YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

YORUMSUZ; “KAPATTIK DÜKKÂNI.”
  • AHMETCENGİZ
    • AHMET CENGİZ
    • AHMETCENGiZ@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Ekim 2017 - 12:53:59

Ey Almanya’da bir yılda;

Mercedes: 280 bin kişi çalışıyor, bunların 14 bini tasarımcı, yıllık cirosu 100 milyar Euro, yılda 2.5 milyon otomobil üretiyor, sadece Stuttgart’taki fabrikasından her 35 saniyede bir otomobil çıkıyor.

BMW: 108 bin kişi çalışıyor, yıllık cirosu 65 milyar Euro, yılda 1 milyon 600 binden fazla otomobil üretiyor, Rusya’dan Meksika’ya 14 ülkede fabrikası var, aynı zamanda Rolls-Royce ve Mini’nin de sahibi.

Volkswagen: 625 bin kişi çalışıyor, yıllık cirosu 105 milyar Euro, geçen yıl 10 milyon 300 bin otomobil sattı, dünyanın en çok otomobil üreten şirketi oldu. Volkswagen çatısı altında, Volkswagen markasının yanı sıra, Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Skoda ve Scania üretiliyor. Alman otomotiv sanayi, araştırma-geliştirme’ye her yıl 16 milyar Euro döküyor, ar-ge’ye bütçe ayırma rekoru Volkswagen’e ait, her yıl tek başına 6 milyar Euro harcıyor.

Audi: Volkswagen bünyesinde yılda bir milyon otomobil üretiyor, 85 bin kişi çalışıyor, yılda 55 milyar Euro ciro yapıyor.

Porsche: Volkswagen bünyesinde yılda 21 milyar Euro ciro yapıyor, 24 bin kişi çalışıyor.

Skoda: Volkswagen bünyesinde yılda 10 milyar Euro ciro yapıyor, 28 bin kişi çalışıyor.

Scania: Volkswagen bünyesinde yılda 35 milyar Euro ciro yapıyor, 44 bin kişi çalışıyor.

Opel: Fransız Peugeot tarafından satın aldı, Almanya’daki fabrikalarında 35 bin kişi çalışıyor, 12 milyar Euro ciro yapıyor.

Ford Almanya: 28 bin kişi çalışıyor, 20 milyar Euro ciro yapıyor.

MAN: Volkswagen bünyesinde 15 milyar Euro ciro yapıyor, 53 bin kişi çalışıyor.

Iveco-Magirus: 2 bin kişi çalışıyor, 1.5 milyar Euro ciro yapıyor.

Almanya bir yılda ülkesinde otomobil endüstrisinde 439 milyar 500 bin Euro ciro yaparken, bu sektörde çalışan 1 milyon 312 bin kişiye iş istihdamı sağlıyor…

Türkiye’de ise bakın bizler neler ile uğraşıyoruz; “ Benzin fiyatları arttıkça LPG’ye talep artıyor.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre;  Ağustos ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 11 milyon 802 bin 713 adet otomobilin yüzde 38,6’sı yani 4 milyon 555 bin 848 tanesi LPG’li. Trafiğe kayıtlı otomobillerin yüzde 34,8’i dizel. Yüzde 26,1’i ise benzin yakıtlı. Geçen yılın aynı döneminde 4 milyon 381 bin 603 olan LPG’li araç sayısı, son bir yılda 174 bin 245 adet artarak 4,5 milyonu aştı. Uzmanlar, akaryakıt fiyatlarındaki artışlarla LPG’li araç oranının daha da artacağını öngörüyor.

Eller ay’a, biz yaya dedikleri bu olsa gerek!..

Birde şu rakamlara bakalım; Kamuda kullanılan araç sayısı Almanya’da 11 bin makam otomobili varken, bizim Türkiye’de 35 bin makam otomobili varmış.

Başbakan Binali Yıldırım, “2018 yılı Tasarruf yılı. Kamudan başlayacağız. Yeni araç alımı yok. Kapattık dükkânı. Acil konular dışında devlete belediyelere oraya buraya yeni araç alımı yok. Yüksek silindir hacimli araç kullanımına sınırlama getiriyoruz. Önce kendimizden tasarrufa başlatacağız. Şaşaa debdebe bitiyor. Varsa herkes normal şartlarda işine gücüne bakacak. Vatandaşın işleriyle daha fazla meşgul olacak.” Demiş…

 

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz