https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/27a335b95070796b6b5dcb5b1e8cabd9-55a71c3663df5b86ecd7.jpg
Mustafa Cengiz

AMATÖR SPORUN KALKINABİLMESİ  İÇİN HER TÜRLÜ DESTEK ÖNEMLİ…

05-12-2022 17:14 173 kez okundu.

Amatör sporun durumu malum.

Amatör takımların durumu ortada.

Amatör takımlara gönül veren yöneticilerin yıllardır bitmeyen çilesi herkesin malumu.

Takımlarda görev yapan teknik adamlar ve futbolcuların gelinen ekonomik bağlamdaki sıkıntılı süreç içinde aldıkları yara Pandemi dönemi ile birlikte nerede ise herkesi iflas noktasına getirmiş durumda.

Geriye dönük borçlar nedeni ile birçok insanın sıkıntısı hat safhaya ulaşmış durumda.

KRONOLOJİK BİR SIRALAMA...

Bu yardımlarla ilgili şöyle basit bir Kronolojik tarama yaptım.

Unuttuklarım ya da gözden kaçanlar olabilir.

Ulaştığım veriler şu şekilde sıralanıyor son yıllara ait.

14.10.2017 Tarihinde 2017-2018 Amatör Spor Kulüpleri Sezon Açılışı ve Malzeme Dağıtım Töreni Kadir Has Spor Kompleksi Atletizm Pistinde yapılmış ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2016 yılında faal olan 69 futbol kulübü ve 164 amatör spor kulübü olmak üzere toplamda 233 kulübe verilmek üzere gönderilen eşofman, çanta ve forma takımdan oluşan 2320 adet spor malzemesini kulüplere verilmiş.

23.04.2018 Tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Amatör Spor Tesisleri içerisindeki 44 adet Gençlik Kulüp Binasının anahtarları törenle amatör kulüplere verildi. 

14.09.2019 Tarihinde gerçekleşen Amatör spor kulüplerine destek kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından, 96 amatör spor kulübüne malzeme desteği yapılırken 2018-2019 sezonunda dereceye giren takımlara da kupaları verildi. 

27.02.2020 Tarihi itibarı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayseri İkinci Amatör Küme'de yer alan 30 kulübe eşofman dağıtımı yapıldı.   

Kayseri’de 123 amatör takımdan bunlardan 69’u futbolla 54 kulübü de diğer branşlarda faaliyet göstermek iken yine aynı tarih itibarı ile İlimizde 8 bin civarında lisanslı amatör futbolcu, antrenörü, saha komiseri ile birlikte yılda 2 bin 500 civarında futbol müsabakası oynanmakta. 2. Amatör Küme’de faaliyet gösteren kulüplere 620 civarında eşofman yaptırılarak dağıtımı gerçekleştirildi.

28.10.2021 Tarihi itibarı ile 93 kulübe malzeme yardımı yapılırken 93 amatör spor kulübüne 282 bin 578 TL tutarındaki bin 380 adet antrenman topu, 368 adet maç topu, bin 840 adet antrenman takımı, bin 840 adet antrenman yeleği ve bin 840 adet tekmelik dağıtıldı. 

NE KADAR TAKIMIMIZ VAR?

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna üye 100’den fazla kulüp var ilimizde. 

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mutlu Önal  “135 bin sporcumuz olan, 65 branşta 7 bin faal futbolcu, 35 bin lisanslı sporcu ile 180 bin kişilik en büyük sivil toplum örgütüyüz. 

Büyükşehir Belediye Başkanımızın söz verdiği, 350 bin TL’den 1 milyon liraya çıkardığı malzeme dağıtımı için bu katkıyı veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Evet… Gerçekten de ASKF camiası ilimizin en önemli STK’larından birisi.

Deyim yerinde ise ilimizin lokomotifi durumunda.

1 MİLYON TL’LİK MALZEME DESTEĞİ 

Geçen hafta içerisinde gerçekleşen ancak yoğunluk nedeni ile bugüne sarkan süreçte değerlendirmesini yapacağımız Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Amatör Spor Kulüpleri Spor Malzemesi Dağıtım Törenleri artık bir klasik oldu. 

Toplamda 1 milyon TL’lik spor malzemesi dağıtan Başkan Büyükkılıç, “Sporda ‘her zaman varız’ diyoruz ve amatör sporumuza desteğimizi sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Tören kapsamında, Kayseri’deki amatör spor kulüplerine 1 milyon TL tutarında 4 bin 400 adet tişört, şort ve çorabın yer aldığı antrenman takımı, 110 adet dört numara futbol topu, bin 450 adet beş numara futbol topu dağıtımı yapıldı.

“SPOR İLE MİLYONLARA ULAŞIYORUZ”

Başkan Büyükkılıç, spor etkinlikleri ile milyonlarca kişiye ulaştıklarının altını çizerek, “Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. marifetiyle Kayseri’mizin her bölgesinde hizmetlerimizi sürdürürken, sporda da çeşitliliği esas alarak tüm insanların beklentilerine cevap verecek bir yaklaşım sergilediğimizi buradan paylaşmak istiyorum. Bu yönde de milyonlarca kişiye ulaştığımızı, değişik spor çalışmalarıyla mutlaka insana dokunduğumuzu, bunun onurunu, gururunu taşıdığımızı belirtiyor, Spor A.Ş.’mize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “SPORDA ‘HER ZAMAN VARIZ’ DİYORUZ”

Kayseri’yi sporun ve sporcunun merkezi haline getirmek için gayret gösterdiklerini söyleyerek, şöyle konuştu: “Kırsalda özellikle her beldede, her mahallede mutlaka bir sahamız, spor alanında salonumuz var. Yüksek İrtifa Merkezi’mizi de hayata geçirmek suretiyle sporun ve sporcunun merkezi haline geliyoruz. Sırf bu sene 20 takımın, yurt içinden ve yurt dışından, kamp yaptığını ifade ediyorum. Şuanda 2 tane olan sahaya 6 tane daha ilave edip, yüzme havuzumuzu, çok amaçlı spor salonunu yapma aşamasında olduğumuzu belirterek, Kayseri’yi sporun ve sporcunun merkezi yapıyoruz. 

Geçenlerde Atlı Cirit Şampiyonası’nı izledik, Kayseri’yi ata sporunun merkezi haline getiriyoruz. Yüzme, tenis, atletizm konusunda çalışmaların yanı sıra yarı maraton ile Kayseri’miz kendisinden söz ettirdi. Basketbol, voleybol veya diğer salon sporlarında ‘her zaman varız’ diyoruz ve amatör sporumuza desteğimizi sürdürmeye devam ediyoruz.”

Erciyes Kayak Merkezi’nin de kış sezonuna hazır olduğunu belirten Büyükkılıç, orada öğrencileri ve kayak severleri yetiştirmek adına Spor A.Ş.’nin etkinliklerini de hatırlattı.

ŞEHRİN MARKASI 

Kayseri’nin sporun merkezi olma yolunda çalıştıklarını vurgu yapan Büyükkılıç, “Elbette Kayserispor’umuz da bizim bir markamızdır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Profesyonel sporun yanında aslolan altyapıyı oluşturacak olan amatör spordaki çalışmalarımız ve hizmetlerimizdir. Bu yönüyle amatör spora destek vermeyi çok önemsiyoruz. Mutlu başkanımızla da uyum kültürü içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

BİNDE BİRİ BİLE DEĞİL…

Evet… Yardımlar ortada.

Önemli bir katkı.

Emeği geçenlere teşekkürler.

Ancak gelin görün ki şu anda borcu 1 Milyar TL konuşulan bir Kayserispor’un içinde bulunduğu bataklığın binde biri bile değil yapılan yardımlar.

Yani Profesyonel futbol için kör kuyuya Milyarlar atanlar, ne yazık ki iş bu takımları besleyen Amatörlere geldiği zaman hali ile elleri kolları bağlı olduğu için ancak kanunların cevaz verdiği rakamlarla katkı sağlayabiliyorlar.

Türkiye’de her şeyde oldu gibi Altyapı ve sporun membağı Amatörlere Devlet bile hor bakıyor ne yazık ki.

Kaldı ki bu kadar genç nüfusu olan bir ülkenin sporda içinde bulunduğu tablo malumunuz.

Birkaç madalya ile övünmek yerine artık her şeyde olduğu gibi Türkiye’nin kökten sporda da bir Radikal adım atması ve ciddi bir hamle yapması gerekiyor.

Hem de çok geç olmadan.

Zira spor insanların hem beden hem ruh sağlığı için son derece önemli.

Kitle sporları ile Çin gibi, Japonya gibi bu ülkenin bir çok sorununu çözmek mümkün.

Sadece olayı futbola indirgemekte son derece büyük bir kayıp aslında.

Spor evrensel ve her branş için yatırım yapılmalı.

Yetenek Taramaları daha ciddiye alınmalı ve özellikle geçmişinde spor yapan ve başarılı olanlar öncelikli olarak her aileden çıkacak olan sporcular için devlet gerekirse “Yıldız Sporcu Fonu” oluşturarak teşvikler vermeli. 

Bu konu bir Devlet Meselesi gibi ele alınmalı…

HER TÜRLÜ DESTEK ŞART!

Olayın ekonomik boyutuna dair göndermelerde bulunduk.

Ancak daha önce de vurguladığım gibi maddi olduğu kadar Amatör Spor camiasına manevi destekte şart.

Gerek yöneticiler,g erek teknik adamlar gerekse de sporcular ve ailelerine manevi anlamda da onların yanında ve destekçisi olduğumuzu her platformda hissettirmek durumundayız.

Maçlara gitmeli.

Destek vermeli.

Onları teşvik etmeli.

Başarılarını alkışlamalı, kayıplarında da yanlarında olarak moral-motivasyon bağlamında yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz. 

 

 

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI HATA YAPARSAN, CEZAYI KESERLER!... KORKULU RÜYA GÖRMEK İSTEMİYORSAK!... 3. LİG BU SEZON DA OLMAZSA NE ZAMAN? AYRANIMIZI KABARTMAYIN! BİR SÜPER LİG ARAŞTIRMASININ ANALİZİ… OLAY DEĞİL, KOLAY OLDU!... BeşikTAŞ’A TOSLADIK! İLK ALTI MAÇLIK SERİ ÇOK ÖNEMLİ…. İLK YARIDA BÜYÜK İŞLER YAPTIK… HEM KUPA’DA HEM DE LİG’DE VARIZ! ANTALYA, BİZE HAFİF GELDİ… BEŞİKTAŞLA DEVAM EDELİM! ANTALYA’DAN TUR, KARTAL’DAN 3 PUAN İSTİYORUZ… KAZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ… FORVETSİZ DÖRT ÇEKER!... BU MAÇ KADER MAÇI… TAM BİR YOL AYRIMINDALAR… TAHKİM-SİVAS-TRANSFER ÜÇGENİ… SPOR A.Ş.’DEN 277 BİN SPORSEVERE HİZMET… KAZANMAYA RAMAK KALMIŞKEN!... KÖTÜ GİDEN İŞLERİ YOLUNA KOYMAK İÇİN  BAŞKENT DEPLASMANI ÇOK İYİ BİR FIRSAT… SÜPER LİGDE 3’TE 3 YAPTIK…PUANIMIZI SİLERLER VE  ANKARAGÜCÜ’NE DE YENİLİRSEK 5 YILDIZLI OLURUZ! TAKIMIN KİMYASI DA, FİZİĞİ DE BOZULMUŞ! GÜMRÜKTE KARA GECE OLMASIN!  BİZ ZORU SEVERİZ… HAYDİ BİSMİLLAH… KAYSERİ VE ERCİYES’İN TANITIMI İÇİN TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI… TÜRKİYE KUPASINI ISKALADIK,  BU KEZ LİGİ ISKALAMAYALIM! NERESİNDEN BAKARSANIZ  BAKIN HEP TUTARSIZLIK! VAR’DAN DÖNMEDİ TAHKİM’DEN DÖNER Mİ?!... PUAN KAYBIMIZ 6 GÜNDE 6’YA ÇIKMASIN… ALTYAPI FUTBOL AKADEMİSİ GÖREVİNİZİ YAPMADIĞINIZ İÇİN BU PUANLAR SİLİNİYOR!... SPOR DÜNYASINDA MİNİ  BİR HAFTA SONU TURU… KAYSERİ’NİN KUPA HEDEFİ BELLİ: BU KEZ KUPAYI ISKALAMAMAK!... VE… HASRET BİTİYOR…. KUPA İLE BAŞLIYORUZ… YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR…  DÜNYA KUPASININ ARDINDAN… GENEL KURUL TAMAM DA, PEKİ  BU KADAR BORCU KİM YAPTI?!. BUGÜN KONGRE GÜNÜ…. DÜNYA KUPASI SAHİBİNİ BULUYOR… SİZİN FAVORİNİZ HANGİ TAKIM? GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILA BİZİ TEĞET GEÇTİ…2 KAMP BİTTİ SIRA KONGREYE GELDİ… ÇEYREK, YARI VE TAM FİNAL! GENEL KURUL SÜRECİNE DAİR BİR KAÇ KELAM DAHA… İKİ TAKIM ARASINDAKİ 7  FARKI BULABİLİR MİSİNİZ? KAYSERİSPOR’DA BELİRSİZLİK NE ZAMAN SON BULACAK? BİR DÜNYA KUPASI VE  TÜRKİYE YANSIMALARI!... TÜRKİYE, SPOR KAMPLARINDA 2-3 YIL  İÇERİSİNDE DÜNYA LİDERİ OLACAK!...    SPORDA ŞİDDET VE SALDIRGANLIĞIN NEDENLERİ… DÜNYA KUPASINA ŞIK OLMAYAN YOLLARLA VEDA ETTİ(RİLDİ)LER… ETİK, KUR FARKI VE KAÇAK YAYINLAR BÜYÜKKILIÇ’IN GÖNLÜNDEN GEÇEN BAŞKAN ADAYI!... DÜNYA KUPASINDAN YANSIYANLAR... STADYUMLARDA ŞİDDET YENİDEN HORTLADI… TARİHE BİR KEZ DAHA GEÇTİLER... YENİ BAŞKAN ARALIKTA BELLİ OLACAK! MAÇSIZ BİR HAFTA SONUNDA, GENEL KURUL HAREKETLİLİĞİ!  DÜNYA KUPASINDAN… KAYSERİSPOR YENİDEN BAŞLIYOR… ANADOLU İLE MAKAS AÇILDIKÇA AÇILIYOR… DEV ORGANİZASYON BAŞLADI… BAKALIM ŞAMPİYON KİM OLACAK? KAYSERİSPOR’DA İLK YARININ ARDINDAN… DÜNYA KUPASI HAVASINA GİRMENİN TAM ZAMANI… DÜNYA KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR… DÜNYA KUPASI FUTBOLUMUZU SOĞUTACAK… BAŞKAN GÜNDEME GENEL KURULU SOKTU… DÜNYA KUPASINA GİDİYOR GİBİ GİRMELİYDİK BİZ DE BU ARAYA! FENERBAHÇE GİBİ OLDUK! SIRA GELDİ KONYASPOR’U DEVİRMEYE! İYİ NİYET, SAMİMİYET, ŞEFFAFLIK VE DİSİPLİN İSTİKRARI GETİRDİ… ANADOLU TAKIMLARININ ZİRVE İLE RANDEVUSU… 5 MAÇTIR YENİLMİYORUZ,  ZİRVEDE OTURUYORUZ…  KAPIDAKİ TEHLİKELER! DAHA NE OLSUN?!... ÖNCE DURDURDUK, SONRA DA VURDUK! DEPLASMANDA FİNAL GİBİ BİR MAÇ… HERKESİ TERS KÖŞEYE YATIRDIK! FİNALİ DE YAKIŞSIN! EVİMİZDE İKİ PUAN KAYBEDERKEN KAZANDIKLARIMIZ! İKİ FARKLI KAYSERİSPOR… 35 YILDIR DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK! BU COŞKU YENİ-YEPYENİ BİR ZAFERLE DAHA TAÇLANMALI!. BU MAÇIN FAVORİSİ YOK… ERCİYES ASLANI KAYSERİ, DEMİR YUMRUĞA KARŞI… BU HAFTA RAKİBİMİZ DEMİR GİBİ! PAŞA’YI TOKATLADIK. ŞİMDİ DEMİR GİBİ BİR İRADE DAHA ORTAYA KOYMALIYIZ!.. İSTANBUL’DA KAZANMANIN KEYFİ BİR BAŞKA OLUYOR! HAYDİ… İKİNCİ DEPLASMAN GALİBİYETİNE HAZIR MIYIZ? PAŞA PAŞA YENMELİYİZ… KALDIĞIMIZ YERDEN BAŞLADIK…  TEŞEKKÜRLER AGSYD AİLESİ… YENİLSEK KOLAY OLURDU… VE…YENDİK OLAY OLDUK! 4 BÜYÜKLERLE İŞİMİZ BİTTİ… KENDİ KULVARIMIZA BAKALIM!...  GALİBİYETE İNANIYOR, ZAFER  İÇİN DE KENETLENİYORUZ!... GERİDE KALAN HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTAYA DAİR…  VE… BİR MARATON DAHA HATIRALARDA YERİNİ ALDI… BU LİGDE HER PUAN ALTIN DEĞERİNDE!...  GALİBİYETİ ISKALADIK… PUANLA TESELLİ BULDUK! BİZ İNANDIK… SİZ DE İNANIN… İKİNCİ BİR DEPLASMAN GALİBİYETİNE HAZIR MISINIZ? ÜÇ MAÇLIK İSTANBUL SERİSİ PAZAR ÜMRANİYESPOR MAÇI İLE BAŞLIYOR… 301 MİLYON AVROLUK DERBY DEĞİL, BİZİM MAÇ TÜRKİYE’DE GÜNDEM OLDU… KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR! KİME NEDEN-NASIL YENİLDİK? REZALETTE SON PERDE... GEÇEN SEZONKİ KUPA MAÇI RUHU İLE KAZANMALIYIZ!... BİZE 3 PUAN YAKIŞIR! TRABZON’A KARŞI ŞANSIZLIĞIMIZI BU HAFTA SONA ERDİRECEĞİZ… ‘MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL’ TAKIMININ BORCU 4.5 MİLYON TL’YE DÜŞMÜŞ! TRABZONSPOR İLE BAŞLAYIP, DÜNYA KUPASI İLE KATAR’DA BİTİRELİM Mİ?!.. TRABZON-ÜMRANİYE-GALATASARAY BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’MİZ… PARASI OLAN DEĞİL, YÜREĞİ OLAN ZİRVEDE… TÜRKİYE KUPASI FİNALİNDEN BUGÜNLERE! 1.7 PUANLIK MAÇ BAŞI ORTALAMASI SÜPER! 7 HAFTANIN YILDIZI KAYSERİSPOR… BU BOŞLUĞU HAFİFE ALMAMAK LAZIM! HERKES ÜZERİNE DÜŞENİN BİR TIK DAHA ÜSTÜNE ÇIKMALI… KAYSERİSPOR, YÜREKTEN OYNADI!  HATA YAPMAZSAK KAZANABİLİRİZ!  HEP BÖYLE ÇOCUKLAR HEP BÖYLE… KAZANDIK… KAZANACAĞIZ…KAZANMALIYIZ…  KAZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ… KAYSERİSPOR 1’E 3 VERİYOR! SON KARARIMIZ 3 PUAN! DÜN BİR… BUGÜN İKİ… PAZAR ÜÇ… LİGDE ZORLUK DERECESİ GİDEREK ARTIYOR… KAYSERİSPOR FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİ… DEPLASMANLARDA GOL ATAMIYOR, AMA EVİNDE DE GOL YEMİYOR!... EZE EZE DEĞİL, EZİLE EZİLE DEĞİL, EZİK BİR FUTBOL İLE YENİLDİK!  KALİTE TESCİL MAÇI! BU SEVİNÇ SÜRMELİ… ONLARIN BAŞINA GELEN PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEDİ… KENETLENDİK… BUNDAN SONRASI DAHA ÖNEMLİ… İÇ SAHA BEYİ KAYSERİSPOR… ONURLU DURUŞ! KAZANIRSAK DÜĞÜN, KAYBEDERSEK DÜĞÜM OLUR… BU MAÇI ALIRSA TARAFTAR ALIR! ATAN, KAZANACAK FORMÜLÜ BULMAK ZORUNDA…  BAŞAKŞEHİR’İ UNUT, GİRESUN’A BAK!... İSTANBUL’DA, İSTANBULLULARLA BU SEZON İŞİMİZ ÇOK ZOR ÇOK! KENDİSİ SAHADA AMA AKLI AVRUPA’DA! ELİMİZ BOŞ DÖNMEYECEĞİZ… HEDEF MAKSİMUM KAZANÇ, MİNİMUM KAYIP