MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

YARATICI YAZMA VE TÜRKÇE-V
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 4 Ağustos 2017 - 14:57:49

Yazı yazmada çaba gösterme ve emek verme zorunluluğuna karşın kişinin istek ve arzusu, içinden geldiği gibi yazma özgürlüğü söz konusu olmazsa yazı diye ortaya konulan ürünler, başkalarının söylemlerinin tekrarından başka bir şey olmayacaktır. Başkalarının söylediklerini tekrar etmekten çok farklı olan yaratıcı yazma, etkili bir sentez yapabilme becerisini gerektirir. Dil gelişiminin yoğun olduğu dönemlerde öğrencilerden çevresinde duyduklarından, görüp izlediklerinden, yaşadıklarından yeni ve özgün çıkarımlar yapmalarını ve bunları kâğıda dökmelerini istemek onların yaratıcılık kabiliyetlerini harekete geçirir.
Böyle bir çabaya giren öğrenciler ortaya koydukları ürünü kendilerine özgü bir yapıya büründürmek için yazılarında kullandıkları farklı sözcük sayılarını çoğaltmaya çalışacak, sıklıkla kullanılan sözcüklerden çok günlük hayatta pek fazla kullanılmayan kelime ve kelime gruplarına, cümle yapılarına başvuracaklardır. Yaratıcı yazı, farklı yazım türlerini kapsar. Bunların arasında kişisel hikâyeler, şiirler, senaryolar, fıkralar, makaleler, bilim-kurgu öyküler, oyunlar, hatta duvar yazıları yer alır. Bu yazım türleri öğrencilerin sıra dışı düşünmelerini ve var olan kalıpların dışına çıkmalarını sağlayacaktır. Farklı düşünmeler farklı yaratımlar getirecektir. Bu da farklı olanı farklı bir şekilde dile getirmeyi sağlayacaktır. İşte tam bu sırada çocuklar dilin güzelliğini keşfedecekler. Farklı yapılar keşfetme ve bunları yazılarında kullanma onların dil gelişimine katkı sunacaktır.
Chomsky’e göre: “fikirler, organizasyon, üslup, kelime seçimi, akıcı cümle ve mekanikleri yaratıcı yazılarda bulunması gereken nitelikler olarak saymaktadır. Yaratıcı yazmada bir fikrin olması ve bu fikrin ilginç olması esastır. Çünkü yazıyı çekici kılan en önemli özelliklerden birisi de fikrin ilginçliğidir. Üslup yazarın kullandığı kelime ve cümlelerde ortaya çıkar, yazıların benzeri yazılardan ayırt edilmesini sağlar. Kelimelerin seçimi yazıya ayrı bir çekicilik katar. Cümlelerin akıcı olması yazıların okunmasında büyük etkiye sahiptir.
Bir çocuğun yazı yazarken bu niteliklerin farkında olarak yazma çabası, onu, dili daha derinlemesine işleme çabasına götürecektir. Bu çaba ise anadilinin güzelliklerini fark etmesini ve yazılarında yansıtmasını sağlayacaktır. Yaratıcı yazarlar, genellikle yazma arzusundadırlar. Bu yazarlar, hayallerinin ortaya çıkmasına ve özgürce dolaşmasına izin verirler. Merakları hiçbir zaman tatmin olmaz. Bu yazarlar olayları daima anlamak için araştırır ve sahip olduğu kelimelerde keşfettiklerini açıklamaya girişirler. Yaratıcı yazarlar, sürekli olarak araştıran kâşiflerdir. Onlar, en iyi şekilde anlamak için derinliklere inen birer madencidir. İşte yaratıcı yazarlarda bulunan bu özellikler, dil gelişimine katkı sağlayan bir başka unsurdur. Çünkü dilin derinliklerine inmeye çalışan yazarlar, dilin bilinmeyenlerini keşfederler.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz