EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-01-2023 13:56

BEHİCE YAZGAN ANADOLU LİSESİNDE NUH NACİ YAZGAN KONUŞULDU

BEHİCE YAZGAN ANADOLU LİSESİNDE NUH NACİ YAZGAN KONUŞULDU

Yazar Yüksel Kalkan son çıkardığı ‘ Bir gönül insanı Nuh Naci Yazgan ’ isimli kitabını Nuh Naci Yazganın eşi adına yapılan Behice Yazgan Anadolu Lisesine konuk oldu. 
Behice Yazgan Anadolu Lisesi müdürü Nihat Taş, Yazarımız bizim okulun kurucusu Behice yazgan nın eşi olan şehrimizin yakından tanıdığı  hayır sever iş insanı 2. dönem milletvekili ve yapan Nuh Naci Yazganın hayatı ile size bilgi verecek. Davetimize icabet eden Yüksel Kalkan çok teşekkür ederim “dedi.
   Nuh Naci Yazganın hayatından örnekler veren  Yüksel Kalkan,” Nuh Naci Yazgan eşi 1969 yılında sizlerin okuması için ‘Behice Yazgan’ Lisesini yaptırmıştır. Daha sonra bu lise isim değişikliği ile Anadolu Lisesi olmuştur. 2. Dönem milletvekilliği yapan Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür, Seyit Tekin gibi Şehrin çalışkan iş insanları Atatürkün isteği ile Adana’ya giderek boş fabrikayı Milli Mensucat ismiyle hayata geçirmişlerdir. Daha Sonra Adana’da Akbankı kurmuşlardır. Ayrıca Nuh Naci Yazgan 4 Eylülde arkadaşlarıyla Sivas kongresine gitmiştir ve 19 Aralık 1919 da M. Kemal ve arkadaşları Kayseri de karşılamıştır. Şu anda adına Üniversite bulunmaktadır.” dedi. Daha sonra günün anısına plaket verildi hatıra fotoğrafı çektirildi.

AdminAdmin