https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/aa8cb12cf9bdaf4c309614e7a427b480-dc8dcd2cfed6f7b4cdab.jpg
Ömer Faruk Kotay

Zümrüdü Anka misali küllerinden yeniden doğan bir isimle beraberiz. Yok yok… Durmak kelimesi kendisinin lügatin de yok. Kouğumuz Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği Genel Başkanı Sayın Kadir Can Gökalp hoş geldiniz

05-12-2022 11:30 927 kez okundu.

Sizleri tanıyalım.

İsmim Kadir Can Gökalp Kayseri doğumluyum.2008 yılında geçirdiğim trafik kazası sonucu omurilik felci oldum. Daha sonra kendimi engellilere adadım. Engellilerle alakalı faaliyetlerde bulunuyorum.

 • Sizin içinde bir sakıncası yoksa trafik kazasını geçirdiğiniz o günü size sormak istiyorum o gün ne oldu kaza nasıl gerçekleşti?

Gaziantep ten Kayseri ye geliyorduk. Aracı ben değil arkadaşım kullanıyordu. Emniyet kemerim takılı değildi. Kayseri yakınlarında aracın mucura batması sonucu takla atıp tarlaya savrulduk. Ben camdan uçtum ve omuriliğim kırıldı bunun sonucunda omurilik felci oldum.

 • Engelli bir birey olduktan sonra hayatınızda neler değişti?

En başta sağlığınızı kaybediyorsunuz. Kaza yapmadan önce daha hiperaktiftim. Gerçi şimdide öyleyim diyebilirim.  Çok farklı bir yaşam yeniden doğuş hikâyesi olarak adlandırabilirim.

 • Engelli bir birey olduktan sonra tedavi ve duruma adaptasyon süreciniz nasıl geçti?

Erciyes Üniversitesinde ameliyata alındım. Sonrasında Gülhane Askerî Tıp Akademisine GATA) gittim orada rehabilitasyon gördüm. Allah’ın verdiği takdir kadere inanan insanlarız. Her ne kadar etkileri olduysa Allah bir huzur verdi.

 

 • Peki, bu durumun ailenize yansıması ve çocuklarınızın bu durum karşısındaki tavrı ne şekilde oldu?

Ailem her zaman yanımda oldu. Destekleriyle yanımda durdu. Çocuklar ise durumu ilk başta kabullenemeyip şaşırdılar belli bir süre sonra alıştılar.

 • Engelli bir birey olduktan engelli bireylere yönelik bakış açınız değişti mi?

Engelli olmadan önce “Engelinin e’sini bilmezdim “Etrafımda engelli birileri yoktu. Hep doğuştan engeli olunur zannediyordum. Engellilere nasıl davranacağımı bilemediğim için diyalog kuramıyordum. Birde baktım bir sabah bende engelliyim.

 • Engelli bir birey olduktan engelli bireylere yönelik bakış açınız değişti mi?

Engelli olmadan önce “Engelinin e’sini bilmezdim “Etrafımda engelli birileri yoktu. Hep doğuştan engeli olunur zannediyordum. Engellilere nasıl davranacağımı bilemediğim için diyalog kuramıyordum. Birde baktım bir sabah bende engelliyim.

 • Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği(ASOS) adında kurmuş olduğunuz bir derneğiniz var. Bu konuyu biraz değinelim istiyorum. Asos nasıl kuruldu vizyonu ve misyonu nedir?

Anadolu Sosyal sorumluluk derneği 22.01.2018 tarihinde kuruldu. Amacımız sosyal ve sportif faaliyetler yaparak, konferanslar düzenleyerek, engellilerle ilgili projeler hayata geçirerek engellileri sosyalleştirip topluma kazandırmak.  Kayseri’nin en çok sosyal faaliyetlerde bulunan en faal engelli derneğiyiz.

 • Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği(ASOS) a  insanların bakışı  Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği ne gelen tepkiler ne yönde?

Çok olumlu olduğunu söyleyebilirim. Yurt içinden çok olumlu mesajlar alıyoruz.

 • Asos un yanı sıra Erciyes engelliler kış ve doğa sporları kulübünün  başkan yardımcılığını yürütüyorsunuz buradaki çalışmalarınıza da değinelim istiyorum.

Evet, Erciyes engelliler kış ve doğa sporları kulübünün başkan yardımcılığını yürütüyorum. Erciyes Aş ye bağlı spor kulübümüzde ilk doğa engelli takımını oluşturduk. Avrupa da birçok ülke kayak yarışmaları yaparken bizde yoktu. Bu sebeple Erciyes engelliler kış ve doğa sporları kulübünü kurduk. Amacımız gençleri yetiştirmek. Geleneksel hale gelen bu sene de onuncusunu yaptığımız Erciyes engelliler kar festivalini düzenliyoruz.  Türkiye’nin çeşitli illerinden 300 350 kişi gelen arkadaşları ağırlıyoruz. Onlara kayak sporunu aşılarken Kayserimizin ve Erciyes’imizin tanıtımını da yapmış oluyoruz. Bu festivalde bize destek sağlayan Erciyes Aş Başkanı Sayın Murat Cahit Cıngı’ya Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’a ve sponsorlarımıza şükranlarımızı iletiyoruz.

 • Konu spora gelmişken siz Türkiye Bedensiz Engelliler Spor Federasyonu Kayseri İl Temsilciliğini de yürütüyorsunuz buraya da ayrı bir parantez açıp değinmek gerektiğini düşünüyorum.

Evet, Türkiye Bedensiz Engelliler Spor Federasyonu Kayseri İl Temsilciliğini yaparak Kayseri de engellilerin sportif faaliyetlere yönelmesini teşvik ediyor, birçok spor branşında en iyi seviyelere gelmeleri için çaba sarf ediyoruz.

 • Türkiye de yeni bir yapılanma olan Kızılay Engelsiz biriminin Kayseri şube başkanlığını yapıyorsunuz Kızılay Engelsiz nedir?

Sizin de söylediğiniz gibi Türkiye de yeni bir yapılanma. Kızılay çocuk, kadın,  gençlik kolları olduğu gibi Kızılay Engelsiz birimi de açıldı. Bizde Kayseri de kurduk ve kayseri de başkanlığını yürütüyoruz. Engelliler olarak bizde yardımcı olmak hizmet etmek istiyoruz.  Toplumumuzda bulunan “Engelli acizdir muhtaçtır.” Önyargısını kırıp alan el değil veren el olmak istiyoruz. Her türlü faaliyetlerimiz var. Çok geniş bir aileyiz. Akla gelebilecek her konuda Kızılay Engelsiz ailesi olarak yardım ediyor faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

 • Ak Parti den 26. Dönem Milletvekili Adayı oldunuz siyasete girmekteki amaçlarınız nelerdi?

Türkiye çapında engellilere, vatanıma, milletime hizmet etmek.

 • Dikkatimi çeken bir nokta var değinmeden edemeyeceğim siz Ak partili bir isimsiniz ancak yürüttüğünüz dernek çalışmaları projeler sadece Ak Parti kesiminden değil diğer farklı görüşten insanlar tarafından da takip ediliyor takdir topluyor. Bu durum günümüzde bakıldığında maalesef üzülerek söylüyorum çok rastladığımız bir durum değil bunun sebebi nedir?

İnsanlara insanca davranıp Yaratılanı seviyoruz, yaratandan ötürü. Dernekçilikle siyaset birbirine karıştırılmamalı. Bizde dernekçilikle siyaseti birbirine karıştırmamaya özen gösteriyoruz.  İnsanlar o yüzdendir ki teveccüh gösteriyorlar.

 • Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

            Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği(ASOS) olarak Melikgazi Belediyesine, Melikgazi Belediyesi Başkanı Sayın Mustafa Palancıoğlu’na Esenyurt Mahallesinde bizlerin de engellilere hizmet vermesine imkân sağladıkları için teşekkür ediyoruz.

bu Röportaja  Hayatın Engelsiz Tarafı www.hayattan.net adresi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

ÖMER FARUK KOTAY

 

Neler Söylendi?