NURSAÇAN: MESLEK LİSESİ MESELESİ, MEMLEKET MESELESİ

NURSAÇAN: MESLEK LİSESİ MESELESİ, MEMLEKET MESELESİ

KAYSERİ’DE SİLAHLI KAVGA: 2 YARALI

KAYSERİ’DE SİLAHLI KAVGA: 2 YARALI

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

YAZMAK VE OKUMAK ÜZERİNE…
 • FARUKERGAN
  • FARUK ERGAN
  • faruker@kayserihakimiyet2000.com
  • 11 Ağustos 2017 - 12:11:10

Uzun zamandır yazmak isteyip de bu güne kısmet olması ve bu gün yazıyor olmam, beni şu an için sevindirse de genel olarak baktığımda çok kaygılarım var.
Özellikle sevgili gençler, sosyal medyada takip ediyorum o kadar umursamaz görünüyorsunuz ki, yazarken noktalama, virgül, soru işareti, kelime ayırımı ve benzeri şeylere hiç dikkat etmiyorsunuz.
İki satırlık bir cümlede sayısız hata yapıyorsunuz.
Nasıl bu kadar umursamaz olabiliyorsunuz?
Nasıl bu kadar dikkatsiz olup da öğrenme merakını feda ediyorsunuz?
Anlamakta zorlanıyorum. Diyelim ki okulda çok umursamadınız, sizi eğitenlerinde gözünden kaçtı, ailede de size özen gösterilmedi ama olgunlaştınız, belki de işe bile girdiniz, hep böyle devam edecek mi ve çocuklarınıza bunları mı vereceksiniz? Sizi merak edenler yazmanızdan ve konuşmanızdan olumlu veya olumsuz yönde anında çözer ve kanaatini kullanır, sonuç hüsran. Çok okuyun, ALLAH ilk emir olarak oku diyor. Kendinizi geliştirin, iradenizi kullanın, kimsenin sizi yönlendirmesine izin vermeyin diye yırtınıyorum, olmuyor. Bazılarınızla yazışırken ve konuşurken boğuluyorum. Güzel konuşmamak, özellikle kızlara hiç yakışmıyor. Güzelliğinize ve bakımınıza harcadığınız zamanın bir kısmını, okumaya ve yazmaya ayırsanız inanın çok başarılı olursunuz, üstelik saygınlığınız daha da artar. Okula giden her insan az çok okuma yazma öğrenir. Ancak güzel yazabilmek farklı bir olgudur. Yazma sanatını becerebilen insan, ne demek istediğini açık bir dille ifade edebilir ve okuyucusunu ikna etme kabiliyetine sahiptir. Konuşma sanatı ile yazma sanatı arasındaki farka baktığımızda, yazma işinin daha zor bir sanat olduğunu görürüz. Bazı insanlar toplumda saatlerce konuşup, gün boyu hiç zorlanmadan herkesi eğlendirebilir. Bu tür insanların sohbetine doyum olmaz, çünkü çevresindeki insanlara çok şey verir, onları hem güldürürler hem ağlatırlar. Yazma sanatını öğreneceklerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, Türkçeye hakim olabilmeleri ve onu doğru kullanabilmeleridir. Yazmak, anlatabilme sanatıdır. Yazı yazan kişi kendisini okuyana öyle bir anlatmalı ki, okuyucu yazılandan akıntıya kapılmış sürüklenir gibi etkilensin. Yazmaya başlamadan önce neyi, ne için, kime ve ne kadar uzunlukta yazacağımızı bilmemiz gerekir.
Bazı kişiler çok konuşur ve hiçbir şey söylemez, bazıları da çok yazar ama hepsi amaçsız ve faydasız. Yazarken yabancı sözcük kullanmamalı sadece TÜRKÇE yazmalı ve konuya çok iyi hakim olunmalı. Yukardaki yazdığım bazı şeyleri uygulamanın yolu çok okumaktan geçiyor, kendimizi çok iyi yetiştirmekten geçiyor. İnsan beyni okuyarak güçlenir ve beslenir. Okuyan insanın farklı bakış açısı vardır, kelime dağarcıkları yüksektir. Kitap okumak, boş zaman doldurmak değil beyinin açlığını doyurmaktır, okumanın ne yaşı vardır nede zamanı.
Okuyan insanlar dünyayı ve olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirir. (Francis BACON’un dediği gibi “Okumak bir insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak olgunlaştırır”)

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz