YEREL
Giriş Tarihi : 07-10-2022 11:59

ARIK OTİZMLİ GENCİN ÖLÜMÜNÜ BİR KEZ DAHA MECLİSE TAŞIDI

ARIK OTİZMLİ GENCİN ÖLÜMÜNÜ BİR KEZ DAHA MECLİSE TAŞIDI

“FAİLİ MECLİSTİR”

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, İstanbul’da bir bakım merkezinde hayatını kaybeden Mehmet Eres isimli otizmli gencin ölümünü failinin belli olduğunu belirterek, “Bu durum faili açık bir cinayettir ama asıl fail yeterliliği olmayan kişilerin bakım merkezlerinde çalışmasına izin veren ve denetlemeyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır, asıl fail Meclis Otizm Araştırma Komisyonu, raporu Meclise sunmasına rağmen kalem dahi oynatmayan Meclistir.” diye konuştu.

 

İstanbul-Büyükçekmece’de bir bakım merkezinde kalan 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in kötü muamele ve işkence nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası üzerine soru önergesi ve araştırma önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık bir kez daha konuyu TBMM gündemine taşıdı. Mehmet Enes’in faillerinin açık olduğunu ifade eden Arık, “Otizmli bir çocuğumuz İstanbul'da bir bakım merkezinde yeterliliği şüpheli kişilerce boğazının üzerine basılarak nefessiz bırakıldı ve öldü. Eğer ki bugün sansür koymaya çalıştığınız sosyal medya olmasaydı bu vahim olayın da üzeri kapatılacaktı. Tabii bu Mehmet Eres'in iktidar eliyle ilk nefessiz bırakılması da değildi. Mehmet Eres de tüm otizmli çocuklarımız gibi küçük yaşta tanı aldığında, nitelikli eğitime ulaşamadığında, bindiği toplu taşıma araçlarından indirildiğinde, gittiği sosyal ortamdan rahatsız edici bakışlarla kovulduğunda da sosyal devlet tarafından nefessiz bırakılmıştı. Bu durum faili açık bir cinayettir ama asıl fail yeterliliği olmayan kişilerin bakım merkezlerinde çalışmasına izin veren ve denetlemeyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır, asıl fail Meclis Otizm Araştırma Komisyonu, raporu Meclise sunmasına rağmen kalem dahi oynatmayan Meclistir.” diye konuştu.

 

https://wetransfer.com/downloads/ac1e02a9aa2dd9237eaf66fba132c4bb20221007081539/10ddecb83365063ba6f19c0538fa4a8020221007081606/2489ce

AdminAdmin