https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/a70a6499f486af3fcc04698aa3f2b652-747f8409e2c7054e44ec.jpg
Faruk Ergan

TAT ALMAK…!

23-09-2022 13:44 936 kez okundu.

Tat alma duyusu, ağız içerisinde bulunan besinin yapısı, sıcaklığı ve kokusu ile birlikte algılanan zevki tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Tat almak denince insanların aklına ilk gelen ve beslenme için gerekli olan gıda maddeleridir. Çok acılı Urfa Kebabı yedim, ev yapımı baklava ağzımda dağıldı, Çerkez Mantısı tam kıvamındaydı, ebemin yaptığı su böreğinin tadını hiçbir yerde bulamıyorum vs. Örnekler çoğaltılabilir ama yazılarım, sohbetlerim ve paylaşımlarımda çeşitli yiyeceklerin konuşulduğu hiçbir şeyden tat almadığımı söylemek isterim.

Okuduklarımdan, gezmelerimden, ürettiklerimden, doğadan, insanların bir kısmıyla sohbetten ve diğer canlıları seyretmekten aldığım tat’tan bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda okuduğum kitaplardan bir kısmı öyle bir tat bıraktı ki bende, anlatma kapasite ve yeteneğimin olmadığını düşünüyorum. İnsanları anlatmaya dilinin dönmediği birçok güzellikten de tat alabileceğinin farkına vardım. Örnek vermem gerekirse, Saygı Öztürk’ün kaleminden dökülen “Vali Bey”. Çocukluğundan başlayarak son nefesini verene kadar yaptığı şeyleri hayranlıkla ve örnek alarak okudum. Kaymakamlığı ve Valiliği süresince Devlet adamlığı, Kamu kaynaklarını yerinde kullanması ve bir amele gibi kazma kürekle çalışması, halkla ve personeli ile kurduğu insani ilişkileri, kalkınmayı savunması, Eğitim ve çağdaşlaşmadaki gayretleri, görevli olmadığı zamanlarda makam arabasını kullanmaması, toplu taşıma araçlarına binmesi ve daha sayamayacağım birçok meziyetleri beni mest etti. “Er Eğitim Alay Komutanı Osman Kurt’a katkılarından dolayı bir Takdirname vermek istiyor. Sayın Komutanım size bir takdirname vermek istiyorum ama kağıdını siz getirin daha hayırlı olur diyor”. Okuduğum kitap içerisinde yüzlerce örnekten sadece bir tanesini verdim. “Vali Bey” Kitabının bu Ülkede yazılıp, birçok insan tarafından okunmasının en büyük gerekçesi Saygı Öztürk gibi alanında duayen olan bir kardeşe sahip olmasıdır. Refik Aslan Öztürk ismi, bu Ülkenin diğer seçkin ve Vatansever Devlet adamları ile birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır.

Muazzez İlmiye Çığ’ın damakta TAT bırakacak güzellikte bir Kitabı, “ATATÜRK VE SÜMERLİLER” okurken her satırında ayrı bir lezizlik hissedersiniz. Hulusi Turgut’un kaleminden, “Atatürk’ün sırdaşı Kılıç Ali’nin anıları”. Okurken yanaklarınızı ıslatan damlacıkların bıraktığı iz ve kurtuluş mücadelesinde yapılan fedakarlıklar, yokluklarla boğuşmalar, kurtuluş savaşı ve sonrasını anlatıyor. Çok genç yaşta Atatürk’ün silah ve mücadele arkadaşı, vefatına kadarda onun en güvendiği dostlarından, sırdaşlarından olan Kılıç Ali, Kurtuluş Savaşı ve sonrasını anlatıyor. Demek istiyorum ki TAT alınacak güzellikleri okumakla ve bilgi sahibi olmakla anlayabiliriz, etrafımıza ışık saçabiliriz ve en önemlisi kandırılmayız.

 

   

Neler Söylendi?