BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

BAŞARILI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR…EMNİYETTEN MAYIS AYI İSTATİSTİKLERİ

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

YENİ KIŞLA KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN ŞENLİK

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN DÜNYA SEVGİSİ

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

BEYDEĞİRMENİ HIZLA İLERLİYOR

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ALINAN ÖNLEMLER KAZA SAYISINDA YÜZDE 18’LİK AZALMA SAĞLADI

ZALİMİN SONU
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 17 Eylül 2015 - 17:02:03

Hz. Peygamber zamanında yaptığı zulmün karşılığını gören biri Esved oğlu Hunat isimli biri anlatıyor. Biz Şam’a ticarete gitmek için bir ticaret kervanı hazırladığımız sıraca bizimle kervana katılacaklar arasında. Ebu Leheb’in oğlu Utbe vardı. Ancak yolculuğa çıkmadan önce Ebu Leheb’in oğlu ve aynı zamanda Hz. Peygamber (S.A.Vesellem) Efendimizin kızı ile nişanlanıp evlenmeden önce ayrılan (UTBE) Hz. Peygamber S.A.Efendimizin kızını boşamakla kalmayıp yemin ederek Peygamber Efendimize giderek ona gereken dersi vereceğim diye ant içti. Ve nihayet Hz. Peygambere vararak şöyle dedi. “Ey Muhammed ben senin Allah’ını tanımıyorum” edası ile Hz. Peygamber’e layık olmayan hakarette bulundu. Hz. Peygamber yücelere ellerini kaldırarak şöyle duada bulundu “ALLAHIM ÜTBEYE KÖPEKLERİNDEN BİRİNİ MUSALLAT ET” diye yalvardı. Hz. Peygamber’e hakaretten sonra babası Ebu Leheb’e dönen Utbe, Hz. Peygamber’e yaptığı hakareti anlattı. Ebu Lehep ise oğlu’nun bu yaptığı hareketi pekiyi karşılamasa da açıkça bildirmedi fakat içten, içten korkmağa başladı ve içine bir kurt düştü ve oğluna şöyle dedi Vallahi oğlum Muhammed’in duası yüzünden sana bir kötülük geleceğinden korkuyorum dedi.
Nihayet Şam yolculuğunda kervanla çıktılar. Ancak Ebu Leheb oğlu Utbe’ye bir zarar gelmesin diye kervan muhafızlarına sıkı, sıkıya tembihatta bulundu. Nihayet kervan ilerleyip Şam yakınlarında bir kilise civarına gecelemek için indiler. Akşam olunca Utbe’nin yatağını ortalarına yapmalarını ve Utbe’ye karşı gelecek tehlikelerden uzak olmak için tedbirli olmalarını söyledi. Kervan halkının uykuya daldığı bir sırada bir aslan gelerek kervan halkını bir, bir arayıp tetkik edip koklayarak sonunda Utbe’yi bulup onun üzerini bütün gücü ile atlayıp kafayı gövdeden ayırarak parça, parça edip sonunda Peygamber düşmanına gereken dersi vermiş oldu. Bu durumu müşahede eden Ebu Leheb şöyle dedi, oğluma gelen bela Muhammed’in bedduasındandır diye itiraf etti ve böylece zaliminde yaptığı yanına kalmayıp gerçek hak tahakkuk etti.
**
CENNETİN ANAHTARLARI
Hz. Peygamber Efendimiz bir sohbetlerinde kendisini dinleyen sahabe arasında bulunan biri Peygamber Efendimize cennete girmenin ve cennetin anahtarları konusunda bir soru sorduğunda, Hz. Peygamber cevap olarak siz bana altı konuda söz verirseniz bende size cennete girmeye kefil olayım der ve altı hususu şöyle sıralar;
1-Konuştuğunuz zaman, doğru konuşun, yalandan uzak durunuz,
2-Vaat ettiğinizde, sözünüzü yerine getirip vadinizden caymayınız,
3-Emanetleri yerine getirin (yani hıyanetlik etmeyiniz),
4-Harama bakmaktan gözlerinizi muhafaza ediniz,
5-İffet ve namusunuzu muhafaza ediniz,
6-Ellerinizi Harama uzatmaya karşı koruyunuz.
Eğer sizler bu yukarıdaki hususlara gereği gibi uyarsanız cennete girmeyi bir nevi garanti altına almış olursunuz.

**
BİR ANNENİN KIZINA ON VASİYETİ
İslami ahlakla donatılmış bir Müslüman hanımı, kızını evlendiripte müstakbel damat evine göndereceği sırada, şu uyarılarda bulunuyor.
Ey yavrum (kızım) elbette uyarı (ikaz) gafil olanlara bir hatırlatma, akıllılar için ise bir yardımdır. Şunu iyi bilesin ki? Şüphe yok ki kadınlar erkekler içim yaratılmıştır. Ey yavrum Eğer aranızda ülfet, muhabbetin daim olmasını arz ediyorsan, sen ona cariye eş oda sana köle olsun, sen ona yer(döşek), oda(beyinde )sana sema olsun. Bu konuda sana söyleyeceğim şu on vasiyetimi iyi dinle ki aranızdaki evlilik bağları, sevgi tohumları! Tomurcuklaşıp sonuna kadar devam etsin. Vasiyetlerim:
Birinci, ikinci vasiyetim onun gözünden uzak olma. Baktığı zaman görsün kokladığı zaman, senin güzel kokunu koklasın.
Üçüncü, dördüncü vasiyetim, ona(Beyine) karşı itaatkâr ve samimi ol ki onu sıkıntı içinde bırakmayasın.
Beşinci, altıncı vasiyetim, onun (Eşinin) zamanında yemeğini hazırla, uykusunu bölme, çünkü zamanında yemezse, açlık onu senden soğutur, uykusunu bölmekte sana olan öfkesini artırır.
Yedinci ve sekizinci vasiyetim, ise onun malına sahip olmaklığın, çocuklarını güzel terbiye etmekliğin. Çünkü eşinin malı sana emanettir. Emanet olan bu malı lüzumsuz yerlere har vurup harman savurma, çocuklarına gelince, sen çocukların ilk öğreticisi el, çünkü çocuk dünyaya gözünü ilk açtığı zaman seni görür, çünkü şu atasözünü unutma “YUVAYI DİŞİ KUŞ YAPAR” sözü ne kadar yerinde olduğunu unutma.
Dokuzuncu, onuncu vasiyetim ise şudur ki onun sırrını yayma emirlerine karşı gelme, zira onun sırrını yayar, emirlerine karşı gelirsen, sana olan itimadını sarsar(kalmaz). Ey kızım efendin kederli olduğu anda, sen onun teselli kaynağı ol, onu teselli et, aksine gülüp oynama, sevinçli olduğu zaman, sen üzüntülü, kederli olma ki arasızdaki evlilik gülleri solmasın.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz