Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

VERİMLİ ÇALIŞMA VE ETKİLİ ÖĞRENME METOTLARI

Bu haber 14 Kasım 2018 - 10:55 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
VERİMLİ ÇALIŞMA VE ETKİLİ ÖĞRENME METOTLARI

Zamanı en verimli şekilde kullanmayı öğren. Yapacağın çalışmalar için plan ve program yap. İyi bir plan nasıl olmalıdır derseniz, bir günde en az üç saat çalışılmalı, 45 dakika çalışıp 10 dakika dinlenmeli, çalışırken zordan kolaya doğru bir metot takip edilmeli, planımız elimizin altında, uygulanabilir olmalıdır.
Öğrenciyi başarıya götüren metotların başında düzenli ve zamanında çalışma gelmektedir. Bunun yanında zamanı en iyi ve en verimli şekilde kullanmak, derse devam, dersi iyi dinleme, günlük tekrar, not tutarak çalışma gelmektedir.
Verimli ders çalışmak için etkin okuma, tekrar, iç disiplin, ideal çalışma, etkin dinleme, not tutma, hafızaya yerleştirme kurallarını uygulamamız gerekmektedir.
Ders çalışırken nelere dikkat edelim?
Okurken dikkatimiz dağılacağı için yazarak çalışmalı, sınava bir gün kala dinlenmeli, çalışırken not tutmalı, planlı ve programlı çalışmalı, dikkatimiz dağıtan şeylerden uzaklaşmalı, çalışma odamız veya masamız olmalıdır.
Öğrendiklerimizi tekrar etmemiz verimliliği artırır.
Okuduğumuzu daha iyi anlayabilmek için ne yapalım? Bütün dikkatimizi okumaya vermeli, kısaltmalar, sesli tekrar yapmalı, resim, şekil, şema, grafik vb. gibi dikkat etmeli, önemli yerlerin altını çizerek işaret koyarak veya renkli kalem kullanmalı, okuduğumuzu anlatmalı, konu içinden soru sordurmalıyız. Anlatılan bilgi kolay unutulmaz.
TEKRAR YAPMANIN ÖNEMİ
10 dakika içerisinde yapacağımız bir tekrar, bilginin hafızada bir gün kalmasını sağlar. Konuyu bir gün sonra tekrar edersek bu bilgi hafızamızda bir hafta kalır. Konuları bir hafta içerisinde 5–10 dakikalık tekrarlar sayesinde, bilgiler hafızamızda bir ay kalır. Öğrendiğimiz bilgilerin zihnimizde uzun süre kalmasını istiyorsak bilgiyi öğrendikten bir ay sonra tekrarlar yapmalıyız.
Tekrar yaparken formül, tarif, örnek, tanım, benzer ve farklılıklara dikkat edin. Sınav heyecanını yenmek için elinizden geleni yaptığınızı düşünerek rahatlayın. Olumsuz düşünceleri zihninizden silip atın, sınavın başarılı geçeceğini, en iyisini yapacağınızı ümit edin. İçinizden geçen korkulara fırsat vermeyin. Notlarınızı tekrar ederek kendinizi meşgul edin.
Sınav araç ve gereçlerini önceden hazırlayın.
Sınav sırasında derin derin nefes alıp rahatlayın.
Moralinizi yüksek tutun.
Önce bildiklerinizden başlayın.
Bilmediklerinizin yanına işaret koyarak daha sonra göz atmak üzere bırakın.
Zor sorularla vakit kaybetmeyin.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA