunu göstermekte.

Çocuğunuzu uyuşturucudan korumak ve uzak tutmak istiyorsanız, öncelikle konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Daha sonra bu bilginizi makul, tutarlı ve çocuğunuzun anlayacağı bir şekilde onunla paylaşmalısınız. Bu maddelerin ne kadar zararlı olduğunu örnekleriyle anlatabilirsiniz. Diğer önlemleri ise şu şekilde uygulamanız çok iyi sonuçlar verecektir. Mesela, aile içinde sosyal faaliyetler düzenleyebilirsiniz, çocuğunuzun kişiliğini geliştirecek etkinlikler yapmasına zemin hazırlayabilirsiniz. Spor faaliyetlerine katılma, merakı olan kurslara katılma, hobisi olan koleksiyonlar yapma gibi. En önemlisi de çocuğunuzun arkadaş çevresini tanımanızdır. Bunu yaparken de çocuğunuzu rencide etmeden yapmaya çalışmanız çok önemlidir. Mesela arkadaşlarını evinize çağırabilirsiniz, okuldan eve geldiğinde kimlerle beraber olduğunu öğrenebilirsiniz, bu konuda çocuğunuzu yakından tanıyan biri olarak onu kırmadan ve makul yollarla bunu yapabilirsiniz.
Aileniz için yapacağınız en güzel uygulamadan biri de, aile içi sohbetleri sıklaştırmanız olacak. Günümüz aileleri TV, gazete, bilgisayar, telefon gibi iletişim araçlarının kurbanı olarak, aile içi güzel sohbetlerden mahrum etmekteler kendilerini. Elbette bu araçlar çok bilinçli kullanıldığı zaman çok faydalar sağlar, ama kimi ailelerde bu durum abartılmakta, aile fertleri aynı evin içinde olmalarına rağmen birbirlerini görmemekte, hatta seslerini daha zor duymaktalar. Böyle olunca da sağlıksız iletişimin getirdiği kopukluklar ufak ufak ayrılmalara yol açmakta. Anne çocuktan, çocuk babadan, baba anneden kopuk yaşamakta. Yani aynı yerdeler fakat ayrı dünyadalar. Kimsenin, kimsenin dünyasından haberi yok. İşte ilk önce bunu ortadan kaldırmak en makul çözüm olacaktır. Çünkü sohbet ortamı sayesinde aynı ortamda bulunacaksınız, sevilme, değer verme ve onaylanma ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız. Aile sohbetleri sayesinde birbirinizi daha iyi tanıyacaksınız. Birbirinizi tanıma ve anlama sonrasında beraber olmanız size keyif verecek. Çünkü paylaşımın getirdiği nimetlerden istifade etmiş olacaksınız.

Duygularınızı, sorunlarınızı, çıkmazlarınızı en yakınlarınızla paylaşmak ve konuşmak sizi rahatlatacak. Çocuğunuz da her şeyi sizden öğrenecek ve kendini güvende hissedecek. Bununla beraber çocuğunuz toplumda nasıl yer alacağını, insanlarla nasıl iletişim kuracağını, kültürünü, örfünü, edebiyatını, dilini, sanatını, kendini donatacak her şeyi, sizin bu sohbetleriniz sayesinde daha eğlenceli öğrenmiş olacak. Mesela, tatilin nasıl geçirileceği, hafta sonu gelecek misafirlerin nasıl ağırlanacağını, bayramda gidilmesi gereken yerlerin ve ziyaretlerin ne şekilde olacağı, eve neler alınacağı, kimlere yardım edileceği, çocukların dersleri, katılmak istedikleri kurslar, yapılacak sosyal etkinlikler, kültürel faaliyetler, bu hafta okunması gereken kitap, dergi veya şiir kitabı, dünya üzerinde olup biten olaylar ve daha birçok konu sizin sohbet edeceğiniz konular olabilir.

İlkokula kadar inen uyuşturucu trafiğinin anlamı sadece satış mı? Yoksa kimliği yapılandırılamamış çocuklarımızın özentiliğiyle birleşen arayışımı? Kendi ülkesini, kültürünü bilmeyen, zihinsel boşluklarını yapay seslerle, ürkütücü sanal alem oyunlarıyla dolduran çocuklarımızdan kim sorumlu? Çocuklarımızı iyi mi yetiştiriyoruz? Yoksa gelecek, gelecek diye para ile sınırlı anlayışın sonucu mu bunlar? Modanın dışında dilin imkanlarından yararlanmak, kültürel ruhumuzun zenginliğidir. Ruh yoksa, o boşluk uyuşturucu, sigara, şiddetle dolacaktır.

Bu şekilde sevgi ve hoşgörü ortamında yapılacak bu aile sohbetleri, sizlerin gönüllerinizi dolduracak, düşünce, kültür, güzel ahlak ve erdem gibi pek çok açıdan gelişmenize katkıda bulunacaktır. İşte o zaman çocuğunuzun uyuşturucu gibi zararlı işlerle uğraşması da mümkün olmayacaktır.

Neden bugünden itibaren bu sohbet ortamını oluşturmayasınız? İşte size güzel bir fırsat… Bu akşam çocuklarınızın ve eşinizin sevdiği güzel bir tatlı yapın. Herkes eve geldiği zaman evinizin en güzel odasına herkesi toplayın ve en önemlisi TV’yi kapatın. Şimdi tatlı servisi yapacağınızı ve onlara bir sürpriziniz olduğunu söyleyin. Bundan böyle hiç değilse haftada bir gün kendilerine böyle tatlılar yapacağınızı ve sohbet ederek güzel vakit geçirmek istediğinizi söyleyerek konuyu açın ve onların görüşlerini alarak ortamı sohbet havasına sokun. Biliyorum, işiniz biraz zor olabilir, ama çocuklarınızın sevgi ve ilgiyi başka yerlerde aramasından, sizin geceleri bu yüzden uykunuzun kaçmasından, en kötüsü çocuğunuzun sizden uzaklaşmasından daha zor olmasa gerek…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA