https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/a70a6499f486af3fcc04698aa3f2b652-747f8409e2c7054e44ec.jpg
Faruk Ergan

KİTAP FUARI…!

14-10-2022 13:32 781 kez okundu.

İnsan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Kayseri’de 14-23 Ekim tarihleri arasında açılacak olan Kitap Fuarı’na ve Kitaplarını imzalamaya gelecek yazarlarına ne gibi sürprizler hazırlandı bilmiyoruz. Belki de bazı yazarlar Fuara alınmayacaklardır. Okuyarak yetişmiş Toplumlar, Dünya’yı yönetmeye, insanlık için yararlı işler yapmaya, haksızlığa uğradığı zamanlar baş kaldırmaya, aldatılmadan yaşamaya ve Doğaya karşı daha duyarlı olmaya hazırlardır. İnsan beyni okuyarak güçlenir, olayları muhakeme ederken aklını verimli kullanır ve insani duyguları vicdan ve merhametle dolu olur. Okuyan toplumlar dünyayı ve olayları farklı bakış açısıyla değerlendirirler, konuşurken ve okurken zorlanmazlar. Yılda bir defa açılan Kitap Fuarları, o Beldede yaşayan insanlar tarafından ilgi gördüğü ölçüde yararlı olur.

Sevgili dostlar, Kitap Fuarına katılmak için lütfen geniş zaman ayırın ve tüm aile fertleri ile gidiniz. Özellikle çocuklarınız Fuardaki canlılığı görsün, stantlardaki yazarların ve görevlilerin ilgileri ile muhatap olsunlar. Kitapların sayfalarını karıştırırken o kokuyu hissetsinler. Çocukları özgür ve yalnız bırakın ama gerekiyorsa uzaktan takip edin, alacakları kitabı tek başına seçsin, hangi yazarın hangi kitabını alıp okuyacağına sadece kendisi karar versin. Belki de ilk defa seçtiği kitabı alacaktır ama aldığı o kitabı gözü gibi koruyacaktır. Okumak isteyen arkadaş ve aile fertlerine bile vermeyecektir ve kendisi için çok büyük bir hazine olarak saklanacaktır.

Haftada bir gün, bazı zamanlar iki gün Benan’ı Okulundan alıyorum. Nasılsın okul nasıl geçti faslından sonra ilk isteği Büyükbaba Kitapevine gidelim mi? Duymak istediğim en güzel istek. Çoğu zaman arabadan inmiyorum, ne istersen al diyorum, özgür bırakıyorum, arabaya geldiği zaman gözlerindeki o ışıltıyı görüyorum. Okuma isteğine verdiği önem, benim hayranlığıma sebep olmaktadır. Kayseri’de açılan Fuara en az bir defa gideceğimizi ve saatlerce vakit geçireceğimizi, Kayserili Yazar dostlarımızla tanışıp, emek vererek ve alın teri dökerek kaleme aldıkları eserlerini keyifle alacağız ve okuduktan sonra evimizdeki kitaplığa yerleştireceğiz.

Bilgi çağında yaşadığımız bu dönemde toplum olarak ilerlemek istiyorsak, çocuklarımızın medeni Dünya çocukları ile rekabet etmesini istiyorsak, öncelikle teknolojik ve bilimsel gelişmelerden geride kalmamamız gerekiyor. Anadilde okuduğu bir metni anlamakta ve izah etmekte zorlanan öğrencilerimizin sayısı %40 ı bulmaktadır. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmazsak, sadece sınıflarını geçmek için çaba sarf edersek, Kütüphane ve Laboratuvar ortamında eğitim vermeyen okullarda yetişmesini istersek, ağaların ve beylerin çocukları özel okullarda okur, biz dini eğitime ağırlık veren okulları tercih edersek, karşıt görüşlü yazarları evimize sokmaz isek, çocuklarımızın geleceğini karartırız ve çıkan sonuca boyun bükeriz.

“Eğer bir insan bir kitabı okuduktan sonra onu tekrar okumaktan zevk almıyorsa o kitabı okumuş olmasının hiçbir değeri yoktur.”  Oscar Wilde    

Neler Söylendi?