https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/417957bab44cf61c353a77053910c95b-244eb32bea1a8e2dbe24.jpg
Ali Rıza Navruz

'KALENİN BURCUNDAYIM'

21-08-2022 12:40 953 kez okundu.

Kayseri kalemizin surları üzerinde bugün iki burç bulunmaktadır.

Bunlardan biri İzzettin Keykavus tarafından inşa ettirilen Yoğunburç, Diğeri ise 1. Gıyaseddin Keyhüsrev'in ortanca oğlu 1.Alaeddin Keykubad tarafından -Moğol istilasına karşı kullanılmak üzere- yaptırılan Ok Burcu'dur.

Şehrimizde; Dış kale'nin Kuzeydoğusunda yer alan Ok Burcu, Şehrimizin iç kalesini ve burada bulunan Selçuklu Sarayı "Devlethane"yi çevreleyen surlardan kalan bir parçadır.

Kalenin kuzeydoğusunda yer aldığını söylememe bilmem gerek var mı? Burcun devamındaki kale parçasının üzerindeki kitabeden, bu kısmın Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 1224 tarihinde inşa ettirildiği anlaşılmaktadır.

Burcun orijinali iki katlı imiş fakat 2.katı ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamıştır.

Restorasyonu 2005 senesinde Mimarlar Odası tarafından gerçekleştirilen yapının yaklaşık 200 metrekare kullanım alanı bulunmaktadır.

Burç, günümüzde Kayseri Büyükşehir Belediyesince kültür amaçlı kullanılmaktadır.

Daha doğrusu kullanılıyordu. Şimdi mi? Maalesef kullanılmıyor.

Yetkililerce Kapısına kocaman bir asma kilit vurulmuş! Duvar taşları bir bir yerlere dökülmüş vaziyette.

Kapatılmasının nedeni tabii ki belli değil.

Bir zamanlar KAYMEK'le ilgili kursların el beceri işleri ve tablo resimleri sergilenmekte idi.

İçerisi otantik tarzda döşenmişti de...

Sakinliği seven kişiler şehrin göbeğindeki bu güzel mekanda kafa dinlerken sıcak ya da soğuk içeceklerini yudumlarlardı.

Sergilerle ilgili bir görevli kişi de el emeği göz nuru işlerle ilgili bilgiler veriyordu ilgilenenlere.

İşte bu gariban burcu bu gün harap ve bîtap halde görünce içim cız etti inanın ki.

"Bu nasıl iş" dedim kendi kendime.

Ve devam ettim kendimle konuşmaya; "ülkemizdeki  Yahudi tapınağı havralar, onca Hıristiyan tapınağı kiliseler ilgili kurumlarımızca restore edilsin de, bizim ata yadigârı bu eserimiz yıkılmaya terk edilsin böyle ha?!" Sonra da bir yuh çektim topyekun aymazlığımıza/vefasızlığımıza...

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI MOLE/KÜL TANlYALlM LEYÂL DİYECEKTİM Kİ ÜŞÜRÜZ… AŞK AŞK SABÂ RÜZGÂRI /Şiir Adına/ BİR ŞAİR ÖLÜNCE... BİR EFSANE COĞRAFYASI 'ŞİREMENLİ' KIŞ LASTİĞİ --- "Görəsən ömrümün qışımı gəldi?" A.GANİ AŞlK ve ŞİİRİ MORUN ÖTESİNDEKİ SES AHMET HAMDİ TANPINAR ANlSlNA- Mehmet Emin Yurdakul BİR ŞAİR-BİR ŞİİR deneme üzerine BİR NEŞVE-İ ÇİNGENE GAMZELİM AYDEMİR DOĞAN 'Aydede' Uçukladı Serenadlarım... SANATIN BADEM GÖZLÜLERİ SAYlKLAMALAR ŞİİR ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ PUTKlRAN YALNIZLIK VE ŞAİR "EL HÜKMÜ LİMEN GALEBE" lClP SEPLİ SÖZ ah sesimi boğan sus/kum!!! GÖZLERİN Bunu bil/ESİN ÇEKİLİN AYAKUCUMDAN OCAK ve OCAKBAŞI... BİR HİKÂYE KİTABI ÜZERİNE "SON KURŞUN" "AĞLASAM SESİMİ DUYAR MISINIZ?" FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL SÜR DE GİTSİN PUSULA GÖNÜL KARA TREN SAHİBİNİ BULAN ŞARKI… YAĞMUR YAĞIYOR VE SEN YOKSUN /hıç-kırıklar/ KİTAP VE KİTAP OKUMAK… MAVİ GÖMLEK VE AHIR SEKİSİ DİLRUBA ŞARKILAR DAĞLAR ÖZGE LEYLÂ /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ MOR YAZMALI KIZ BİR EFSANE COĞRAFYASI Ş İ R E M E N L İ… TANDIRNÂME KİTAP TANITIMI -----------: “HAYAT BAHÇESİ” ve BAHÇİVANI GÖZLERİN FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA YEL BAYRAĞI VE SERVİ "UMUT YOK OLUNCA AT KOŞMAZMIŞ" ŞEHRİMİZ 5. KİTAP FUARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… BİR KIYAK ŞİİR PROGRAMI... AH O HARMAN GECELERİ AH!.. RAHMETLE... E L L E R İ N KÖY TÜRKÜLERİMİZ MUSTAFA YARALI VE ŞİİRİ DÜŞ ARDI GİDİŞLER "ISLAK HAYÂL…" E S İ L A BİR SEVDA MATALI YOKLUĞUNA YAPIŞMAK VEFATININ 49.YILINDA ŞUKÛFE NİHAL BAŞAR... Z E K İ  M Ü R E N (Ö:24.09.1996) 26.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE RAHMETLE… BİR FASL-I AKŞAM DEMİNDE… HÜSNÜHÂL KON KAFE'DEN BU GÜNE GARİPLİĞİM… KÖY TÜRKÜLERİMİZ AYRILIK GÖZ İLE KAŞ ARASIDIR MORUN ÖTESİNDEKİ SES HEMŞEHRİMİZ DR. RAHMİ DUMAN AHİRETE GÖÇ EDEN DEĞERLERİMİZ BATMA Kİ UFKUMDAN KIRILAN DALIN TÜRKÜSÜ YALNIZLIK VE ŞAİR /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ YAĞMUR SAF/SU TATLI… ANNE