ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

YARATICI YAZMA VE TÜRKÇE-IV
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Ağustos 2017 - 12:26:41

“Çocuk kimdir?” sorusuna verilen cevaplar; çocuğun fizyolojik gelişim süreci, doğup büyüdüğü sosyal ortam ve bu ortamdaki hukuki kimlik, kültürün çocuğa bakışı vb… etkenler sonucunda ortaya çıkan sınırlandırma problemiyle değişiklikler gösterebilmektedir. Çocuğu tanıyabilmek için onun geçirdiği dönemi belli bir zamanla sınırlandırmak ve her disiplin açısından bu süreci ayrı evrelere bölmek gerekmektedir. Çocuğun dil gelişim süreci, psiko-motor gelişim süreciyle paralellik arz eder. Çocuktaki fiziki gelişim onun zihin ve dil gelişiminin temelini oluşturur.
Eğitimde çocuğun dil gelişim aşamalarına göre hareket etmek onun dil gelişimini sağlıklı bir şekilde etkilemektedir. Çocukların dil gelişimi ile ilgili pek çok veri bulunmasına rağmen bakış açılarından kaynaklanan birtakım farklılıklara rastlanmaktadır. Çünkü çocuğun dil gelişimi başta tıp bilimi olmak üzere sosyal psikoloji veya dil bilim açılarından ele alınmaktadır. Bebekler dil gelişimi ve öğrenimine donanımlı olarak doğarlar.
Dünyaya geldikleri andan itibaren de insan sesini, insan sesleri içerisinde de annelerinin seslerini ayırt edebilirler. Çünkü çocuğun anne karnındayken işitmeye başladığı ilk andan itibaren anne sesini duyduğu, bu durumun onda kulak aşinalığı yaptığı düşünülmektedir. Çocukta dil gelişiminin önemli özelliği ilk dönemlerin evrensel oluşudur. Farklı dilleri konuşan toplumların çocuklarında dil gelişiminin benzerlik gösterdiği görülmektedir.
Bununla birlikte çocukların dil gelişim hızları birbirinden farklıdır. Bu farklılık aynı milletin çocuklarında da barizdir.
Çocuk doğal bir sıra ve intizama göre inkişaf eder. Fakat bütün çocukların gelişim oranı ve süreci aynı değildir; kimi daha hızlı, kimi daha yavaş bir gelişme gösterir.… Hatta bir milletin aynı yaş gurubundaki çocuklarının biyo-psiko-sosyolojik gelişmeleri de farklıdır. Doğdukları andan itibaren dil gelişimlerinde günden güne ilerlemenin yaşandığı çocuklarda bu durum okulla birlikte farklı ve daha yoğun bir süreç izlemeye başlar. Çocuklar, girdikleri bu yeni ortamda daha da yoğunlaşan konuşma ve dinlemenin yanı sıra okuma ve yazma becerileri ile de tanışmış olurlar.
Çocuklar bu ortamda günlük yaşantılarında o güne kadar pek rastlamadıkları konular hakkında bir şeyler dinler o konularla ilgili konuşur, bir süre sonra ise aynı konularla ilgili okumaya ve yazmaya başlarlar. Okul çağıyla birlikte dil becerileri diye adlandırılan bu beceriler çocuğun dil gelişiminde çok önemli yer tutmaya başlar. Kendi içerisinde birçok alt başlığa ayrılan bu beceriler, uygulanma şekillerine göre çocuğun dil gelişimine az ya da çok katkı sağlar.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz