GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2023 13:34

DEVELİ’DE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

DEVELİ’DE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Türk ve dünya tarihine damga vurmuş en önemli olaylar arasında yer alan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin 108. yılı münasebetiyle Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Cumhuriyet Meydanında ve Mustafa Aksu Kültür Merkezinde düzenlenen programlarla yâd edildi.

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği çelenklerinin Atatürk büstüne konulmasının ardından, Garnizon Komutanlığı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Çelenk sunma etkinliğinin ardından programa Develi İlçe Kaymakam Vekili Melikgazi ilçe Kaymakamı Bülent Karacan, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ve ilçe protokolü katıldı.Develi Borsa İstanbul Fen Lisesiöğrencilerinin Mustafa Aksu Kültür Merkezinde düzenlediği anma programına geçildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından program, şehitler için Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Programda daha sonra Develi Borsa İstanbul Fen Lisesi okul müdürü Sabri Güneysu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Çanakkale Destanını anlatan videoların izlenip, şiirler ve kahramanlık türküleri okundu.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ilçe protokolü tarafından hediyeler verildi.

18 Mart’ın Türk ve dünya tarihinde emsalsiz bir öneme sahip olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Çanakkale Geçilmez” diyen ecdadımıza yakışır bir gösteri hazırladıkları için öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümünde, başta Çanakkale Şehitlerimiz olmak üzere yakın zamanda depremde vefat eden şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun” açıklamalarında bulundu.

AdminAdmin