https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/7164e1051f61336146b4b45d98597f40-4724ae1a11511974ee28.jpeg
Mustafa Göçer

YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET...1

27-11-2022 20:54 430 kez okundu.

YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET: 
VEBAL! (1. BÖLÜM).
Yaşlı Çam Ağacı ile son karşılaşmamızda ondan “DOĞADA ORTAK AKIL’IN “ hâkim olduğunu öğrenmiştim. Çok etkili ve çok eğitici bir sohbetti.
Lakin kafamda o kadar çok soru vardı ki. Çünkü doğa sonuz karmaşa içerisinde birbirine bağlantılı yine sayısız sistemlerin birbiri ile uyumlu bileşenlerimden oluşan bir sonsuzluk. Düşünsenize. Bitkiler her canlıya göre fotosentez ürünlerini üretiyorlar ve her canlı kendi yiyeceğini üretmekte olan bitkiyi çoğaltmaya çalışıyor.
Memeli hayvanlar ve kuşlar bizimle birlikte fotosentez ürünlerini paylaşıyorlar. Termitler, kınkanatlılar ve karıncalar ise ayrışma sürecine katkıda bulunuyorlar. Ölü varlıkları humusa dönüştürüyor ve yaşam döngüsünün tekrar, tekrar yeniden başlamasına yardım ediyorlar. Bunların alt basamağında ise hayal dahi edemeyeceğimiz kadar çok olan bakteriler var… Şeklinde düşünerek Yaşlı Çam Ağacına doğru ilerledim.
Yaşlı Çam Ağacı beni görünce “Merhaba, hoş geldin ama çok dalgınsın” dedi.
Bende ona “evet çok dalgınım. Acaba doğayı insanlara nasıl anlatsam daha etkili olabilirim” diye düşünüyorum.
-Amacım insanları dünyamızda yaşamın yok olmaması içi doğaya destek olmaya yönlendirebilecek olan çok etkili bilgiler edinmek ve onları insanlara ulaştırmak.
Yaşlı Çam Ağacı “önce âlemleri öğrenmelisin” dedi ve açıkladı.
1.Bakteriler: Tek veya çok hücreli mikroskobik canlılardır. 20 Bin türleri vardır. Gezegenimizdeki yaşamın 5/4 kadarında sadece onlar vardı. Yani onlar dünyamızın gerçek sahipleridir. 2.Tek hücreli canlılar. Yaklaşık 250 bin tür vardır 3. Mantarlar. Bilinen yaklaşık 100 bin türleri vardır, 4.Bitkiler: Yaklaşık 500 bin türleri vardır, 5.Hayvanlar: 30 milyon kadar hayvan türü olduğu sanılmaktadır ve hepside dünyamızda yaşamın devam edebilmesi için uğraşırlar. 
Tabii birde doğa körlüğü, lüks, israf ve bencillik tutkuları ile bu sistemlere zarar veren insanlar var. Evet. İnsanlar ve insanlık çevre izlerine dikkat etmediği için kendi neslinin ve tüm âlemlerdeki masum canlıların yaşam hakkını yok etmek üzere. 
Bu çok büyük bir vebal… DEVAMI VAR.

Neler Söylendi?