https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/a70a6499f486af3fcc04698aa3f2b652-747f8409e2c7054e44ec.jpg
Faruk Ergan

TAHAMMÜL ETMEK!

16-09-2022 13:47 816 kez okundu.

1-Nesnenin, güçlü, zorlayıcı ve dış etkenlere karşı koyabilmesi, dayanmasıdır.
2-İnsanın, kötü, güç durumlara karşı koyabilme gücü, kaldırma, katlanma anlamına gelmektedir. TDK.
Yönetime talip olanların, Kamu veya özel sektör fark etmez;Ben yetenekliyim, kendimi iyi yetiştirdim, seçkin eğitim kurumlarından diploma aldım, bilgi ve becerilerimle insanlığa hizmet etmek üzere yola çıktım diyorsan, yaptığın etkinliklerden ve faaliyetlerden eminsen,istenilen belgelere, eleştirilere ve gayet iyi niyetle, bilgi edinme amacıylasorulan sorulara tahammül göstereceksin.

Rahmetli H.Ali Kilci dönemindede çok soru sorardım ve sorularım devam edecektir.Küfür ve hakaret içermeyen her türlü soru sorulur, muhatabı aracı kullanmadan cevap ve bilgi vermek zorundadır. Üstelik kendini ifade etmen için yardımcı olan, toplumun bilgilendirilmesine yönelik soru soranlara tahammülsüzlük göstermek ve celallenmek yerine, bu fırsatı bana verdiğin için sana teşekkür ederim demelisin.

Hiç kimse sizin istediğiniz gibi konuşmak ve sizin faaliyetlerinizi beğenmek zorunda değildir. Aykırılığa ve aykırı sorulara tahammül göstermelisiniz.
Kişi hata yapmadığı, yasaların kendisine verdiği yetkileri düzgün kullandığı ve etik kurallara uyduğu müddet içerisinde, yaptığı faaliyetler onaylanır ve takdir edilir.

Bazılarının kendi yapısına aykırı düşen hiçbir davranış ve düşünceye tahammülü gelişmemiştir.

Bunu kendi yapısına ve yaşam biçimine saygısızlık yada zarar verici bir durum olarak görüp, panik halinde savunmaya geçmek suçluluk duygusu içerir.

Sanki varoluşuna, karakterine veya kalitesine saldırılıyormuş gibi tehdit olarak algılıyor ve öfke duygusu tavan yapıyor.

Sizi seçenler, sizi atama yetkisi olanlar, muhalefetve rakipleriniz sizin varlığınıza tahammül ediyorlarsa sana ne oluyor hacım?

Sakin ol bakalım daha yolun başındasın.
Uzaktan bakıldığında acımasız, duygusuz, sorumsuz ve gaddar olarak görebilirsin ama bir tanısan, ne kadar naif, kibar ve karşısındakini üzmemeye çalışan ama gerektiğinde kendini üzen bir özelliğim vardır.

Muhalefet etmeyi, aykırılığı ve Allah’ın bahşettiği aklımı asgari düzeyde verimli kullanmaya çalışan bazı özelliklerim vardır.

Yüzlerce insanın seni tebrik ettiği, sana methiyeler düzdüğü, sana başarılar dilediği ve yaptığın işlere harika diyeabartarak kusursuzgörenlerden değilim.

Üstelik soru sorma, makul ve mantıklı cevap alma hakkımı kullanırken, muhatabıma saygısızlık ve hakaret etmem, yargılama ve hesap sorma makamında olmadığımı bilirim.

Asgari düzeyde insani davranışları karşımdakinden de beklerim, insanlaştığını göremezsem sosyal ve kültürel anlamdaki notunu veririm ama bir daha da muhatap olmam.
“Tahammülde bir fazilet vardır ki, çoğu zaman, başarının zaferinden büyüktür.” (SamuelSmiles)

Neler Söylendi?