DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ali Rıza Navruz
Ali Rıza Navruz
Giriş Tarihi : 30-01-2023 10:52

TANlYALlM

TANIYALIM
----------
Dr. Rahmi Duman/ Şair-Güftekâr/ Kayseri

Ali Rıza NAVRUZ
^^^^
“Mest oldu gönül gözlerini gördüğüm akşam
Ömrüm senin aşkınla helâk olsa da yanmam
Zindan kesilir her bir ufuk, senden uzaksam
Zülfün beni bağlar ve çeker her neye baksam”
 
Beste: Şerif İçli
Güfte: Rahmi Duman
Makam: Karcığar

Bu gün itibariyle Gesi Belediyemizin bir mahallesi konumunda olan ve Efkere Vadisinin hemen girişinde yer alan Efkere köyünde Tüfekçi ustası Mustafa Efendi isminde biri yaşamaktadır. Mustafa Efendiyi 1908 yılında askere alırlar. Eşi o zaman henüz üç aylık hamiledir. Savaş sırasında Mustafa Efendi şehit düşer. Zamanı gelince doğan erkek çocuğa Rahmi adını koyarlar. Köyde yetimler yurduna verilen Rahmi İlkokuldan sonra İstanbul’a gönderilir. Burada Sait Halim Paşa yalısındaki yetim çocuklar için ayrılan bölüme yerleştirilir. Rahmi 1927 senesinde İstanbul Erkek Lisesini bitirir. 1933 senesinde ise artık tıp fakültesi mezunudur. Soyadı Kanunu çıktığında “Duman” ismini alarak meslek hayatına Bakırköy Akıl Hastanesinde ünlü Doktor Mazhar Osman’ın yanında Başasistan olarak göreve başlar. Çok çalışkan olduğu söylenir. Bilgili ve dürüstlüğüne de diyecek yoktur. Sert mizaçlı, kara-kuru bir adamdır. Size daima uykulu gözlerle bakar hep. Zaman zaman da sizi kahkaha tufanına boğarak şaşırttığı olur...

Eskiden doktorlar aralarında şakalaşırken şöyle derlermiş: “Bizim tıp fakültelerinden her şey çıkar. Eee tabii ki ara-sıra doktor da çıkar…” İşte Rahmi Duman bu ara sıra çıkan doktorlardan birisidir. Üstelik şair bir doktor. Ben burada karıncaların ayak izlerinde dev yaratma çabasında değilim ve olmam da. Şairimizin; Edebiyat ve şiiri gerçek yaşamın insan beynindeki yansıması olarak gördüğüne inanıyorum. İstanbul Erkek lisesinde başladığı şiir serüvenine Üniversite yıllarında da devam etmiştir. Paris ve Cenevre’deki deneyimlerinden sonra kendi kliniğini açarak hastalarına hizmet sunar…

Rahmi Duman Bildiğimiz kadarıyla çok geç evlenmiştir. Sevdiği bayanın kendisinden çok genç olması çevresinde olumlu karşılanmasa da yine de sevgi ağır basar ve evlenir. Eşinin adı Cemile’dir. Uzun boylu ve oldukça alımlı bir bayan olduğu kulağımıza gelen söylentidir. Şairimiz o dönemde çevresine karşı olan isyanını: “Ne günah etse açılmaz iki gönlün arası/Ne gün âh etse kanar dildeki firkat yarası/Dilerim bin beter olsun kim ayıplarsa beni/Arıyor Ruhum onu, olsa da bir yüz karası.” Şeklinde dile getirir. Dr. Alaeddin Yavaşça bu güzel güfteyi aksak usulde ve hicaz makamında bestelemiştir..

Dr. Rahmi Beyin Cemile hanımdan 1954 de Rahmi ve 1956 da Hakan adlı iki erkek çocuğu olur. Klinikte çalışan bir hizmetli, 1971 senesinde ülkede yaygınlaşan terör olaylarında İstanbul’da birçok soygun, fidye için adam kaçırma ve adam öldürme olaylarına karışan örgüte, Dr. Rahmi beyin evinde çok para olduğu bilgisini verir. Bunun üzerine 15 Nisan 1971 senesinde, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusuna bağlı beş kişilik terörist gurup, Dr. Rahmi Beyin evine girerler ve Avusturya lisesinde okuyan 15 yaşındaki oğlu Hakan’ı kaçırırlar. Bitmeyen ümit ile 3 günlük oğul bekleyişi, Dr. Rahmi beye 3 bin yıl gibi gelir. Bu bekleyiş sürecinde Dr. Rahmi Duman hissiyatını yine kelimelerle mısralara şu şekilde aktarır: “Kimseyi böyle Perişan etme Allah’ım Yeter/Uyku tutmaz, bir ümit yok gelmiyor hiçbir Haber/Ağlamaktan gözlerim etrafı artık görmüyor/Hazreti Yakup’a döndürdü beni Hükm-ü Kader” Bu hissiyat şiiri de daha sonraları yine Alaeddin Yavaşça tarafından aksak usulde ve Hicaz Makamında bestelenmiştir.

Ayrıca Saadettin Kaynak;“ Bin hüzün çöktü yine gönlüme akşamla benim/Ülfetim var nice yıldan beridir gamla benim/Dönerim bekle beni sen deyiver dönme geri/Bir ümit sun ne olur kalbime bir damla benim” şeklindeki güftesini Hüzzam makamında bestelemiş bulunmaktadır. 

Yine güfteleri şairimize ait olan pek çok şarkıdan bir kaç tanesinin ismini de burada vermek isterim: "Türlü derde ben deva buldum", "Her an beni çekmekte uzaklardaki bir el", "Boş kalan kalbimi doldurmada derdim", Bülbülün derdini sormayın gülden", Geç kalma ki geçmektedir Eylülde bu yaz da", "Kalbinde yerim yoksa da çehremde izin var." Bir şair ile bestekâr yakınlığının, dostluğunun; duyguların paylaşılması ve ruh birliğine varılması yönünden çok önemli olduğunu burada bir kez daha görüyoruz. Bu kez İsmail Hakkı Nebioğlu Hüzzamdan giderek, “Dönmeyen Yolcu” adıyla bilinen şairimizin güftesini unutulmaz şarkılar kervanına katmıştır.

1908 yılında doğan ve türlü derde eliyle deva bulduğunu söyleyen hemşerimiz Dr. Rahmi Duman 20 Eylül 1985 tarihinde 77 yaşında iken ebediyete intikal etmiştir. “Can Veren Sultan” onun tek şiir kitabıdır.

Dönmeyen Yolcu
*
Beklerim her gün bu sahillerde mahzun böyle ben
Gün batar, kuşlar döner, dönmez bu yolda beklenen.
En nihayet anladım yokmuş gören, hatta bilen
Gün batar, kuşlar döner, dönmez bu yolda beklenen.

Ali Rıza Navruz

Ali Rıza Navruz

DİĞER YAZILARI ŞİMDİ BİR CEMRE DÜŞERSE BİR ŞAİR ÖLÜNCE... 21 MART 'NEVRUZ BAYRAMI' 'DÜNYA ŞİİR GÜNÜ' VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… DEHŞETENGÎZ HÂL RÜZGARLARIN TÜRKÜSÜ ŞAİR COŞKUN ERTEPlNAR İŞTE BU NOKTAKİ... TANIYALIM: ALİ RlZA NAVRUZ/ŞAİR-YAZAR SENİ ÇÖZMEK GÜLMİRA GİTMİŞ ÖTEYE BİR DELİBAN VAKTİ SEZONLUK SANAT SOKAĞI AH SİHAM-l KAZA BENDEN BANA MEKTUPLAR... GAM DEFTERİ VEFATININ 8. YILI NEDENİYLE Yaşar Kemal SINIRSIZ DÜŞLERİN İDAMLIK YÜREĞİ HASRET TÜRKÜSÜ GAMZELİM HACl MUSTAFA DEMİR DELİ DEDİLER... FAİDELİ BİLGİLER... OSMAN NUMAN BARANUS BEN RÜZGÂR OLMALIYIM NARMANLl AŞlK SÜMMANİ İÇİMDE GÜZ GURBETİ YALNIZLIK... RÜZGÂRLARIN TÜRKÜSÜ MOLE/KÜL LEYÂL DİYECEKTİM Kİ ÜŞÜRÜZ… AŞK AŞK SABÂ RÜZGÂRI /Şiir Adına/ BİR ŞAİR ÖLÜNCE... BİR EFSANE COĞRAFYASI 'ŞİREMENLİ' KIŞ LASTİĞİ --- "Görəsən ömrümün qışımı gəldi?" A.GANİ AŞlK ve ŞİİRİ MORUN ÖTESİNDEKİ SES AHMET HAMDİ TANPINAR ANlSlNA- Mehmet Emin Yurdakul BİR ŞAİR-BİR ŞİİR deneme üzerine BİR NEŞVE-İ ÇİNGENE GAMZELİM AYDEMİR DOĞAN 'Aydede' Uçukladı Serenadlarım... SANATIN BADEM GÖZLÜLERİ SAYlKLAMALAR ŞİİR ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ PUTKlRAN YALNIZLIK VE ŞAİR "EL HÜKMÜ LİMEN GALEBE" lClP SEPLİ SÖZ ah sesimi boğan sus/kum!!! GÖZLERİN Bunu bil/ESİN ÇEKİLİN AYAKUCUMDAN OCAK ve OCAKBAŞI... BİR HİKÂYE KİTABI ÜZERİNE "SON KURŞUN" "AĞLASAM SESİMİ DUYAR MISINIZ?" FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL SÜR DE GİTSİN PUSULA GÖNÜL KARA TREN SAHİBİNİ BULAN ŞARKI… YAĞMUR YAĞIYOR VE SEN YOKSUN /hıç-kırıklar/ KİTAP VE KİTAP OKUMAK… MAVİ GÖMLEK VE AHIR SEKİSİ DİLRUBA ŞARKILAR DAĞLAR ÖZGE LEYLÂ /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ MOR YAZMALI KIZ BİR EFSANE COĞRAFYASI Ş İ R E M E N L İ… TANDIRNÂME KİTAP TANITIMI -----------: “HAYAT BAHÇESİ” ve BAHÇİVANI GÖZLERİN FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA YEL BAYRAĞI VE SERVİ "UMUT YOK OLUNCA AT KOŞMAZMIŞ" ŞEHRİMİZ 5. KİTAP FUARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… BİR KIYAK ŞİİR PROGRAMI... AH O HARMAN GECELERİ AH!.. RAHMETLE... E L L E R İ N KÖY TÜRKÜLERİMİZ MUSTAFA YARALI VE ŞİİRİ DÜŞ ARDI GİDİŞLER "ISLAK HAYÂL…" E S İ L A BİR SEVDA MATALI YOKLUĞUNA YAPIŞMAK VEFATININ 49.YILINDA ŞUKÛFE NİHAL BAŞAR... Z E K İ  M Ü R E N (Ö:24.09.1996) 26.ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE RAHMETLE… BİR FASL-I AKŞAM DEMİNDE… HÜSNÜHÂL KON KAFE'DEN BU GÜNE GARİPLİĞİM… KÖY TÜRKÜLERİMİZ AYRILIK GÖZ İLE KAŞ ARASIDIR MORUN ÖTESİNDEKİ SES HEMŞEHRİMİZ DR. RAHMİ DUMAN AHİRETE GÖÇ EDEN DEĞERLERİMİZ BATMA Kİ UFKUMDAN KIRILAN DALIN TÜRKÜSÜ YALNIZLIK VE ŞAİR /HİÇ GİYİLMEMİŞ/ YAĞMUR SAF/SU TATLI… 'KALENİN BURCUNDAYIM' ANNE
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA