https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/417957bab44cf61c353a77053910c95b-244eb32bea1a8e2dbe24.jpg
Ali Rıza Navruz

BİR FASL-I AKŞAM DEMİNDE…

20-09-2022 11:43 777 kez okundu.

"İşte öyleyim, kapkarayım bugün gel/ En hüzünlü sesinle, en dokunaklı sesinle/ Bana bir şarkı söyle..."

 

Ülkemiz acılı ve kanlı bir askeri darbe yaşıyordu o günler. Tarih 27 Mayıs 1960. Hissettiğim kadar halk Başbakan Menderesi çok seviyordu. Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan da aynı derecede seviliyordu. Dedim ya darbe kanlı idi. Darbeyi yapanlara göre, birileri bedel ödeyecekti. 17 Eylül 1961 günü bu bedeli bu üç devlet adamı, idam edilerek ödedi Yassıada'da.

"Bir nar ağacı vardı,                     

Bir de darağacı.

Namerde nar düştü;

Yiğide darağacı."

 

Bu konuya girmeyecektim aslında, diyecektim ki sene 1960 iken ilk mektebe yazıldım köyümüzde... Sen sus, söyleme! Şarkı notasında kalsın şimdilik agam! Görmüyor musun hüzünler koskocaman!.. Sanki bir fecr-i sadıkta düşürmüşüm yerlere umudumu. Sol böğrümdeki sancının sesi sizlere de tanıdık gelmiyor mu ha? Kahır, esir, efkâr, hüzün, zâr, gönül, yara, uykusuz gece, boş yatak, düşman yastık! Bütün bunlar bir sevda cenginin gönül ovasında kalan belki de hoş sedalardır. Bakın şu fasl-ı akşam deminde rahmetli Aydemir Doğan’ın “depresyon” isimli şiiri yapıştı dudaklarıma, gel de okumadan, yazmadan geç nasıl geçeceksen:

“Uyanıp birden uykudan

Şiirler söylemek sırılsıklam.

Sonra bir şarkı tutturup Selahattin pınardan;

'Gecenin matemini ruhuma örtüp sarayım'

Sonra da açıp tüm pencereleri

Komsulara bağırayım,

Tutun içimden bir beyaz güvercin kaçtı, diye…

Kim sardı bu şairliği başıma kim?

Kimdir rüyalarımın canına okuyan?

Allah cezasını versin.

Ey sabah, ey güneş

Yetiş artık nerdesin?”

 

Bu faslın sonuna koyup kocaman bir virgül, dönelim diyorum o hâle. O hâl ki yalın cinsinden…"Her mevsim içimden gelir geçersin" der ya bir uşşak makamlı şarkı, işte öyle bu devran, bu yalın hâl böyle döner durur biteviye. Döner durur ama bir kalbin viran oluşunu kimseler bilmez. Ah Semahat Özdenses ah! Bu gün hüzünmevsimindeyiz, ardından Ekim! sonrasında 'yine aylardan kasım olacak belli ki. Ardından freze basarız, ardından da kara...Ve hiçbir zaman iyileşmez yüreğimizdeki yara!..

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI MOLE/KÜL TANlYALlM LEYÂL DİYECEKTİM Kİ ÜŞÜRÜZ… AŞK AŞK SABÂ RÜZGÂRI /Şiir Adına/ BİR ŞAİR ÖLÜNCE... BİR EFSANE COĞRAFYASI 'ŞİREMENLİ' KIŞ LASTİĞİ --- "Görəsən ömrümün qışımı gəldi?" A.GANİ AŞlK ve ŞİİRİ MORUN ÖTESİNDEKİ SES AHMET HAMDİ TANPINAR ANlSlNA- Mehmet Emin Yurdakul BİR ŞAİR-BİR ŞİİR deneme üzerine BİR NEŞVE-İ ÇİNGENE GAMZELİM AYDEMİR DOĞAN 'Aydede' Uçukladı Serenadlarım... SANATIN BADEM GÖZLÜLERİ SAYlKLAMALAR ŞİİR ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ PUTKlRAN YALNIZLIK VE ŞAİR "EL HÜKMÜ LİMEN GALEBE" lClP SEPLİ SÖZ ah sesimi boğan sus/kum!!! GÖZLERİN Bunu bil/ESİN ÇEKİLİN AYAKUCUMDAN OCAK ve OCAKBAŞI... BİR HİKÂYE KİTABI ÜZERİNE "SON KURŞUN" "AĞLASAM SESİMİ DUYAR MISINIZ?" FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL SÜR DE GİTSİN PUSULA GÖNÜL KARA TREN SAHİBİNİ BULAN ŞARKI… YAĞMUR YAĞIYOR VE SEN YOKSUN /hıç-kırıklar/ KİTAP VE KİTAP OKUMAK… MAVİ GÖMLEK VE AHIR SEKİSİ DİLRUBA ŞARKILAR DAĞLAR ÖZGE LEYLÂ /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ MOR YAZMALI KIZ BİR EFSANE COĞRAFYASI Ş İ R E M E N L İ… TANDIRNÂME KİTAP TANITIMI -----------: “HAYAT BAHÇESİ” ve BAHÇİVANI GÖZLERİN FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA YEL BAYRAĞI VE SERVİ "UMUT YOK OLUNCA AT KOŞMAZMIŞ" ŞEHRİMİZ 5. KİTAP FUARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… BİR KIYAK ŞİİR PROGRAMI... AH O HARMAN GECELERİ AH!.. RAHMETLE... E L L E R İ N KÖY TÜRKÜLERİMİZ MUSTAFA YARALI VE ŞİİRİ DÜŞ ARDI GİDİŞLER "ISLAK HAYÂL…" E S İ L A BİR SEVDA MATALI YOKLUĞUNA YAPIŞMAK VEFATININ 49.YILINDA ŞUKÛFE NİHAL BAŞAR... Z E K İ  M Ü R E N (Ö:24.09.1996) 26.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE RAHMETLE… HÜSNÜHÂL KON KAFE'DEN BU GÜNE GARİPLİĞİM… KÖY TÜRKÜLERİMİZ AYRILIK GÖZ İLE KAŞ ARASIDIR MORUN ÖTESİNDEKİ SES HEMŞEHRİMİZ DR. RAHMİ DUMAN AHİRETE GÖÇ EDEN DEĞERLERİMİZ BATMA Kİ UFKUMDAN KIRILAN DALIN TÜRKÜSÜ YALNIZLIK VE ŞAİR /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ YAĞMUR SAF/SU TATLI… 'KALENİN BURCUNDAYIM' ANNE