EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-05-2023 22:27

DEVELİ'DE PANCAR TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞUYOR

DEVELİ'DE PANCAR TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞUYOR

Develi Bölgesinde Şeker Pancarı Tohumları toprakla buluşmaya başladı 

Develi’de Şeker pancarı ekimine pancar ekicileri yoğun ilgi gösteriyorlar.
Kayseri Şeker tarafından 2022-2023  Kampanya döneminde  700 pancar ekicisiyle  220 bin ton şeker pancarı üretimi için çiftçiler ile sözleşme imzalanmıştı.

Develide sulu ve susuz tarım alanlarında çerezlik kabak çekirdeği, slajlık mısır, danelik mısır, patates, yonca, yem bitkileri gibi alternatif ekim bakımından gelişen çeşitliliğe rağmen şeker pancarı tercih edilen ürünler arasında öncü olmaya ve toprakla buluşmaya devam ediyor.

2023 kampanya doneminde Develi İlçemizin Zile bölgesinde  Süleyman Boz'un pancar tarlasında 
pancar tohumları dualar eşliğinde toprakla buluştu.

Pancar ekim törenine Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikasi Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Dede,
Develi Ziraat Odası Bşk. Mehmet Murat, Tomarza Ziraat Odası Bşk. Sami Nalbant, Develi Taşıyıcılar Koop. Bşk.  Emin Öztürk, Muhtarlar ve bölge çiftçileri
Katıldılar.
Pancar ekim gününde Develi Müftüsü Emin Patan tarafından yapılan dualar eşliğinde ekim yapıldı.

Pancar ekim günü etkinliğinde tarla sahibi Süleyman Boz tarafından kazanla süt pişirilerek  Başkan Akay tarafından  misafirlere ikram edildi.

Kayseri Seker'in misafirlere süt ikramı da organizasyonu  tüm katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Kayseri Şeker Yöneticilerinin pancar ekim alanına  gelişinde  pancar ekicisi çiftçilerden atlı  bir gurubun  atlarıyla karşılayıp atlar eşliğinde uğurlamaları da ilgi çekti.

 

AdminAdmin