DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Cengiz
Mustafa Cengiz
Giriş Tarihi : 31-08-2022 16:52

ONLARIN BAŞINA GELEN PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEDİ…

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi takımlarından Bellona Kayseri Basketbol Takımı adını yine değiştirdi.

Son dönemlerde ciddi maddi sorunlar yaşayan Bellona Kayseri basketbol ismi değiştirirken ligde temsilcimiz Kayseri Melikgazi Belediyespor olarak mücadele edecek.

16.02.2022 Tarihi itibarı ile Bellona Kayseri Basketbol’da bayrak değişimi yaşanırken Ömer Yağmur görevini Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Yüksel'e devretmişti.

Kayseri ve Kadınlar Basketbol tarihinde önemli başarılara imza atan ve Avrupa’da da büyük ses getiren temsilcimiz için artık deyim yerinde ise “Tehlike Çanları” çalıyor.

Lige katılıp katılmayacağından tutunda, ne zaman kapanacağına dair ciddi endişeler var.

ZORLU SÜREÇ…

Ömer Yağmur ve Ayhan Avcı’nın nerede ise 15 Yıl hizmet verdiği temsilcimizde geçen sezon küme düşüşün önlenmesine yönelik yapılan hamleler akabinde temsilcimiz son maçta direkten dönmüş ve kıl payı kümeye tutunmuştu.

Fikri Gençaslan ve Ahmet Bozbey’in uzun süre hizmet ettiği temsilcimiz ne yazık ki son dönemlerde yanan Ekonomik krizi bir türlü atlatamayan kulüplerden birisi olarak dikkat çekiyor.

BU İLK DEĞİŞİKLİK DEĞİL…

Liglere TED Koleji basketbol takımı olarak giren Bellona Kayseri basketbol bugünlere gelene kadar yani Kayseri Melikgazi Belediyespor olana kadar KASKİspor oldu, Panküp Şekerspor oldu.

Ardından AGÜspor yani Abdullah Gül Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü oldu ve renkleri değişti.

Sonra Kayseri Basketbol Takımı adını alan ekip sponsorluk anlaşması ile de Bellona Kayseri Basketbol takımı olmuştu.

Ve… Şimdi gelinen son raddede ise Kayseri Melikgazi Belediyespor.

Peki yapılan isim değişiklikleri takıma ivme kazandırdı mı, takıma çağ atlattı mı?

Kesinlikle hayır.

Avrupa kapılarına kadar dayanan kulübün geldiği nokta nerede ise kapısına kilit vurulma durumu ve borç rakamı ise bir basketbol takımına göre Londra atmış durumda.

AVRUPALARDAN NERELERE!...

2005 yılında Süper Lig'e yükseldikten sonra Kayseri'nin tanıtımına önemli katkılar sunan TED Kayseri Spor Kulübü Kadın Basketbol Takımı 2005 Yılında Süper Lige yükseldikten sonra Panküp Şeker Spor, KASKİ, AGÜ ve son olarak Bellona Kayseri Basketbol Spor Kulübü ismi ile Kadınlar Basketbol Süper Liginde devam etmekte olup 17 yılda Kayseri’de Basketbol gelişmesinde inanılmaz katkı sağlamış ve Avrupa'da da ismimizi duyurmuş bir kulüp.

EURO Cup'ın müdavimi idi bu kulüp.

Rusya’dan tutunda, İsrail ve Avrupa’da nerelere gitmedi bu takım.

Ancak gün geldi ne yazık ki borçlara teslim oldu ve geçen sezonda küme düşmekten kıl payı kurtuldu.

Ancak bundan sonrası kocaman soru işaretlerine muhatap durumda…

BORÇ RAKAMI…

18.02.2022 tarihli genel kurul ile sarı kırmızılı takımın borcu Bellona Kayseri Basketbol takımı, 31 Aralık 2021 tarihli tespite göre 2 Milyon 180 Bin TL sponsor geliri 400 Bin TL Spor toto geliri, 273 Bin 661 TL ticari alacaklar, 496 TL banka olmak üzere 2 Milyon 854 Bin 163 TL gelir elde etti. Sarı Kırmızılı takımın 2 Milyon 229 Bin 58 TL SGK borcu, 1 Milyon 843 Bin 713 TL vergi borcu, 2 Milyon 678 bin 836 TL sporcu ve personel borcu, 1 milyon 192 Bin ticari borcu, 385 Bin 156 TL diğer çeşitli borçlar, 40 bin 93 TL diğer mali borçlar olmak üzere toplam 8 Milyon 369 Bin 493 TL borcu olduğu açıklandı.

 Bu rakamın ne kadarı ödendi.

Ödendi mi, ödenecek mi, ödenebilecek mi?

Resmi bir açıklama yok.

Ama tablo tek kelime ile “Vahim!”

ANLAŞMALAR BİLE İPTAL…

Daha önce defalarca isim değişikliğine giden kulübün sonu Erciyesspor’da olduğu gibi büyük ihtimalle kapanışa doğru gidiyor.

Bu takımın bugünlere kadar direnebilmesindeki en önemli etken Erciyes Anadolu Holding sponsorluk anlaşmasından çekilmiş durumda.

Sezon öncesinde takıma kazandırılan yabancı isimlerle olan anlaşmaları fesh eden ve coach Emre Özsarı ile yapılan anlaşmayı da iptal eden sarı kırmızılılar tamamen genç bir takıma ve altyapıya yöneldi.

Son üç sezondur çekilen maddi sıkıntılar ve borçlar nedeni ile önce yönetim değişikliğine giden ardından da yönetim değişikliği yapan yeni adı ile Kayseri Melikgazi Belediyespor takımının geleceğine dair endişeler sürüyor.

YOLLAR AYRILDI…

Bir anlamda Kayseri basketbolünde yaşanan deprem ile birlikte  Takımdan menajer Ahmet Bozbey’i de uzaklaştıran ve yeni bir yapılanmaya giren ekipte Semih Tektaş ile de yollar ayrıldı.

Kayseri Melikgazi Belediyespor’da şu anda her ne kadar takım Erciyes’te yeni sezon için güç depoluyor olsa da takımın tamamen yerli piyasaya ve alt yapıya dönmesi ile birlikte oraya çıkan tablo ciddi manada kümede kalma ve sezon sonunda da kapanma yolundaki düşüncelerin artığı yönünde yorumlanıyor.

6 OYUNCUNUN SÖZLEŞMESİ SONA ERDİ  

Bellona Kayseri Basketbol takımında kadroda bulunan 11 oyuncunun 6’sının sözleşmesi sona erdi. 5 oyuncunun sözleşmesi devam ediyor.  

Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Lig ekiplerinden Bellona Kayseri Basketbol 2021-2022 sezonunu 33 puanla 12.sırada tamamlayan sarı kırmızılı takımda geçen sezon 19 isim forma giydi.

Bellona Kayseri Basketbol’da Renata Brezinova, Tuğba Oral, Derin Yaya, Destiny Slocum ve Stephanie Madden ile yollar sezon içerisinde ayrıldı.

Sezonu 11 oyuncu ile tamamlayan Sarı kırmızılı takımda sezonun tamamlanmasının ardından Brooque Willams, Gizem Tüzün, Dilara Tongar, Farhiya Abdi,  Sheylani Marie Peddy ve Gökçe Doğan’ın sözleşmesi sona erdi.

Egle Sventoraite, Zeynep Öykü Kalbisağde Sevgi Tonguç, Helin Boybeyi, Meltem Topaloğlu’nun sözleşmesi devam ederken Fatma Dikmen ise yeni sezonda yine takımda yer alacağı konuşuluyordu.

Bakalım bu sezonki yeni yapılanma ile hangi isimlerle yola devam edilecek?

ERCİYES CUP VAR MI?

Geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl Eylül ayında oynanması planlanan Erciyes Cup’ın gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine dair endişelerde var basketbol camiasında.

Geçtiğimiz sezon Bellona Kayseri Basketbol tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Erciyes Cup bu yıl 15.kez oynanmıştı.

16.’sına dair soru işaretleri var çok sayıda.

Futbolda gerçekleştirilen Erciyes Cup’tan sonra ciddi bir küçülmeye giden Kayseri Melikgazi Belediyespor takımının bu yıl başta Erciyes Cup olmak üzere, Coach tercihi, transferler ve ligdeki performansına dair ciddi endişeler hakim. 

VE… FİKSTÜR ÇEKİLDİ…

Kadınlar Basketbol Süper Ligi 2022-2023 sezonu fikstürü Sinan Erdem Spor Salonu’nda dün çekildi. Kadınlar Basketbol Süper Ligi, 8 Ekim 2022’de başlayacak ve normal sezon 30 Mart 2023 tarihinde sona erecek.  

Kadınlar Basketbol Süper Ligi 2022-2023 sezonu fikstürü belli olurken temsilcimiz Yol haritasına göre tavrını netleştirecek.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde ilk hafta programı kapsamında temsilcimiz Melikgazi Kayseri Basketbol – Beşiktaş ile oynayacak.

Kayserispor gibi onlarda Kara Kartal ile başlayacaklar sezona.

Zor bir sezon geçirmeye namzet temsilcimize başarılar diliyorum.

SÖZÜN ÖZÜ…

Biz bu filmi gerek Meysuspor’da gerekse de Erciyesspor’da defalarca izledik.

100. yılını göremeden kapandı Erciyesspor 9 kez isim değişikliği akabinde ve çok büyük yazık oldu bir çınara daha…

Bu gidişin sonunu bugünden kestirmek için de medyum olmaya gerek bile yok.

Belediyelerin Amatör sporlara katkı pası sanırım yüzde 8’ler civarında.

Bu bütçeden gidebildiği yere kadar gidecek.

İddiası olmayan, ayakta kalmak, küme düşmemek için direnen bir yapısal oluşum.

Kayseri Melikgazi Belediyespor olarak adını değiştiren ve çapını iyiden iyeye küçülten takımın kapısına kilit vuruldu vurulacak.

Duyduk duymadık demeyin bizden söylemesi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Cengiz

Mustafa Cengiz

DİĞER YAZILARI AMATÖR SPORUN KALKINABİLMESİ  İÇİN HER TÜRLÜ DESTEK ÖNEMLİ… DÜNYA KUPASINA ŞIK OLMAYAN YOLLARLA VEDA ETTİ(RİLDİ)LER… ETİK, KUR FARKI VE KAÇAK YAYINLAR BÜYÜKKILIÇ’IN GÖNLÜNDEN GEÇEN BAŞKAN ADAYI!... DÜNYA KUPASINDAN YANSIYANLAR... STADYUMLARDA ŞİDDET YENİDEN HORTLADI… TARİHE BİR KEZ DAHA GEÇTİLER... YENİ BAŞKAN ARALIKTA BELLİ OLACAK! MAÇSIZ BİR HAFTA SONUNDA, GENEL KURUL HAREKETLİLİĞİ!  DÜNYA KUPASINDAN… KAYSERİSPOR YENİDEN BAŞLIYOR… ANADOLU İLE MAKAS AÇILDIKÇA AÇILIYOR… DEV ORGANİZASYON BAŞLADI… BAKALIM ŞAMPİYON KİM OLACAK? KAYSERİSPOR’DA İLK YARININ ARDINDAN… DÜNYA KUPASI HAVASINA GİRMENİN TAM ZAMANI… DÜNYA KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR… DÜNYA KUPASI FUTBOLUMUZU SOĞUTACAK… BAŞKAN GÜNDEME GENEL KURULU SOKTU… DÜNYA KUPASINA GİDİYOR GİBİ GİRMELİYDİK BİZ DE BU ARAYA! FENERBAHÇE GİBİ OLDUK! SIRA GELDİ KONYASPOR’U DEVİRMEYE! İYİ NİYET, SAMİMİYET, ŞEFFAFLIK VE DİSİPLİN İSTİKRARI GETİRDİ… ANADOLU TAKIMLARININ ZİRVE İLE RANDEVUSU… 5 MAÇTIR YENİLMİYORUZ,  ZİRVEDE OTURUYORUZ…  KAPIDAKİ TEHLİKELER! DAHA NE OLSUN?!... ÖNCE DURDURDUK, SONRA DA VURDUK! DEPLASMANDA FİNAL GİBİ BİR MAÇ… HERKESİ TERS KÖŞEYE YATIRDIK! FİNALİ DE YAKIŞSIN! EVİMİZDE İKİ PUAN KAYBEDERKEN KAZANDIKLARIMIZ! İKİ FARKLI KAYSERİSPOR… 35 YILDIR DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK! BU COŞKU YENİ-YEPYENİ BİR ZAFERLE DAHA TAÇLANMALI!. BU MAÇIN FAVORİSİ YOK… ERCİYES ASLANI KAYSERİ, DEMİR YUMRUĞA KARŞI… BU HAFTA RAKİBİMİZ DEMİR GİBİ! PAŞA’YI TOKATLADIK. ŞİMDİ DEMİR GİBİ BİR İRADE DAHA ORTAYA KOYMALIYIZ!.. İSTANBUL’DA KAZANMANIN KEYFİ BİR BAŞKA OLUYOR! HAYDİ… İKİNCİ DEPLASMAN GALİBİYETİNE HAZIR MIYIZ? PAŞA PAŞA YENMELİYİZ… KALDIĞIMIZ YERDEN BAŞLADIK…  TEŞEKKÜRLER AGSYD AİLESİ… YENİLSEK KOLAY OLURDU… VE…YENDİK OLAY OLDUK! 4 BÜYÜKLERLE İŞİMİZ BİTTİ… KENDİ KULVARIMIZA BAKALIM!...  GALİBİYETE İNANIYOR, ZAFER  İÇİN DE KENETLENİYORUZ!... GERİDE KALAN HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTAYA DAİR…  VE… BİR MARATON DAHA HATIRALARDA YERİNİ ALDI… BU LİGDE HER PUAN ALTIN DEĞERİNDE!...  GALİBİYETİ ISKALADIK… PUANLA TESELLİ BULDUK! BİZ İNANDIK… SİZ DE İNANIN… İKİNCİ BİR DEPLASMAN GALİBİYETİNE HAZIR MISINIZ? ÜÇ MAÇLIK İSTANBUL SERİSİ PAZAR ÜMRANİYESPOR MAÇI İLE BAŞLIYOR… 301 MİLYON AVROLUK DERBY DEĞİL, BİZİM MAÇ TÜRKİYE’DE GÜNDEM OLDU… KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR! KİME NEDEN-NASIL YENİLDİK? REZALETTE SON PERDE... GEÇEN SEZONKİ KUPA MAÇI RUHU İLE KAZANMALIYIZ!... BİZE 3 PUAN YAKIŞIR! TRABZON’A KARŞI ŞANSIZLIĞIMIZI BU HAFTA SONA ERDİRECEĞİZ… ‘MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL’ TAKIMININ BORCU 4.5 MİLYON TL’YE DÜŞMÜŞ! TRABZONSPOR İLE BAŞLAYIP, DÜNYA KUPASI İLE KATAR’DA BİTİRELİM Mİ?!.. TRABZON-ÜMRANİYE-GALATASARAY BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’MİZ… PARASI OLAN DEĞİL, YÜREĞİ OLAN ZİRVEDE… TÜRKİYE KUPASI FİNALİNDEN BUGÜNLERE! 1.7 PUANLIK MAÇ BAŞI ORTALAMASI SÜPER! 7 HAFTANIN YILDIZI KAYSERİSPOR… BU BOŞLUĞU HAFİFE ALMAMAK LAZIM! HERKES ÜZERİNE DÜŞENİN BİR TIK DAHA ÜSTÜNE ÇIKMALI… KAYSERİSPOR, YÜREKTEN OYNADI!  HATA YAPMAZSAK KAZANABİLİRİZ!  HEP BÖYLE ÇOCUKLAR HEP BÖYLE… KAZANDIK… KAZANACAĞIZ…KAZANMALIYIZ…  KAZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ… KAYSERİSPOR 1’E 3 VERİYOR! SON KARARIMIZ 3 PUAN! DÜN BİR… BUGÜN İKİ… PAZAR ÜÇ… LİGDE ZORLUK DERECESİ GİDEREK ARTIYOR… KAYSERİSPOR FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİ… DEPLASMANLARDA GOL ATAMIYOR, AMA EVİNDE DE GOL YEMİYOR!... EZE EZE DEĞİL, EZİLE EZİLE DEĞİL, EZİK BİR FUTBOL İLE YENİLDİK!  KALİTE TESCİL MAÇI! BU SEVİNÇ SÜRMELİ… KENETLENDİK… BUNDAN SONRASI DAHA ÖNEMLİ… İÇ SAHA BEYİ KAYSERİSPOR… ONURLU DURUŞ! KAZANIRSAK DÜĞÜN, KAYBEDERSEK DÜĞÜM OLUR… BU MAÇI ALIRSA TARAFTAR ALIR! ATAN, KAZANACAK FORMÜLÜ BULMAK ZORUNDA…  BAŞAKŞEHİR’İ UNUT, GİRESUN’A BAK!... İSTANBUL’DA, İSTANBULLULARLA BU SEZON İŞİMİZ ÇOK ZOR ÇOK! KENDİSİ SAHADA AMA AKLI AVRUPA’DA! ELİMİZ BOŞ DÖNMEYECEĞİZ… HEDEF MAKSİMUM KAZANÇ, MİNİMUM KAYIP
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe1329
 • 2Galatasaray1327
 • 3Adana Demirspor1324
 • 4Konyaspor1424
 • 5Başakşehir FK1324
 • 6Kayserispor1423
 • 7Trabzonspor1323
 • 8Beşiktaş1322
 • 9Alanyaspor1417
 • 10Gaziantep FK1316
 • 11Antalyaspor1216
 • 12Giresunspor1315
 • 13Kasımpaşa1315
 • 14Hatayspor1314
 • 15Fatih Karagümrük1313
 • 16MKE Ankaragücü1313
 • 17Sivasspor1411
 • 18İstanbulspor138
 • 19Ümraniyespor137
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA