GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-02-2023 21:09

KAYSERİ KONTEYNER KENT MODELİ ÖNERİSİ

KAYSERİ KONTEYNER KENT MODELİ ÖNERİSİ

6 Şubat 2023 tarihinde hepimizi yüreğinden vuran 2 deprem yaşadık. Acıların çok sıcak olduğu bir süreçte yazımıza tepkilerde gelebilir. Depremde vefat edenlere rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkemizin ve ilimizin yöneticileri elbette her şeyi düşünmekte ve gereğini yapmaktadırlar. Biz de kendimizce bir model önerisi getirmek istiyoruz. Amacımız acıları azaltıp , hayatta kalanlara daha iyi şartlar sağlama önerisidir. 

10 ilimizi etkileyen deprem sonrasında bölgeye akın akın yardımlar yağmaya devam ediyor. Birçok depremzede yakın akrabalarını beklemekte , defin işleri ile uğraşmaktadırlar. Kısa süre sonra kendi ilinde ilçesinde ev bulamayanlar başka şehirlere akrabalarının olduğu şehirlere göç edecekleri beklenmektedir.

Kayseri'de depremin etkilediği 10 İlimizden (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay,  Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye)  yaşayan 81.287 vatandaşımız bulunmaktadır. İl İl Liste Görseldedir. Bu rakamlar çok yakında bu illerden Kayseri'ye çok sayıda göç olacağının göstergesidir. Peki İlimize gelen bu kadar insanı nerede misafir edeceğiz, nerede ikamet edecekler. İlk başta herkes akrabasının hemşerisinin yanında kalabilir ama ya sonra. 

AFAD, Kızılay başta olmak üzere yardım kuruluşlarına her türlü yardımı yapan Kayseri bu konuda ülkemize örnek olacak bir çalışmaya imza atabilir.

Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, KTO, KAYSO, Kayseri OSB ve İşadamları işbirliği ile uygun bir yere Konteyner Kent kurulabilir. Konteyner kent başta kulağa hoş gelmeyebilir ama altyapısı yapılacak olan Konteyner Kentlerde Okuldan, Sağlık Ocağına kadar her türlü sosyal ihtiyaçlar giderilebilir. Bu çözüm önerisi kalıcı konutlar yapılıncaya kadar süreci yönetmek içindir. 

Kayseri'de kurulacak olan bu Konteyner Kent Allah korusun daha sonra yaşanacak farklı afetlerde de kullanılabilir.
Kayserili İlgili ve Yetkililerine Arz Olunur.

Şener SERİM
Bünyan Dostları Derneği Başkanı
Uzman Öğretmen- Eğitim Yöneticisi

AdminAdmin