https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/a70a6499f486af3fcc04698aa3f2b652-747f8409e2c7054e44ec.jpg
Faruk Ergan

BİZİM ADAYIMIZ…!

26-08-2022 14:12 1127 kez okundu.

Demokrasi, Halkın kendisini yönetecek kişileri seçme otoritesinin olduğu bir yönetim biçimidir. Siyasi Partiler bir Ülkede Siyasi iradenin oluşumuna ve gelişimine yön veren başlıca unsurlardır. Dolayısıyla bir süreliğine Halkın, Partilerin, Odaların, Derneklerin, Tüccarın, Esnafın ve Spor Kulüplerinin kendi yöneticilerini belirlemesi ve hür iradesiyle seçmesi, temsil ettiği kuruma yön vermesi ve yönetici seçmesi Demokrasi ve Parlamenter sistemin olmazsa olmazıdır.

Kayseri’de Cumhur İttifakını temsil eden Partilerin Milletvekilleri ve İl Başkanları toplantı yapmışlar ve Kayseri Ticaret Odası Başkan adayının, mevcut Başkan Ömer Gülsoy’un olmasına karar vermişler. Millet ittifakını temsil eden altı Siyasi Partinin Milletvekilleri ve İl Başkanları da bir araya gelerek bu şehrin Ticaret Odası Başkanlığı için aday belirleme yetkisi olmamalıdır. Aday kendi hür iradesi ile yönetime talip olduğunu duyurduktan sonra destek vermek ve yakın çevrenize tavsiyede bulunmanızda bir mahsur olmayabilir. Aday çıkartmak ve seçmek odayı temsil eden kayıtlı üyelerin ve aidat ödeyen üyelerin sorumluluğunda ve yetkisinde olması gerektiğini düşünenlerdenim. Mevcut İktidar Partisini temsil eden yöneticiler istiyorlar ki, tüm STK’ların seçilmiş başkanları ve atanmış bürokratlar bilaistisna bizim kontrolümüzde olsunlar. Cumhurbaşkanı adayınızı, Milletvekili adayınızı, İl Başkanı ve Yönetim Kurulunu belirlemenizden daha doğal, daha Demokrasiye uygun başka bir şey olamaz, ama sorumluluk alanınıza girmeyen konulara müdahale etmeniz biraz abes kaçıyor birader.

Camiye, Kışlaya ve Okula Siyasetin sokulmamasının kendine ilke edinen ve her fırsatta bunları söylemekten ve yönetim felsefesi olarak asla vazgeçmeyen kişi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’dir. Merhum Demirel bugün yaşamış olsaydı, Adliyeye, Odalara, Derneklere ve diğer sivil toplum kuruluşlarına da Siyasetin bulaştırmasına şiddetle karşı çıkardı ama ne faydası olurdu ki?

Vatandaşlar, Kurum Yöneticileri, iş insanları, sizin acımasızlığınızdan korktukları için sinmiş olabilirler, itiraz etmeyebilirler, sakın ola ki saygı gösterdiklerini düşünmeyin. Saygın insan olabilmek, karşınızdakilerden saygı görmek, her faniye nasip olmaz hacı abi. Mevcut makamınızdaki saltanatınız nihayet bulduğu zaman aranmayan, sorulmayan ve bir köşeye terk edilmiş olarak son nefesinizi verirseniz acı olmaz mı? Bir Siyasi Partinin vesayeti altına girmiş, onların destekleri ile seçilmiş bir Oda Başkanının temsil ettiği üyelerin çıkar ve menfaatlerinden daha çok kendisini o göreve layık gören Partinin savunucusu olma ihtimali çok yüksek olur. Belirleyici Partinin zarar görmemesi, oy oranının düşmemesi için çalışmak ve yanlışlarına doğru diyerek ateşli bir savunucusu olmak, Başkana göre Oda üyelerinin çıkarlarından daha öncelikli bir hal alır.          

Neler Söylendi?