CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

VİYANA’DA TÜRK İZLERİ-I
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 24 Ağustos 2015 - 16:19:03

II. Viyana Kuşatması’ndan (Avusturya’da) kalan ganimetler Arsenal’de ve Viyana Şehir Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir. Arsenal’in önemli bir kısmı Türk koleksiyonlarına ayrılmıştır.
Savaş Tarihi Müzesi, 17. yüzyıl Osmanlı silahlarını görmek için Viyana’daki önemli koleksiyonlardan biri. “Türk hazinesi” olarak nam salmış bu bölümde sancaklar, ok ve yaylar, sarıklar, tuğralar sergileniyor. Gösterişli Türk çadırı ise müzenin önemli parçalarından.
Müzenin girişindeki Avusturya komutanlarına ait 32 heykel içinde Kont Niklas Salm’ın (I. Viyana Kuşatması esnasında şehir savunma komutanı), Kont Raimund von Montecuccoli’nin (1664 Mogersdorf bozgununda Türkleri yenilgiye uğratan kumandan), Kont Ernst Rü- diger von Starhemberg’in (II. Viyana Kuşatması esnasında şehir savunma komutanı), Dük Karl V. von Lothringen’in (II. Viyana Kuşatması esnasında İmparatorluk Komutanı), “Türkenlouis” ünvanlı Kont Ludwig Wilhelm von Baden’ın (Türk Savaşlarında başarılı bir komutan), Prens Eugène von Savoy’in ve Baron Gideon Ernst von Loudon’un (1788/89 Türk Savaşlarında İmparatorluk Komutanı) heykelleri de bulunuyor.
887 yılında kurulan, bugünkü yerine 1959’da taşınan Viyana Şehir Tarihi Müzesi’nin “Türk Ganimeti” olarak bilinen kısmında Viyana sivil cephaneliğinden getirtilmiş Türk silahları ve mühimmatları sergilenmektedir. I. Viyana Kuşatması zamanından Viyana manzaraları, II.
Viyana Kuşatması esnasında Türklerin kullandıkları şehir planı ve 1686’ya kadar Stephansdom’un tepesinden bulunan ay ve hilal de bu müzede bulunmaktadır.
Müze koleksiyonunun şu anda sergilenmeyen önemli parçası ise Kara Mustafa Paşa’ya ait olduğu iddia edilen, 1688’de Belgrad’ın Avusturya askerleri tarafından alınmasının ardından, Sadrazam’ın mezarından çıkartıldığı söylenilen kafatası. Efsaneye göre, II. Viyana Kuşatması’nda Türkler Hernalser Pfarrkirche’de bulunan Meryem Ana resmini hedef tahtası olarak kullanmışlar ve iki gözünü birden oymuşlar. Bu olayın üstüne göz hastalıklarında şifa dağıtmaya başlayan bu resme “Türkenmodanna” adı verilmiş.
Kuşatmada büyük zarar gören kilise 1709–14 yılları arasında yenilenmiş ve Meryem Ana resmi ana mihraba asılmış. Bugün resim sol sütunda bulunmaktadır. İmparator Franz Joseph’in emriyle, Heinrich Ferstel’in başkanlığında toplanan bir grup mimar II. Viyana Kuşatması sırasında Türk tabyası olarak kullanılmış olan bu geniş alana, İngiliz tarzında park yapmışlar.
30 Eylül 1888 günü halka açılan park zaman içersinde eklenen kısımlarla daha da genişletilerek 100.000 m²’ye çıkarılmış. Park, 1910’da yapılan yeni düzenlemelerle ikinci kez kullanıma açılmış. Parkın giriş kapılarında hilal ve yıldızlı süslemeler bulunuyor. Parkın ortasında bulunan ve 1991 yılında yapılmış olan Yunus Emre Çeşmesi ise sevgiyi ve iki ülke arasındaki dostluğu temsil ediyor.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz