DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İhsan Görücü
İhsan Görücü
Giriş Tarihi : 18-06-2024 00:00

İSRAİL YELESİ TUTUŞMUŞ AT MI, KANLI BIÇAK YALAYAN KUTUP AYISI MI?

Hayırlı/kabul ve makbul kurbanlar dileklerimle öncelikle. Allah kurbanlarımızı ve bütün ibadet/itaat ve dualarla yakarışlarımızı indi ilahisinde geçerli kılsın. Amin inşallah.

Kutup bölgesinde yaşayanlar ayı avlayarak derisini satarlarmış çok pahalı olduğu için geçimlerini sağlıyormuş. Tavuk kanına batırdıkları çok keskin bıçakları karlara koyar ve beklerlermiş. Ayılar kan yalamayı çok sevdiklerinden bıçağı görür görmez yalamaya başlarlar. Yaladıkça dilleri kesilir. Kanın lezzetinden dillerinin kesildiğinin farkında olmazlarmış ve bu kan yalama zevki kendilerinin ölümüne kadar gidermiş. 

Bir de Danilevsk’inin yelesi tutuşan at sendromu var. Yelesi tutuşan at haliyle koşar, koşar. Ama koştukça daha fazla tutuşur ve at sonunda yorgunluktan çatlar. İsrail, yukarıda değindiğimiz kulvara girmiştir. Artık iflah olması barış yapması ve insanlık ailesinin uluslar arası hak ve hukuka riayetkar vakarlı bir mensubu olması bu saatten sonra pek olası görünmüyor.

BU KENTİN ÖNEMLİ MİTİNGLERİNİN ŞAHİDİYİM...

İnsanları bırak insanlığı katlediyor artık. Yani geri dönüşü olmayan işler yapıyor. Şimdi şehrimizdeki geçmiş konferans kongre ve mitinglerle dünkü muhteşem Filistin’le Dayanışma mitingiyle ilgili izlenimlerimi sunuyorum. Yıl 1966 Bahçebaşında Şiremenli Caddesi Yurttaş sokakta Yeni Cami’ye yakın bir yerde oturuyoruz ve At Pazarında Erciyes İlkokulunda okuyorum.. Bir gün kalabalık bir grubun toplandığını ve “Ordu Kıbrısa”diyerek haykırdıklarını ve yürüdüklerini gördüm.  Ve çocuk olmama rağmen Kayseri Lisesinden İmam Hatip ve meydan yürüyüşleri boyunca heyecanla izledim.

Konuşmaları hatırlamıyorum ama “Ordu Kıbrısa” repliğini aradan geçen otuzbeş Kırk yıla rağmen unutmadım.Daha sonraki okumalarıma göre o mitingin “Johnson Mektubu “denen ve ABD’nin Kıbrıs konusunda İsmet İnönü hükümetine wampir dişlerini gösterdiği yıllardır herhalde diyorum. O değilse de olay milliydi ve mitingciler aşırı öfkeli ve samimiydi. Sanki vatanımıza saldırı olmuş gibi korkmuştum çocuk kalbimle. 

O gün bu gündür, Milli Nizam Partisi’nin ilk mitingi ile Hasan Celal Güzel’in yattığı konuşma ile yazar Nurettin Şirin’in yine İsrail aleyhine yaptığı konuşma dolayısıyla 19 yıl hapis cezası aldığı toplantı dahil, fikri etkinliklerin pek ...katılma şansına erdirdi beni kaderi ilahi.Kitaptan okumaktan alınan haz ayrı canlı konuşmacıyı dinlemek daha üstün tatmin sağlıyor düşünce adamlarına.

“İSRAİL NE DER-CİLER ASLINDA    AMERİKA NE DER-CİLERDİR"

...Miting olduğu zaman sürekli sondaj yapar araştırır sosyolojik ve psikolojik havayı koklarım. Bu tür önemli tarihi mitinglerde olan profil  köylü işçi ve kodamanların deyimiyle fakir fukara halk vardır hep en ön safta. Zira 40 yıldır tuzu kuru olanları dini ve milli olan hiçbir etkinlikte görmedim. Tıpkı şehit cenazeleri gelmediği sıpaları güney doğuda askerlik yapmadıkları, süslü karıları tabutları kapanıp ağlamadığı gibi.Bu gruhun zaman zaman büyük camilerin en ön saflarında Cuma’da camide olduklarını, hatta büyük camilerin hoca efendileriyle gezdiklerini bir araya geldiklerini bile görebilirsiniz ama, maldan mevkiden fedakarlık yapmayı gerektirecek korku ve zerre kadar o kuşkunun olduğu hiçbir etkinlikte göremezsiniz  parazitleri.

Onları TV’lerde yalan söylerken ve nutuk sıkarken, bir de sanat aşkları depreşipte “haram saray”larına iyi çağıran ve güzel sallayan, malı mülkü meydandakileri seyrederken oralarda başröllerde, nazik yavrularının eline verdikleri son harika cep telefonlarıyla sahneye çıkarıp alttan alta firikik –aut-şut aldırırken görebilirsiniz. Millet memleket meseleri angarya ve sıkıcı gelir ağanın oğullarına. Onların ne işi var miting meydanında vebalılar,veremliler ve “öteki”lerle, fakir fukara kısmıyla aynı toplulukta. Bu genetiği sabıkalıları tarihe not ettikten ve sürekli halkın merceği üzerlerinde olduğunu belirttikten sonra mitinge ve konuşmacılara geçelim. Mitingde çok dikkat çekici olan İşçi Partili gençlerin dinamik canlı ve gerçekten zülme öfke kusan tavrıydı. Sol, insancıl ve hak taraftırı bir ideolajidir, gerçekten davayı kavramış bireylerle buluşursa.

YAHUDİ ASKERİN FİLİSTİNLİ HACIYA DEDİĞİ 

Kısaca insan olan, insani kanalları kurumamış herkes ordaydı ve ağlıyor, öfkeleniyor katillere lanet okuyordu en içten, avazı çıktığı kadar gür sesiyle. Hepsinden ALLAH razı olsun.

70 ‘li”yıllarda İlim Kültür Derneği”nden tanıdığım dava adamı Ahmet İlhan kürsüye hakim. Yerinde ve zamanında yönlendirmeleriyle tecrübesini ve işi bildiğini kanıtladı. Yazarlar Birliği başkanı Hüseyin Kemal Türkmen ise meydanı kasvetten ve uyku sermestliğinden kurtaran gür, kısa ve tarihi bir giriş yaptı. Meydan olaya motive oldu. Baro Başkan vekili de diğer bir değer olarak, avukatlara has güzel retoriğiyle dünya da hak ve hukukun zalimler tarafından geçersiz hale getirildiğini, bunu protesto etmek için cübbesiyle konuşmadığını ifade etti.

Kürsüye gelen eski MÜSİAD başkanı Erol Yarar ise İsrail’in sinsi planları ve pek bilinmeyen kadim hıyanet planalarına değinerek şu prologu anlattı;

”Filistin’li bir mülüman hacdan döner. İsrail askeri gümrük kontrolü yaparken çantasında hurma vardır. Filistin’li hacı askere; hurmalar taze ve Medine hurmasıdır al birkaç tane ye der. Yahudi askerin yanıtı şu olur”

- Geç, biz o hurmayı yerinde yiyeceğiz kısa zamanda”

O kıssa İslam tarihinin Medine-hayber gazvesi safhalarına götürdü bilenleri çok çok anlamlı ve Yahudi’nin derinden gelen sancısını anlatıyordu. 

Mitingin bu safhasında Filistinli ve Gazzeli bir Adil el ….. söz aldı. Arapça anladığım için –pratik olmadığı için konuşamıyoruz ama konuşmaları rahat anlıyoruz-söylüyorum, hitabet harikası ve ciğeri püryan bir seslenişti. Onu anlatmaya benim kalemim ve istitaatim kafi gelmez . Hiçbir kalemin de hakkıyla o ızdırabı dile getirebileceğini, o içi yanan insanın hislerini edebileceğini sanmıyorum.

Ama tercüme yetersizdi o güzel konuşma önemini büyük oranda yitirdi.

 Bu kadar kalaklı kulaklı hocanın ve ilahiyat fakültesi olan ilimizde doğru dürüst bir tercüman yok mu dedim içimden. 

Yazar Ramazan Kayan’ın da her şeyi özetleyen ve son noktayı koyan hitabetiyle tarih yazdık, tarihi yaşadık ender oluşan bir kardeşlik mitingine katılarak izleme ve Filistin’le beraber olma, bir anlığına da olsa Filistin’li olma duygusuna erdik. Kayseri Mimar Sinan Parkında Şunu da hatırlatayım, eğer orda yapılan konuşmalar 28 şubat’ta yapılmış olsaydı cezaların çekmeye ömürleri yetmezdi konuşmacıların diye düşünmüşdüm. Nerden nereye döndü tarihi süreç. 

  

İhsan Görücü

İhsan Görücü

DİĞER YAZILARI ŞUUR VE ÜMMETİ MUHAMMED OLMA ONURU YEMİNLER/EYMAN EMPERYAL ALGI NASIL AŞlLlR? ATATÜRKÇÜLÜK MASKE, MASONLUK ŞAHANEYDİ DİNDEN VAZGEÇTİLER LAKİN PARADAN VAZGEÇEMEDİLER MAJÖR YANLIŞLAR, MİNÖR DOĞRULAR YAPAY DOSTLARI GEÇ DİN ALİMLERİ...DİN SİMSARLARI. AHMET RAMAZANDAN SONRA AYNI AHMETSE ! TEMEL VE DURSUN'DAN DEĞİŞİM FlKRASl KADRİNİ BİLENLERDEN EYLESİN. HER GECENİZ KADİR OLSUN. EZHER’DE MÜDERRİSi KURIJA (Görücü) ABDÜLHAMİD RÜŞTİ ÇERKESİ EFENDİ (rahmetullahi aleyh) KUL HAKKI,NAFAKANIN HÜKMÜ ADAK...ADADIYSAN YAPACAKSIN...BORÇLANDIN ZEKAT KİMLERE VERİLİR? ORUÇTA SIHHAT—TAKAT FIKHI İSLAMIN DIŞINDAKİ DİNLERDE ORUÇ DİNDE TEBLİĞ VE İRŞAD AŞAMA AŞAMADIR TAKVA AMAÇ, ORUÇ ARAÇTIR HAKİKAT ORUCU ZEKATINI VER ORUÇ BENİM İÇİNDİR ORUÇ TERAVİHLE TAMAM OLUR. DUA, GAZABA PARATÖNERDİR.  YA ŞEHRİ RAMAZAN! KENDİSİNİ TUTABİLENLERE HOŞ GELDİN TAKİYYE  ANTİ İSLAMA KARŞI STRATEJİ GELİŞTİRMEKTİR YEGANE İDÖLÜMÜZ REHBERİMİZ AMMAR B. YASİRİ ANMAK VE ANLAMAK  MEDYATİK BEYİN YIKAMALAR, DEĞİŞMEYEN ÖNYARGILAR DİNDE İBADET, TAAT VE KURBİYYET GECE NİMETTİR HAKİKAT EHLİ SALİKE YARISI ESSAH OLMAYAN ŞAKA VAR MI? KÜRTÇÜLERE EN BÜYÜK ZARARI VEREN KÜRTÇÜ YAŞAMAK, KOLTUĞUNDA KARTOPU TAŞIMAKTIR lRAĞl YAKIN EDER TEMSİLLER DÖRT KİTABIN DÖRDÜ DE Hz. MUHAMMED (s.a.v.) DİYOR! SOSYAL MEDYA VATANDAŞl KUŞAĞA DİKKAT NOEL, DİNLERARASI BİLEK GÜREŞİ Mİ TAKVİM OLAYI MI?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1ADANA DEMİRSPOR00
 • 2ANTALYASPOR00
 • 3ATAKAŞ HATAYSPOR00
 • 4BEŞİKTAŞ00
 • 5CORENDON ALANYASPOR00
 • 6ÇAYKUR RİZESPOR00
 • 7EYÜPSPOR00
 • 8FENERBAHÇE00
 • 9GALATASARAY00
 • 10GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ00
 • 11GÖZTEPE00
 • 12KASIMPAŞA00
 • 13KONYASPOR00
 • 14MONDİHOME KAYSERİSPOR00
 • 15RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ00
 • 16SAMSUNSPOR00
 • 17SİPAY BODRUM00
 • 18SİVASSPOR00
 • 19TRABZONSPOR00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA