https://www.kayserihakimiyet2000.com/files/uploads/user/417957bab44cf61c353a77053910c95b-244eb32bea1a8e2dbe24.jpg
Ali Rıza Navruz

DÜŞ ARDI GİDİŞLER "ISLAK HAYÂL…"

30-09-2022 13:06 616 kez okundu.

 

Eskiden, uykum için ayırdığım zamanın -belki de- yarısı hayal kurmakla geçerdi yünlü yer döşeğimde. Neye mi yarardı kurduğum bu hayaller? Hayalin en güzel yanı; her hangi bir ücrete tabi olmadan kurulmasıdır. Hayalin kurulması bir yerde beynin durulmasıdır da…“Hayatı ilginç kılan hayallerin gerçekleşme ihtimali” değil midir hem? Duru bir beyin; dünyadaki pek çok olaya anlam verebilmem açısından son derece önemlidir benim için. Belki şu anda şairliğime katkıda bulunan şey, ta o zamanlardan kazanılmış olan muhayyilemdir. Allah biliyorya bu durum; kesin ki zihnimin bir yeteneğidir. Şimdilerde bu yeteneğin adına “imgelem” diyorlar sanırım. Aslında karşımızda olmayan bir nesne üzerine kurduğumuz tasarımlama gücümüze “düş” desek ve bu güçle birlikte kullanarak kelimeyi, yaptığımız eyleme “düş gücü” adını versek daha doğru iş yapmış oluruz sanki diyorum… Ne demiştim o şiirimde Gizli Görüntü olarak:

 

İster Apilus’un Altın Eşeğini yatıralım masaya,

İstersen;

Dante’nin “İlahi Komedya”sını!

Bal gibi de uyanık düş eseridir bunlar.

Yani, bir gizlice görüntü,

Bir gizlice hayal...

Nesneler kendiliğinden parlaktı,

Rüyamda asla görmedim güneşi…

 

Evet benim her gece yarı zamanımı çalıyordu olmaz olası bu hay/Ali’m..Nedense sabahlara erişildiğinde bu hayallerimin gerçeğe dönüştüğünü çoğu kez görmedim. Gece boyunca içimde fırtınalar koparan o zihinsel görüntülere niçin ulaşamıyordum ki gerçek hayatta? Mesela neden şu zengin güruh gibi bilmem ne adalarında denizle koyun koyuna olamıyordum. Neden bir topa vurduğumda o elli bin kişinin “Navruz, goooooooool” sesleri kulak zarımı patlatmıyordu. Neden öyle bir an geldiğinde mehtap onu sanmıyordum. Ve neden yelkeni fora bir vapurun yelkenini şişiren bir rüzgâr değildim vs.

 

Şimdi anlıyorum ki; hep imkânsıza yönelmişim hayal kurarken. Bu da şairlere has bir özellik herhalde; imkânı değil sızı ister şair ruhu! Biliyor musunuz, bu sızı bile zaman zaman mutlu kılıyor beni. Bunu hissedebiliyorum! Hayallerimi başkasına kabul ettirme gibi bir çaba sarf etme derdim de yok doğrusu. Dünya gerçekliğinin acımtırak koşullarını bu imajinasyonlarımla bertaraf ediyorum ya yetiyor işte bana! Varsın desinler ki: Bu Deliban’ın hayali zengin, gerçeği fukara… Kimsecikler duymasın da şunu da itiraf edeyim bari burada; kurulan hayalle oluşan beklenti boşa çıktığında, hayal kırıklıkları yaşamıyor değilim. Bu durumlarda “tüüüüh”ler, “keşkeeee”ler ardı ardına sıralanır tacı dağınık boz kavaklar gibi… Bu durum bende paniğe de sebep olabiliyor zaman zaman. Diyorum ki kendi kendime; “bak oğlum Rıza, bir daha hayal kurma tamam mı? Tamam, kendi gerçeğin seni bir yerde mutlu ediyor; “amma velâkin, cümbür cemaatin diline düşüyorsun sen…”

 

Söze başlarken “eskiden” demiştim. Şair olmam nedeniyle şimdilerde bile hayalsiz yaşayamıyorum. Fakat git gide bunca hayallerimin azaldığını da hissetmiyor değilim. Bu nedenle huzursuz olduğum da az olmuyor hani. Panik midir bu halin adı? “Evet” diyebiliriz elbet. Ama bulduğum geçerli bir neden beni rahatlatıyor. Elbette ki hayallerimiz gittikçe azalacak. Çünkü o hayallerin büyük bir kısmı suya düşüyorsa da, -ufak tefek de olsa- bir kısmı gerçekleşebiliyor! Cümbür cemaatin dili batsın diyorum ve basıyorum gaza, hedef hayallerden de öte; ütopya! Dudağımda düşten öte gülüşler…

 

Of yaaaaa, “iftara beş kala pide kuyruğunda kalasın” emi delibaaaaaaan!

 

Ha şu suya düşen hayallere ne mi olacak diyorsunuz? Onun cevabını da cins şairimiz aslan Cemal’imden alalım bari: “Artık hayallerim suya düşecekler diye kaygılanmıyorum. Çünkü onlar düşe düşe yüzmeyi öğrenmişler…”

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI MOLE/KÜL TANlYALlM LEYÂL DİYECEKTİM Kİ ÜŞÜRÜZ… AŞK AŞK SABÂ RÜZGÂRI /Şiir Adına/ BİR ŞAİR ÖLÜNCE... BİR EFSANE COĞRAFYASI 'ŞİREMENLİ' KIŞ LASTİĞİ --- "Görəsən ömrümün qışımı gəldi?" A.GANİ AŞlK ve ŞİİRİ MORUN ÖTESİNDEKİ SES AHMET HAMDİ TANPINAR ANlSlNA- Mehmet Emin Yurdakul BİR ŞAİR-BİR ŞİİR deneme üzerine BİR NEŞVE-İ ÇİNGENE GAMZELİM AYDEMİR DOĞAN 'Aydede' Uçukladı Serenadlarım... SANATIN BADEM GÖZLÜLERİ SAYlKLAMALAR ŞİİR ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ PUTKlRAN YALNIZLIK VE ŞAİR "EL HÜKMÜ LİMEN GALEBE" lClP SEPLİ SÖZ ah sesimi boğan sus/kum!!! GÖZLERİN Bunu bil/ESİN ÇEKİLİN AYAKUCUMDAN OCAK ve OCAKBAŞI... BİR HİKÂYE KİTABI ÜZERİNE "SON KURŞUN" "AĞLASAM SESİMİ DUYAR MISINIZ?" FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL SÜR DE GİTSİN PUSULA GÖNÜL KARA TREN SAHİBİNİ BULAN ŞARKI… YAĞMUR YAĞIYOR VE SEN YOKSUN /hıç-kırıklar/ KİTAP VE KİTAP OKUMAK… MAVİ GÖMLEK VE AHIR SEKİSİ DİLRUBA ŞARKILAR DAĞLAR ÖZGE LEYLÂ /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ MOR YAZMALI KIZ BİR EFSANE COĞRAFYASI Ş İ R E M E N L İ… TANDIRNÂME KİTAP TANITIMI -----------: “HAYAT BAHÇESİ” ve BAHÇİVANI GÖZLERİN FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA YEL BAYRAĞI VE SERVİ "UMUT YOK OLUNCA AT KOŞMAZMIŞ" ŞEHRİMİZ 5. KİTAP FUARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… BİR KIYAK ŞİİR PROGRAMI... AH O HARMAN GECELERİ AH!.. RAHMETLE... E L L E R İ N KÖY TÜRKÜLERİMİZ MUSTAFA YARALI VE ŞİİRİ E S İ L A BİR SEVDA MATALI YOKLUĞUNA YAPIŞMAK VEFATININ 49.YILINDA ŞUKÛFE NİHAL BAŞAR... Z E K İ  M Ü R E N (Ö:24.09.1996) 26.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE RAHMETLE… BİR FASL-I AKŞAM DEMİNDE… HÜSNÜHÂL KON KAFE'DEN BU GÜNE GARİPLİĞİM… KÖY TÜRKÜLERİMİZ AYRILIK GÖZ İLE KAŞ ARASIDIR MORUN ÖTESİNDEKİ SES HEMŞEHRİMİZ DR. RAHMİ DUMAN AHİRETE GÖÇ EDEN DEĞERLERİMİZ BATMA Kİ UFKUMDAN KIRILAN DALIN TÜRKÜSÜ YALNIZLIK VE ŞAİR /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ YAĞMUR SAF/SU TATLI… 'KALENİN BURCUNDAYIM' ANNE