https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/a70a6499f486af3fcc04698aa3f2b652-747f8409e2c7054e44ec.jpg
Faruk Ergan

KURALSIZLIK…!

30-09-2022 13:15 596 kez okundu.

Kural koymak, işlerin yolunda ve sorunsuz gitmesini garantilemez. Önemli olan kuralın geçerli olması, günlük hayatın her alanında, kurumlar içinde ve aile bireyleri arasında istisnasız uygulanabilmesidir. Bir araştırma yapılsa Dünyada kurallara en az uyan ulusların başında Türk insanı olacağını tahmin etmekteyim. Trafikte kural yok, iş hayatında kural yok, yapılaşmada kural yok, eğitim sisteminde kural yok vs. Bu örnekleri çoğaltmak tabii ki mümkün.

Ehliyet alan insanın kuralları bilmemesi mümkün değil, çünkü belgesini almış ama park etme kurallarını bilmiyor, Ambulansa yol vermeyi bilmiyor, çevre ve gürültü kirliliği yapıyor, uyarı ve ikazlara karşı çirkefleşiyor. Bayram veya tatil günlerinde ölümlü ve maddi hasarlı kazalar genel olarak kuralsızlıktan kaynaklanıyor, arkasından canlar gidiyor, ocaklar sönüyor. Kısacası adam dümdüz yaşıyor, toplum kurallarına uyum sağlayacak eğitim ve aile terbiyesi almamış, kuralsızlık kanına karışmış. İş hayatında kural ve kurumsallaşmaya yer yok, mesai mefhumu tanımaz, ayıplı mal üretir ve fahiş fiyata satar, zamanında ne ödemesine, ne de randevusuna sadık olmadığı için muhatabını sürekli mağdur eder. Vergilendirilmemiş kazancı ile görgüsüz ve şatafatlı yaşamaya bayılır, haksız kazancına zeval gelmemesi için iktidarlara yalakalık yapmayı ve kuru yaprak gibi savrulmayı çok sever çünkü kuralı, ilkesi ve omurgası olgunlaşmamıştır.

Yapılaşmada, rantiyecilikte ve doğayı tahrip etmekte sınır tanımaz, kuralsızlıklar düzenini yürütmek üzerine mayalanmıştır. Memlekete ihanet edilirken suskun kalır ama yıllar sonra nedamet duyduğunu itiraf eder ve yandaşlarından alkış alır. Seçen de seçilen de, kuralsızlıkla mücadele etseler, sosyal hayatımızda, ekonomik durumumuzda, aile yaşantımızda ve itibarımızda mağduriyet yaşamayız diye düşünüyorum.

Eğitimde düzenli ve kurallı bir sistem kurabilmiş olsaydık aşağıda birkaç örnek vereceğim içler acısı durumu ve Eğitimdeki vahameti yaşamayacaktık. “Az okuyoruz, okusak da anlamıyoruz. OECD’ ye göre Türk öğrencilerin %40’ı anadilde okuduğunu anlama yeteneğine sahip değil. 81 İl 230 Okul 116 bin öğrenciye yönelik yapılan araştırmada Matematikte 49. Fen bilimlerinde 52. Okumada 50. sırada yer almamız, çocuklarımızın medeni Ülkelerin çocuklarıyla rekabet etmelerine, icat çıkartma yarışında bende varım demelerine yeterlimidir”? Kuralsız yaşamanın bedeli vardır, Toplum olarak veya ferdi olarak ağır bedeller ödemekle kalmayacağız, aynı zamanda da torunlarımıza ve gelecek nesillere kötü miras bırakmış olacağız.

“Soğuk bir havada ceket veya paltosunu giymeden, gömlekle dışarı çıkan bir çocuk üşüyerek ve belki de hasta olarak kuralsız davranışının bedelini ödeyecektir.”   

Neler Söylendi?