KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-05-2023 14:59   Güncelleme : 03-05-2023 15:04

AKALEMLER  DERGİSİ : “İNSAN KALMALIYIZ”

AKALEMLER  DERGİSİ : “İNSAN KALMALIYIZ”

Edebiyatımıza farklılık katan akalemler dergisi Maysı Haziran 2023 sayısında konusunu ülkemizin Kahramanmaraş depremine ayırmış. Yalnızca deprem değil. İnsanlığın varolduğu  günden bu yaba yaşanan en büyük felaketler neler diyerek bir de parantez açmış.

Şair ve Yazar Selim Tunçbilek yönetiminde 6 yılı aşkın süredir aralıksız çıkan dergi bu sayısında Kutsal kitaplara göre, insanın atası Âdem’in Cennetten kovulmasından bu güne dek, İnsanoğulları acıyla kıvranıyor. Kabil’in Habil’i öldürmesinden sonrada Âdemoğulları içindeki kötücül dürtüleri durdurmayı aslabaşaramadı. Kendi cehennemini hazırlamaya ve yaratmaya hep meyilli oldu.” Diyerek insanın içindeki kötücül ve yanlış davranış dürtülerinin nasıl geliştiğine kafa yoruyor. “Nuh Tufanı ve kim bilir kaç kıyamet daha aklımızı başımıza almayı sağlayamadı. O felaket toplu kıyımlar, bombalar ve füzelerle hala devam ediyor. Kabil’ler Habil’leri öldürmeye devam ediyor. Öldürme yöntemleri değişiyor sadece. Habil’ler öldükçe insanlığımız da ölüyor, fark etmiyoruz.” Vurgusu ile insanlığın nasıl bir çıkmaza sürüklendiğine dair endişeyi dile getiriyor. Ve bu kötücül yönünü besleyen insan tanımına  “tabansız”, “ciğersiz”, “yüreksiz”, “beyinsiz”, “karınsız”, “vicdansız” nitelemelerimiz gibi “İnsanlığını kaybedenler için Türkçenin ürettiği insanı tanımlama kelimelerine yeni bir kelime daha eklemeliyiz.” Diyor.

Bu konuların ağırlıklı olarak ele alındığı dergide Kurtuluş ÇELEBİ; “Deprem Değil Kıyamet”Kübra KIZILTOPRAK; “Geceleri Geçmiş Gündüzse Gelecek Temizdir”, Mustafa IŞIK;“Cürümlü Şiire Ağıt”, Burhan KALE“Dünyanın Geçiciliği” ve “Eflatun”,  İbrahim SAVAR; “Unutmamak İçin”,Hasan İLDİZ;  “Hayata Karşı Suçlar 1”,  Pınar ALKIŞ; “Toprağın Öfkesi”,  Firuze İŞBİLİR; “Kaderimizi mi Yaşadık, Kaderimizi mi Yazdık”,  Yüksel GAZİOĞLU;  “Derinden Yıkıldık ”,  Gölge SÜMER; “Anlamlandırmalarımız” ,  Hızır İrfan ÖNDER;  “Gülüşümden Vurdun Beni”, IşıkTEKİN ise  “Kehanet”başlıklı çalışmalarıyla yer almışlar.

 

Dergi zevkle okuyacağınız bir muhteva sunuyor. Akalemleriwww.akalemler.com internet sitesinden indirip okuyabilirsiniz.

AdminAdmin