KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-01-2023 12:23

“ KAYSERİ'YE ŞAN VEREN KADINLAR” KİTABI ÇIKTI

Kayseri’de bugüne kadar yazılmamış bir ilk kitap çıktı…

“ KAYSERİ'YE ŞAN VEREN KADINLAR” KİTABI ÇIKTI

Kayserili Tiyatro Yönetmeni- Yazar Ahmet Sıvacı’nın biyografi türünde beşinci kitabı olan ve başlangıçtan bugüne kadar Kayseri: kültür, sanat, ticaret, siyasi ve sosyal hayatında önemli yer edinmiş ancak hepsi de vefat etmiş ünlü kadınları ve onların hayatlarını resimleriyle konu edinen, “Kayseriye Şan Veren Kadınlar” isimli eseri yayınlandı.

Kayseri’de bugüne kadar yapılmamış olan söz konusu eser; Selçuklu Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ayrıca 15 Temmuz kadın şehitleri de bu kitapta yer alıyor. Bunların yanı sıra, Haçın’da, Ermenilerin yaptığı katliama şahit olup  uzun soluklu bir şiir olarak yazan daha sonra da yine Ermeniler tarafından şehit edilen Develili Melek Hanımın, şiiri ve ibretlik hayatı anlatılıyor.

Kayserinin kadın olarak; ilk valisi, ilk belediye başkanı, ilk mimarı ilk fotoğrafçısı gibi birbirinden ilginç ve değerli kadın şahsiyetleri içeren kitap, Kayseri için belgesel niteliğini taşıyor ve geçmişten geleceğe bir köprü oluşturuyor.

Kayserili Yazar,  İnternet sitemiz köşe yazarlarından Ahmet Sıvacı’nın,  yoğun ilgi gören, geniş araştırmaları sonucu titizlikle hazırlanmış kitabın, şehrimiz kültür ve sanatına önemli katkıda bulunacağı gözüyle bakılıyor.

AdminAdmin