ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

YARATICI YAZMA VE TÜRKÇE-III
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 2 Ağustos 2017 - 12:33:20

Dil bilimci Chomsky çocukların küçük yetişkinler olarak görülmemesi gerektiğini ve yetişkinlerle aynı ussal işlevlere sahip olmadığını, çocukların bilgiyi alabilmesi için ilgilerinin teşvik edilmesi gerektiğini savunur. Geleneksel okul anlayışı etkinliklerin tümünü öğrenciye dayatırken, yeni okul anlayışı öğrencinin ihtiyaç ve ilgilerine dayanan doğaçlama temelli ve özgün etkinlikleri barındırır. Yaratıcı yazılar özgündür. Kişinin özgürce yazdığı ve hayal gücü tarafından karakterize edilen yazılardır. Yaratıcı yazıların standart bir biçimi ve tarzı yoktur. Pratik (işlevsel) yazılardan ayrıldığı yön tam da burasıdır aslında.
Yaratıcı yazıda öncelikle öğrencilerin belirli bir konudaki duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmaları, özgün akıcı fikirler üretip duygu ve düşüncelerini cesaretle, dürüstçe ve etkili biçimde kâğıda dökmeleri hedeflenmektedir. İçlerinde çatışmalar yaşayan, kendini diğer kişilere açamayan, kendini tanımakta zorlanan kişilerin duygularını kâğıda dökmeleri kendi benliklerinin sınırlarını yakından görmelerine olanak tanır. Duygularını kâğıda ister hikaye, ister şiir olarak döksün, kişi bu yolla kendini aynadan görmüş gibi olacaktır. Özgürce yazmak, özensizce, bilgisizce yazmak demek değildir.
Duyguları, düşünceleri, izlenimleri, hayalleri ifade etmeye yarayan bir yazma biçimidir. Amacı okuru bilgilendirmek değil, etkilemek olan yaratıcı yazma, içinde yüzdüğümüz sıradanlık kültürünün ya da kitlesel aidiyetin dışına adım atmamıza imkân sağlar. Sıra dışı düşünebilmek, ana yoldan ayrılarak sınırların dışına çıkabilmek, hayallere dalabilmek, rüya görebilmek, özgür ve özgünlüğe yelken açabilmek yaratıcı yazı yazabilmenin ilk şartıdır.
Ne var ki bu hiçbir zaman tek başına bir anlam ifade etmez. Çünkü yaratıcılık ancak bir şey ortaya koyulduğunda gerçekleşir. Chomsky şu ifadeleriyle bu görüşü desteklemektedir: “İnsanlar soyut olarak yaratıcı değildirler. Bir şeyde yaratıcıdırlar -matematikte, mühendislikte, yazıda, müzikte, iş hayatında vb-. Gerçekten bir şey yapmıyorsanız, yaratıcı olamazsınız.”
Her zaman bu tezi savunmuşumdur o’da şudur: Yaratıcı düşünme yeteneğine sahip bireyin bunu yazıyla ortaya koyması da ancak dil vasıtasıyla olur. Dili etkileyici kullanamayan kişinin yaratıcılığındaki etki de zayıf kalacaktır. Demek ki yaratıcı yazının temel iki boyutundan birisi yaratıcı düşünme ise, diğeri dildir, yani anadilimizdir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz