DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Cengiz
Mustafa Cengiz
Giriş Tarihi : 22-11-2022 17:28

ANADOLU İLE MAKAS AÇILDIKÇA AÇILIYOR…

Futbolumuzun borç batağında olduğu herkesin malumu.

Hele bir de Dövizdeki ani artış nedeni ile yabancı futbolcularla yapılan anlaşmalar nedeni ile de rakamsal bağlamdaki ödemelerin 3’e katlaması nedeni ile durum ortada.

KAPIDAKİ TEHLİKE…

Bunun en büyük sancılarından birisini çeken Kayserispor’da gelinen noktayı herkes sanırım daha iyi biliyor. Şimdilik birkaç süspansiyon tedbir ile birkaç oyuncu başta Thiam olmak üzere sorunlar çözülmüş gibi görünse de 1.5 Milyon Avro’luk acil dilim yetişmezse Ara Transfer döneminde takım boşalabilir…

Yani bırakın takımın şu anda 5 Milyon Avro bulup Transfer Tahtasını açtırmak bir yana para bulamazsa elindeki mevcut oyuncularına ödeme yapılamadığı için bir çok oyuncunun sözleşmeleri gereği boşta kalmaları bile olası.

Ancak bu arada Anadolu kulüplerinin bir çok gelir kalemi düşse de Dört Büyüklerin 14 haftalık toplam yayın geliri yaklaşık 400 milyon lirayı bulmuş durumda.

Kulüplerin; stat hasılatı, mağazacılık, fan token, UEFA, reklam ve sponsorluk gibi yayın gelirinden daha fazla gelir kalemleri mevcut.

YAYIN GELİRLERİ NASIL DAĞITILIYOR?

Yayın geliri paylaşımı nasıl yapılıyor?

Aslında en önemli soru bu.

Biliyorsunuz bu konu Yılan Hikayesi’ne dönmüştü.

Sadettin Saran süreci, TRT’nin devreye girmesi falan filan uzun hikaye.

Geride kalan süreçte bu konu ile ilgili çok sayıda yazım var bu sütunlarda.

Ligin yayın hakkı için sezon başında yapılan ihalede en yüksek teklif, 2 milyar 105 milyon lirayla mevcut yayıncı kuruluştan gelmişti. İlk etapta bu teklif beğenilmeyip ihale iptal edilse de yapılan görüşmeler neticesinde taraflar arasında 2 milyar 200 milyon lirada mutabakat sağlandı.

Federasyon ve alt ligler için ayrılan pay çıktıktan sonra Süper Lig takımlarına 1 milyar 716 milyon lira dağıtılacak. Böylece kulüpler, lige katılım bedeli olarak 33 milyon 416'şar bin lira alırken, her galibiyette 2 milyon 300 bin lira, beraberlikte de 1 milyon 150 bin lira kazanıyor.

Geçmişte şampiyonluk yaşayan kulüpler, kazandıkları her şampiyonluk için 2 milyon 860 bin lirayı kasasına koyacak.

Sezonu şampiyon tamamlayan takımın şampiyonluk ödülü ise 33 milyon 200 bin lira.

Dört büyüklerde yayın gelirinin toplam gelire oranı yüzde 13 ila 18 seviyesinde.

Yani diğer takımlara ortalama yüzde 82’lik bir dilim kalıyor.

BU SORU DA ÇOK ÖNEMLİ…

Türk futbolunun uçurumun ucuna gelmesi ile ilgili bir başka önemli soru da şu aslında:

Yayın geliri mi az, kulüplerin harcaması mı fazla?

Bu konuda verilebilecek en mantıklı cevap şu aslında: Yaklaşık 5 milyar liralık gelire ulaşan dört büyükler, gider kalemlerinde tasarruf etmek yerine bünyelerindeki yüksek ücretli futbolculara yenilerini ilave ediyor.

Hali ile de borç sarmalına eklenen yeni rakamlar nedeni ile Kartopunun Çığ olmasını engellemek zorlaşıyor.
Bir de buna kulüplerin kötü yönetildiği gerçeği eklenirse.

Zira kulüplerin borç batağında yüzmesine gıkı çıkmayan birçok yöneticinin kendi şirketlerindeki karlar ve yaptıkları yatırımlara baktığımızda çelişkiyi daha net bir şekilde görebilmemiz olası.

İŞTE SİZE TÜRK FUTBOLU GFERÇEĞİ…

Kulüplerin geride kalan sezon diğer kalemler hariç salt futbolcu, teknik adam ve menajerlere ödediği ücretler şöyle: Fenerbahçe: 885 milyon lira (50 milyon avro), Galatasaray: 788 milyon lira (45 milyon avro), Beşiktaş: 973 milyon lira (55 milyon avro), Trabzonspor 617 milyon lira (35 milyon avro) Toplam: 3 milyar 263 milyon (185 milyon avro)

Böylece dört büyüklerin elde ettiği toplam gelirin yüzde 68,2'si sadece futbolcu, antrenör ve menajerlere gitmiş durumda. 

Zarara bakar mısınız?

Bu giderin yanına diğer gider kalemleri de eklendiğinde, kulüpler geçen sezonu toplamda 3,16 milyar lira (180 milyon avro) zararla kapattı.

BU KADAR TRANSFERE GEREK VAR MI?

Dört büyükler 1,5 sezonda 108 futbolcu transfer ederek bir başka savurganlık örneği sergilemiş durumdalar.

Mesela çok uzağa gitmeden bir Başarı Hikayesi, Kayserispor gerçeğine bakın.

Türkiye Futbol Federasyonunun kulüpler için uygulanan harcama limitlerinde yüzde 40'lık sapmaya izin vermesi de deyim yerindeyse yöneticilerin iştahını daha da kabarttı ve 1,5 sezonda transfer edilen oyuncu sayısı 108'e ulaştı.

Görülüyor ki; Kulüp yöneticileri uğradıkları zarara karşın sürekli yayın gelirinin azlığından şikayet edip, ekonomik sıkıntılardan dert yansa da futbolcu transferinden imtina etmiyorlar.

Kulüplerin paralarını babalarının malı gibi har vurup harman savuruyorlar.

Fenerbahçe geçen sezonu 835 milyon lira (47,4 milyon avro) zararla kapatırken, bu sezon başında yeni teknik direktörün yanı sıra 14 futbolcuyu kadrosuna katarken,  Galatasaray 759 milyon liralık (43 milyon avro) zarara karşın yeni sezona yeni antrenör ve 14 yeni futbolcuyla girdi. Geçen sezon 1 milyar 25 milyon lirayla (58 milyon avro) ligin en fazla zarar eden kulübü Beşiktaş, bu sezon 13 futbolcu transfer ederken ligin 11. haftasında teknik direktörünü de değiştirdi.

GELİRLERE DAİR…

Süper Lig'de 14 hafta sonunda dört büyüklerin yayın gelirindeki toplam kazancı 399,5 milyon lirayı bulurken, Bay olarak ligin 15. Haftasını bekleyen Kayserispor dışında bir çok kulüp 13'er maç oynadı.

Geçmiş yıllarda 19 şampiyonluğu bulunan ve bu alanda Galatasaray'ın gerisinde kalan Fenerbahçe, ligde bu sezon 2 puan farkla zirvede yer alsa da yayın geliri paylaşımında ikinci sırada kaldı.

Sarı-lacivertliler, lige katılım payının yanı sıra geçmiş şampiyonluklardan 54 milyon 340 bin lira ve lig performansından 23 milyon lira olmak üzere toplamda 110 milyon 756 bin liralık kazanca ulaştı.

13 Maç yapan Dört Büyükler arasında ise en fazla geliri 118 milyon 186 bin lirayla Galatasaray elde etti. Sarı-kırmızlılar lige katılım bedeli olarak 33 milyon 416 bin lira, geride kalan yıllardaki 22 şampiyonluk sayesinde 62 milyon 920 bin lira ve ligdeki performansıyla 21 milyon 850 bin lirayı kasasına koydu.

BEŞİKTAŞ’IN DURUMU

Süper Lig'de 16 şampiyonluğu bulunan Lige Valerian İsmail ile başlayan ve daha sonra rotayı Şenol Güneş’e yönelten Kara Kartal  bu kalemden 45 milyon 760 bin lira, ligdeki performansından da 18 milyon 400 bin lira kazanım sağladı.

Siyah-beyazlılar, lige katılım payıyla birlikte toplamda 97 milyon 576 bin lirayı hanesine yazdırdı.

SON ŞAMPİYON MU?

Son şampiyon Trabzonspor ise şampiyonlar payından 20 milyon 20 bin lira ve lig performansından 19 milyon 550 bin lira kazandı.

Lige katılım payıyla birlikte bordo-mavililerin kasasına 72 milyon 986 bin lira girdi.

Şampiyon Trabzonspor 538 milyon lira (30 milyon avro) zarara uğrarken, bu sezona 13 yeni oyuncu transfer ederek başladı.

DÖRT BÜYÜKLERİN GELİRİ…

Süper Lig'de geçen sezon dört büyüklerin yayın geliri, elde ettikleri toplam gelirin yüzde 13 ila 18'ini oluşturdu. Fenerbahçe'de yayın geliri, toplam gelirin yüzde 14'üne tekabül ederken, bu oran Galatasaray ve Beşiktaş'ta yüzde 13,4, Trabzonspor'da ise yüzde 18'di.

Geçen sezon dört büyüklerin toplam geliri ve bunun güncel kurdan (31 Mayıs 2022) karşılığı şöyle: Fenerbahçe: 1,465 milyar lira (83 milyon avro) Galatasaray: 1,235 milyar lira (70 milyon avro) Beşiktaş: 1,151 milyar lira (65 milyon avro) Trabzonspor: 930 milyon lira (53 milyon avro) Toplam: 4 milyar 781 milyon lira (271 milyon avro)

Geçen sezon Fenerbahçe 10, Beşiktaş 11, Galatasaray 15, Trabzonspor ise 18 futbolcu transfer etti.

YİNE SAÇIP SAVURACAKLAR…

Bilindiği gibi futbolumuzda Ara transfer dönemi 12 Ocak 2023’te başlayacak

Dünya Kupası sebebiyle 1,5 ay ara verilen ligde, transfer dedikoduları daha şimdiden ayyuka çıkmış durumda.

Kayserispor için bile ilk etapta 1.5 Milyon Avro ve ardından da bu rakamın 5 Milyon Avro’ya tamamlanarak  Transfer Tahtasının açılması ve başta Onur Bulut olmak üzere birkaç oyuncunun satılacağı dahi konuşuluyor.

Son 1,5 sezonda 31 futbolcu alan Trabzonspor'un, 29 oyuncuyu kadrosuna katan Galatasaray'ın, 24'er futbolcuyu renklerine bağlayan Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ara transfer döneminde ne tür kumar oynayacakları büyük bir merak konusu.

Eğer konu sadece Türkiye’de şampiyon olmak ise durum ortada.

Nasıl olsa bu dört kulüpten birisi bunu başaracaktır.

Ancak Türk futbolunun battığı gün gibi ortada.

Ve… Güneş Balçıkla sıvanmıyor…

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Cengiz

Mustafa Cengiz

DİĞER YAZILARI TÜNELİN UCU GÖRÜNDÜ… ATAN’IN FENDİ, BELEZOĞLU’NU YENDİ! BU BAŞARILARIN TESADÜFİ OLMADIĞINI BAŞAKŞEHİR’İ YENEREK GÖSTERMELİYİZ! İSTANBUL'DA FENERBAHÇE, ANADOLU'DA  KAYSERİSPOR LİGLERİN EN MAĞDURLARI... BİR İSTANBUL MASALI… HATA YAPARSAN, CEZAYI KESERLER!... KORKULU RÜYA GÖRMEK İSTEMİYORSAK!... 3. LİG BU SEZON DA OLMAZSA NE ZAMAN? AYRANIMIZI KABARTMAYIN! BİR SÜPER LİG ARAŞTIRMASININ ANALİZİ… OLAY DEĞİL, KOLAY OLDU!... BeşikTAŞ’A TOSLADIK! İLK ALTI MAÇLIK SERİ ÇOK ÖNEMLİ…. İLK YARIDA BÜYÜK İŞLER YAPTIK… HEM KUPA’DA HEM DE LİG’DE VARIZ! ANTALYA, BİZE HAFİF GELDİ… BEŞİKTAŞLA DEVAM EDELİM! ANTALYA’DAN TUR, KARTAL’DAN 3 PUAN İSTİYORUZ… KAZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ… FORVETSİZ DÖRT ÇEKER!... BU MAÇ KADER MAÇI… TAM BİR YOL AYRIMINDALAR… TAHKİM-SİVAS-TRANSFER ÜÇGENİ… SPOR A.Ş.’DEN 277 BİN SPORSEVERE HİZMET… KAZANMAYA RAMAK KALMIŞKEN!... KÖTÜ GİDEN İŞLERİ YOLUNA KOYMAK İÇİN  BAŞKENT DEPLASMANI ÇOK İYİ BİR FIRSAT… SÜPER LİGDE 3’TE 3 YAPTIK…PUANIMIZI SİLERLER VE  ANKARAGÜCÜ’NE DE YENİLİRSEK 5 YILDIZLI OLURUZ! TAKIMIN KİMYASI DA, FİZİĞİ DE BOZULMUŞ! GÜMRÜKTE KARA GECE OLMASIN!  BİZ ZORU SEVERİZ… HAYDİ BİSMİLLAH… KAYSERİ VE ERCİYES’İN TANITIMI İÇİN TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI… TÜRKİYE KUPASINI ISKALADIK,  BU KEZ LİGİ ISKALAMAYALIM! NERESİNDEN BAKARSANIZ  BAKIN HEP TUTARSIZLIK! VAR’DAN DÖNMEDİ TAHKİM’DEN DÖNER Mİ?!... PUAN KAYBIMIZ 6 GÜNDE 6’YA ÇIKMASIN… ALTYAPI FUTBOL AKADEMİSİ GÖREVİNİZİ YAPMADIĞINIZ İÇİN BU PUANLAR SİLİNİYOR!... SPOR DÜNYASINDA MİNİ  BİR HAFTA SONU TURU… KAYSERİ’NİN KUPA HEDEFİ BELLİ: BU KEZ KUPAYI ISKALAMAMAK!... VE… HASRET BİTİYOR…. KUPA İLE BAŞLIYORUZ… YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR…  DÜNYA KUPASININ ARDINDAN… GENEL KURUL TAMAM DA, PEKİ  BU KADAR BORCU KİM YAPTI?!. BUGÜN KONGRE GÜNÜ…. DÜNYA KUPASI SAHİBİNİ BULUYOR… SİZİN FAVORİNİZ HANGİ TAKIM? GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILA BİZİ TEĞET GEÇTİ…2 KAMP BİTTİ SIRA KONGREYE GELDİ… ÇEYREK, YARI VE TAM FİNAL! GENEL KURUL SÜRECİNE DAİR BİR KAÇ KELAM DAHA… İKİ TAKIM ARASINDAKİ 7  FARKI BULABİLİR MİSİNİZ? KAYSERİSPOR’DA BELİRSİZLİK NE ZAMAN SON BULACAK? BİR DÜNYA KUPASI VE  TÜRKİYE YANSIMALARI!... TÜRKİYE, SPOR KAMPLARINDA 2-3 YIL  İÇERİSİNDE DÜNYA LİDERİ OLACAK!...    SPORDA ŞİDDET VE SALDIRGANLIĞIN NEDENLERİ… AMATÖR SPORUN KALKINABİLMESİ  İÇİN HER TÜRLÜ DESTEK ÖNEMLİ… DÜNYA KUPASINA ŞIK OLMAYAN YOLLARLA VEDA ETTİ(RİLDİ)LER… ETİK, KUR FARKI VE KAÇAK YAYINLAR BÜYÜKKILIÇ’IN GÖNLÜNDEN GEÇEN BAŞKAN ADAYI!... DÜNYA KUPASINDAN YANSIYANLAR... STADYUMLARDA ŞİDDET YENİDEN HORTLADI… TARİHE BİR KEZ DAHA GEÇTİLER... YENİ BAŞKAN ARALIKTA BELLİ OLACAK! MAÇSIZ BİR HAFTA SONUNDA, GENEL KURUL HAREKETLİLİĞİ!  DÜNYA KUPASINDAN… KAYSERİSPOR YENİDEN BAŞLIYOR… DEV ORGANİZASYON BAŞLADI… BAKALIM ŞAMPİYON KİM OLACAK? KAYSERİSPOR’DA İLK YARININ ARDINDAN… DÜNYA KUPASI HAVASINA GİRMENİN TAM ZAMANI… DÜNYA KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR… DÜNYA KUPASI FUTBOLUMUZU SOĞUTACAK… BAŞKAN GÜNDEME GENEL KURULU SOKTU… DÜNYA KUPASINA GİDİYOR GİBİ GİRMELİYDİK BİZ DE BU ARAYA! FENERBAHÇE GİBİ OLDUK! SIRA GELDİ KONYASPOR’U DEVİRMEYE! İYİ NİYET, SAMİMİYET, ŞEFFAFLIK VE DİSİPLİN İSTİKRARI GETİRDİ… ANADOLU TAKIMLARININ ZİRVE İLE RANDEVUSU… 5 MAÇTIR YENİLMİYORUZ,  ZİRVEDE OTURUYORUZ…  KAPIDAKİ TEHLİKELER! DAHA NE OLSUN?!... ÖNCE DURDURDUK, SONRA DA VURDUK! DEPLASMANDA FİNAL GİBİ BİR MAÇ… HERKESİ TERS KÖŞEYE YATIRDIK! FİNALİ DE YAKIŞSIN! EVİMİZDE İKİ PUAN KAYBEDERKEN KAZANDIKLARIMIZ! İKİ FARKLI KAYSERİSPOR… 35 YILDIR DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK! BU COŞKU YENİ-YEPYENİ BİR ZAFERLE DAHA TAÇLANMALI!. BU MAÇIN FAVORİSİ YOK… ERCİYES ASLANI KAYSERİ, DEMİR YUMRUĞA KARŞI… BU HAFTA RAKİBİMİZ DEMİR GİBİ! PAŞA’YI TOKATLADIK. ŞİMDİ DEMİR GİBİ BİR İRADE DAHA ORTAYA KOYMALIYIZ!.. İSTANBUL’DA KAZANMANIN KEYFİ BİR BAŞKA OLUYOR! HAYDİ… İKİNCİ DEPLASMAN GALİBİYETİNE HAZIR MIYIZ? PAŞA PAŞA YENMELİYİZ… KALDIĞIMIZ YERDEN BAŞLADIK…  TEŞEKKÜRLER AGSYD AİLESİ… YENİLSEK KOLAY OLURDU… VE…YENDİK OLAY OLDUK! 4 BÜYÜKLERLE İŞİMİZ BİTTİ… KENDİ KULVARIMIZA BAKALIM!...  GALİBİYETE İNANIYOR, ZAFER  İÇİN DE KENETLENİYORUZ!... GERİDE KALAN HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTAYA DAİR…  VE… BİR MARATON DAHA HATIRALARDA YERİNİ ALDI… BU LİGDE HER PUAN ALTIN DEĞERİNDE!...  GALİBİYETİ ISKALADIK… PUANLA TESELLİ BULDUK! BİZ İNANDIK… SİZ DE İNANIN… İKİNCİ BİR DEPLASMAN GALİBİYETİNE HAZIR MISINIZ? ÜÇ MAÇLIK İSTANBUL SERİSİ PAZAR ÜMRANİYESPOR MAÇI İLE BAŞLIYOR… 301 MİLYON AVROLUK DERBY DEĞİL, BİZİM MAÇ TÜRKİYE’DE GÜNDEM OLDU… KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR! KİME NEDEN-NASIL YENİLDİK? REZALETTE SON PERDE... GEÇEN SEZONKİ KUPA MAÇI RUHU İLE KAZANMALIYIZ!... BİZE 3 PUAN YAKIŞIR! TRABZON’A KARŞI ŞANSIZLIĞIMIZI BU HAFTA SONA ERDİRECEĞİZ… ‘MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL’ TAKIMININ BORCU 4.5 MİLYON TL’YE DÜŞMÜŞ! TRABZONSPOR İLE BAŞLAYIP, DÜNYA KUPASI İLE KATAR’DA BİTİRELİM Mİ?!.. TRABZON-ÜMRANİYE-GALATASARAY BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’MİZ… PARASI OLAN DEĞİL, YÜREĞİ OLAN ZİRVEDE… TÜRKİYE KUPASI FİNALİNDEN BUGÜNLERE! 1.7 PUANLIK MAÇ BAŞI ORTALAMASI SÜPER! 7 HAFTANIN YILDIZI KAYSERİSPOR… BU BOŞLUĞU HAFİFE ALMAMAK LAZIM! HERKES ÜZERİNE DÜŞENİN BİR TIK DAHA ÜSTÜNE ÇIKMALI… KAYSERİSPOR, YÜREKTEN OYNADI!  HATA YAPMAZSAK KAZANABİLİRİZ!  HEP BÖYLE ÇOCUKLAR HEP BÖYLE… KAZANDIK… KAZANACAĞIZ…KAZANMALIYIZ…  KAZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ… KAYSERİSPOR 1’E 3 VERİYOR! SON KARARIMIZ 3 PUAN! DÜN BİR… BUGÜN İKİ… PAZAR ÜÇ… LİGDE ZORLUK DERECESİ GİDEREK ARTIYOR… KAYSERİSPOR FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİ… DEPLASMANLARDA GOL ATAMIYOR, AMA EVİNDE DE GOL YEMİYOR!... EZE EZE DEĞİL, EZİLE EZİLE DEĞİL, EZİK BİR FUTBOL İLE YENİLDİK!  KALİTE TESCİL MAÇI! BU SEVİNÇ SÜRMELİ… ONLARIN BAŞINA GELEN PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEDİ… KENETLENDİK… BUNDAN SONRASI DAHA ÖNEMLİ… İÇ SAHA BEYİ KAYSERİSPOR… ONURLU DURUŞ! KAZANIRSAK DÜĞÜN, KAYBEDERSEK DÜĞÜM OLUR… BU MAÇI ALIRSA TARAFTAR ALIR! ATAN, KAZANACAK FORMÜLÜ BULMAK ZORUNDA…  BAŞAKŞEHİR’İ UNUT, GİRESUN’A BAK!... İSTANBUL’DA, İSTANBULLULARLA BU SEZON İŞİMİZ ÇOK ZOR ÇOK! KENDİSİ SAHADA AMA AKLI AVRUPA’DA! ELİMİZ BOŞ DÖNMEYECEĞİZ… HEDEF MAKSİMUM KAZANÇ, MİNİMUM KAYIP
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2151
 • 2Fenerbahçe2145
 • 3Başakşehir FK2140
 • 4Beşiktaş2039
 • 5Adana Demirspor2138
 • 6Trabzonspor2138
 • 7Kayserispor2132
 • 8Konyaspor2127
 • 9Gaziantep FK2125
 • 10Alanyaspor2125
 • 11Fatih Karagümrük2023
 • 12MKE Ankaragücü2022
 • 13Kasımpaşa2122
 • 14Sivasspor2121
 • 15Antalyaspor2021
 • 16Giresunspor2121
 • 17Hatayspor2020
 • 18İstanbulspor2118
 • 19Ümraniyespor2114
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA