DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Cengiz CENK MEYDANI
Mustafa Cengiz CENK MEYDANI
Giriş Tarihi : 25-08-2022 13:47

YAZARLIK DA DÖNÜŞÜME UĞRADI MI!

“Yeni medya okuma ve yazma alışkanlıklarını değiştirdi…”

Bu ifade Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Doç. Dr. Gül Esra Atalay’a ait.

Peki ne diyor, Atalay bu açıklamanın satır aralarında?

Öncelikle, Sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte yazarlık da dijital mecralar ile etkileşime girdiğine dikkat çeken Atalay, Sosyal medya mecralarının çok popüler hale gelmesiyle insanların kendilerini ifade etmenin yeni yollarını bulduklarını belirtiyor.

Nasıl mı?

Yazılan içeriklere bakıldığında dilbilgisi kurallarına uyulmadığını ve özellikle gençlerin yazım kurallarını önemsemediğini ifade eden Atalay, yeni medyanın okuma ve yazma alışkanlıklarını değiştirdiğini vurgulayarak artık e-okuma ya da ekran okuma gibi kavramların kullanılmaya başlandığına dikkat çekiyor.

ÖNEMLİ TESPİTLER…

Doç. Dr. Gül Esra Atalay’a göre;

Yazmak benliği sunma biçimi oldu.

Sosyal medyada katılımcı kültür oluştu.

Gençler yazım kurallarını önemsemiyor.

Yazar ve okur etkileşimi kolaylaştı.

Sosyal medya dili klişelere dayanıyor.

Yeni medya yayınevi ve editörü süreçten çıkardı.

Metinler titizlikten uzak oluyor.

Kendi tarzını yaratan iyi yazarlar çıkacak.

SOSYAL MEDYA YAZARLIĞI…

Yazmak benliği sunma biçimi oldu.” yorumu ile konuya farklı bir boyut getiren ve Sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte birçok farklı kültürel alan gibi yazarlığın da dijital mecralarla etkileşime girdiğini belirten Esra Atalay, “Son yıllarda sosyal medya mecralarının çok popüler hale gelmesiyle insanlar kendilerini ifade etmenin ve benlik sunumun yeni yollarını buldular. Dolayısıyla bu mecralarda yazmak da bir benliği sunma biçimi haline geldi.” görüşünü paylaşıyor.

KATILIMCI KÜLTÜRÜ MÜ OLUŞTU?

 

Doç. Dr. Gül Esra Atalay, dijital metinlerin klasik metinler gibi tekil ve bağımsız yapılar değil, oluşturuluş biçimleri nedeniyle bozulmaya,  yeniliğe ve değişime açık,  sürekli değişen kolajlar olduğunu na dikkat çeken Atalay’ın bir başka tespiti ise şu şekilde;

“İnternetteki, sosyal medyadaki paylaşım ekonomisi nedeniyle şiir ya da diğer edebi türleri, onları oluşturan ve okuyan topluluklardan ve platformlardan bağımsız olarak ele almak mümkün değil.

Sosyal medya mecralarında paylaşılan içeriklerin dolaşıma girmesiyle bir ‘katılımcı kültür’ oluştu.

Sosyal medya kullanıcıları, daha önceki kitle iletişim araçlarında örneğin kitapta olduğu gibi önceden şekillendirilmiş mesajları alımlayan pasif tüketiciler olmaktan çıkarak paylaşım, yorum ve beğenileri ile medya içeriğine katkı sağlayan, onu şekillendiren aktif bir pozisyona geçtiler.

Dolayısıyla sosyal medya mecralarında hem okur hem yazar olarak yer alıyoruz.” 

ÖNEMLİ TEHLİKELER…

Sosyal medyada yaygın olarak kullanılan, kabul gören, normal olan dilin edebiyat olma iddiasındaki yayınlarda da kullanılır olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Sosyal medyadan paylaşılan içeriklere baktığımızda ise yazım dilinin klasik kurallarının görmezden gelindiğini, önemsenmediğini, noktalama işaretleri ya da dil bilgisi kurallarına uyulmadığını görüyoruz. Özellikle gençler sosyal medyada yazarken bu kuralların önemli olmadığını düşünüyorlar. Önceki yıllarda Üsküdar Üniversitesi’nde “netiket” yani internetteki davranış kurallarına uyum konusunda lise ve üniversite öğrencilerini karşılaştıran bir araştırma gerçekleştirmiştik ve bu araştırma sonuçları da gençlerin sosyal medyada yazım kurallarının önemsiz olduğunu düşündüklerini göstermişti.” dedi. 

ETKİLEŞİM KOLAYLAŞTI

Yeni bir yazar türünün ortaya çıktığını iddia eden Atalay, “Bu yazar, okurla kurduğu etkileşimi eserine de yansıtabilen, okurdan aldığı yorumlar, dönüşlerle eserini güncelleyebilen bir yazar.

Yeni medya okuma yazma alışkanlıklarını değiştirdi.

E-okuma ya da ekran okuma gibi kavramlar kullanılmaya başlandı.

Artık basılı bir kitabı okumak yerine ekrandan da kitap okumak mümkün ve bu gittikçe yaygınlaşıyor. Yeni medyada yazar-okur etkileşimi artık çok daha kolay hale geldi.” tanımlaması yaptı.

KLİŞELERE DAYANIYOR

Yeni yazarların seslerini duyurabilmeleri, hatta özgürce eserlerini yazarak kitlelere ulaştırabilmelerinin de yeni medya teknolojileri ile kolaylaştığını vurgulayan Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Ücretsiz platformlarda kitap yazabilmek ve dağıtmak ekonomik olarak avantaj sağlıyor. Bugün kitabevlerinin raflarını sosyal medyanın diliyle yazılmış, derinlik ve özenden yoksun kitaplar dolduruyor. Sosyal medya mecralarının kendine has bir yapısı ve buna uygun bir dil kullanım kültürü var. Bu, yazılı kültürden çok sözlü kültürden beslenen, dolayısıyla dilbilgisi, imla kuralları gibi geleneksel yazarlıkta çok önemli olan hususların önemsizleştiği bir kültür. Sosyal medya dili klişelere, kuralsızlığa, tekrara dayanıyor. Sosyal medyanın popülerliği ve çok yoğun şekilde kullanılması buradaki alışkanlıkların kitapları da etkisi altına almasına neden oluyor.” dedi.

YAYINEVİ VE EDİTÖR SÜREÇTEN ÇIKTI

Herkes yazabileceğini ve yazılan metnin değerini ise okuyucu belirlediğini belirten Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Özellikle yeni medya mecraları yayınevi ve editör gibi karar vericileri süreçten çıkartarak bireylerin istedikleri serbestlikte yazmalarına imkan tanıdı. Dolayısıyla isteyen herkes kendisini ‘yazar’ olarak tanımlayabilir. Yazılan metinlerin hatırı sayılır bir okuyucu kitlesi edinip edinmemesi ise işin diğer yüzü.” ifadelerini kullandı.

METİNLER TİTİZLİKTEN UZAK

Dijital platformların şiirler, hikayeler ve romanların görselleştirilebildiği, farklı formlarla ilişki içerisinde transmedya şeklinde kurgulanabildiği bir olanaklar dünyası sunduğunu belirten Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Wattpad gibi platformlar bu deneyimin yaşandığı dijital mekanlar. Bunlar da birer sosyal medya mecrası. Hem hikaye, kitap yazılabiliyor hem de yazılmış olanlar okunabiliyor. Bu platformların geleneksel yayıncıların yazar üzerindeki hakimiyetini ve eşik bekçisi rollerini ortadan kaldırarak yayıncılık faaliyetini demokratikleştirici bir işlevi de olabiliyor. Fakat herhangi bir editöryel süreçten geçmeyen bu metinler edebiyatın sahip olduğu titizlik, özen ve gerekliliklerden uzak oluyor.” diye konuştu.

KENDİ TARZINI YARATAN YAZARLAR…

Doç. Dr. Gül Esra Atalay, Wattpad’de yayımlandıktan  sonra yayınevlerinin dikkatini çekerek  basılan kitapların da olduğuna dikkat çekerek “Bunların hedef kitlesi gençler. Belirli bir kuşağa hitap ediyor. Dijital çağın içerisine doğmuş, dijital medya, sosyal medya kültürüyle büyümüş bir jenerasyonun ürünleri olduklarını söyleyebiliriz. Bu metinler sosyal medyanın dilini ve tarzını yansıtıyor, kolay tüketime uygun metinlerden oluşuyor. Öte yandan bu bir kuşak meselesi. Gençler her dönem eski formları reddeder, kendi tarzlarını getirirler. Dolayısıyla bu kuşaktan da mutlaka kendi tarzlarını yansıtan iyi yazarlar çıkacaktır.” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Cengiz CENK MEYDANI

Mustafa Cengiz CENK MEYDANI

DİĞER YAZILARI KAYSERİ NÜFUSU 1 MİLYON 441 BİN 523 KİŞİ… BU İŞİN KURALI NE? TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİNE DAİR… MİLLET İTTİFAKI VAATLERİ İLE METNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER…3 MİLLET İTTİFAKI VAATLERİ İLE METNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER…2 MİLLET İTTİFAKI VAATLERİ İLE  METNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER…1 103 GÜN KALA DURUM NEDİR? OLUR MU/ OLAMAZ MI? TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR? İYİ DÜŞÜNÜN… SON KARARINIZ MI? NELERİ KONUŞUYORUZ? TABLO GİDEREK AĞIRLAŞIYOR… NEDEN TARİH 14 MAYIS? KOCASİNAN’DAN AZERBAYCAN’A YOL OLUR!...-2 KOCASİNAN’DAN AZERBAYCAN’A YOL OLUR!...-1 KONUT SATIŞLARINA DAİR…2 KONUT SATIŞLARINA DAİR…1 SIĞINMACILARA PARA YETMİYOR… ŞİMDİ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA  KOYMAZSAK NE ZAMAN?!... DUYMADIKLARIMIZ... SON GELİŞMELERE DAİR… KÖR GÖZE PARMAK!... SORUMLUSU KİM OLACAK? ÖYLE YA DA BÖYLE SEÇİM KAPIDA... 6’LI MASANIN NEGATİF YANKILARI… 6'LI MASANIN POZİTİF YANKILARI... ESKİDEN VE ŞİMDİ... ATATÜRK VE TÜRK KİMLİĞİ İLE UĞRAŞMAYIN!... HERKESLE AYNI DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ… 2022'DEN 2023'E NE DEĞİŞTİ? EN MANTIKLISI “SAT-  KURTUL” FELSEFESİ Mİ? EYT GEYİKLERİ-2 EYT GEYİKLERİ…1 UZUN MU YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ? O HALDE… BOL BOL KİTAP OKUYUN! GÜLSOY’DAN 2022 DEĞERLENDİRMESİ, 2023’E DAİR BEKLENTİLERİN YORUMU! ADAYLIKLARI HAYIRLI OLSUN… HABERDE REKOR KIRDIKLARINA GÖRE VARDIR BU İŞİN BİR HİKMETİ… SERBEST BÖLGE GERÇEĞİ… EN ÖNEMLİ KONU YEŞİL ALAN VE AĞAÇLANDIRMA… 2022’DEN NELERİ KONUŞTUK? GÜNDEME DAİR GENELLEMELER... KAYSERİ’DE ÇARKLAR DÖNMÜYOR SİZ DE BU KAMPANYAYA KATILIN, BİR TAŞLA İKİ KUŞ BİRDEN VURUN! AKP’NİN 100. YIL HEDİYESİ VE… YİNE KANDIRILDIK HEMŞEHRİLERİM!-2 AKP’NİN 100. YIL HEDİYESİ VE… YİNE KANDIRILDIK HEMŞEHRİLERİM!-1 SON KARAR, NE GETİRİR NE GÖTÜRÜR?!... GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILA BİZİ TEĞET GEÇTİ…1 KAYSO 56. YILINI KUTLUYOR… TÜİK'TEN EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMA RAKAMLARI…2 TÜİK'TEN EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMA RAKAMLARI…1 YALNIZIM… YALNIZSIN… YALNIZ… CHP’NİN EKONOMİK YOL HARİTASI… ARAMIZDAKİ FARK BU İŞTE... KILIÇDAROĞLU’NUN EKONOMİK HAMLESİ  VE 24 ARALIK KAYSERİ ZİYARETİ’NE DAİR… BU KONU HER ŞEYDEN ÖNEMLİ…2 BU KONU HERŞEYDEN ÖNEMLİ…1 HAYATIN GERÇEKLERİ... O İŞ AYRI, BU İŞ AYRI MI? SİYASETİN KURALLARI… SİL BAŞTAN MI BAŞLIYORUZ?!... PARA GELSİN AMA, HER YERDEN GELMESİN! KAYSERİ’DE SEÇMENİN KAFASI KARIŞIK! HAYAT İÇİN TAVSİYELER... BİR DE ONDAN DİNLEMEK LAZIM... SİYASETTE DENKLEMLER DEĞİŞİYOR  DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ? DİN VE TÜRKÇÜLÜK NASIL TAHRİF EDİLİYOR?!...  MÜLK ALLAH'INDIR GÖKLERDE VE YERDE YASTIK ALTI DA DAHİL!... YORUMSUZ… DUYMADIKLARIMIZ... OLAYLARA BİR DE BU YÖNDEN BAKIN… SİYASET BİLİMCİ GÖZÜ İLE OLAYLAR… 165 GÜNDE NE YAPABİLİRSİNİZ?...-2 165 GÜNDE NE YAPABİLİRSİNİZ?...-1 İŞSİZLİK RAKAMLARI… TARAFSIZ DEĞİL, DÜRÜST BUGÜN MATEM GÜNÜ DEĞİL, ATATÜRK’Ü ANLAMA GÜNÜDÜR…  BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? CEM TOKER'LE DEVAM EDİYORUZ... İTTİFAKIN KİLİT PARTİSİ  EKONOMİN SON DURUMU... ATATÜRK VE CUMHURİYET AŞIĞI BİR LİDER... ALKIŞLAR TALAS FESTİVALİ’NE… BİR MUHTARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI…2 BİR MUHTARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI…1 İKİ ANKET DEĞERLENDİRMESİ…3 İKİ ANKET DEĞERLENDİRMESİ…2 İKİ ANKET DEĞERLENDİRMESİ…1 GÜNDEM İÇİN MUHALEFET NE DİYOR? VATANDAŞIN PARASI İLE SİYASET YAPMAK!-2 VATANDAŞIN PARASI İLE SİYASET YAPMAK!-1 KİM DOĞRU SÖYLÜYOR? İŞ KAZASI MI? CİNAYET Mİ? BU BELİRTİLER ÖZGÜVENİNİZİN EKSİK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR ASGARİ ÜCRETLİYE BİR MÜJDE DE BENDEN! İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 20 DARALDI PROTESTOLU ÇEKLER... EKONOMİYE DAİR SON VERİLER… ENFLASYONU HERKES EŞİT DERECEDE Mİ HİSSEDİYOR? KAYSERİ’NİN VİTRİNİ MELİKGAZİ…2 KAYSERİ’NİN VİTRİNİ MELİKGAZİ…1 KİTAP FUARI…  BANKACILIK SEKTÖRÜ KÂRINI 5'E KATLADI BENCE… BANA GÖRE… BİZCE… ELİTAŞ’IN SÖYLEDİKLERİ…2 ELİTAŞ’IN SÖYLEDİKLERİ…1 MOBİLYANIN ÜRETİM ÜSSÜ KAYSERİ… ODA SEÇİMLERİ SORUNSUZ… ODA SEÇİMLERİ.... 3 ODA SEÇİMLERİ.... 2  ODA SEÇİMLERİ.... 1 AĞAÇLANDIRMA SEZONU… CEVABI OLMAYAN SORULAR… HAYVAN KATLİAMLARI DURDURULMALI… BİR SADETTİN TANTAN KLASİĞİ… EMNİYETİN BAHÇESİNDE Kİ YEMİN! KONUT SATIŞLARI VE TOKİ PROJESİ… SİYASET ÜZERİNE…  EKONOMİST GÖZÜ İLE GERÇEKLER… SAADET PARTİSİ VE ARIKAN’I BAKIŞ AÇISI FARKLI BAKIŞ AÇILARI…. “KADINA EL KAL-KA-MAZ” EVİN HALLERİ… SİYASETTE YILDIZI PARLIYOR... BAKAR MISINIZ? 12 EYLÜL'Ü UNUTMADIK...  SANAL ALEMİN ESİRİ OLMAK… DİYANET NE YAPMAK İSTİYOR? EKONOMİ ÜZERİNE SEÇMECELER... EYLÜL'DE GELDİ... SİYASETNAME-2 YENİ BİR DÖNEME GİRDİK… EKONOMİ VE FAİZ... NE DİYOR? TABLO EŞİTLENDİ Mİ? KANAYAN YARA: KADINA ŞİDDET… ATAŞ’IN BASIN TOPLANTISI VE KAYSERİ’DE İYİ PARTİ… ÖZGÜVEN BÖYLE ARTAR... GÖSTERİŞLİ MABETLER YAPMAYIN! ORTA DOĞU’DA NELER OLUYOR? SONBAHARA HAZAN MEVSİMİNE ADIM ADIM… İYİCİLİK VE KÖTÜCÜLÜK ÖLÇEĞİNDE TÜRKİYE SINIRIN ALTINDA KALDI…
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2254
 • 2Fenerbahçe2145
 • 3Başakşehir FK2140
 • 4Beşiktaş2139
 • 5Adana Demirspor2138
 • 6Trabzonspor2238
 • 7Kayserispor2132
 • 8Konyaspor2127
 • 9Fatih Karagümrük2126
 • 10Gaziantep FK2225
 • 11Alanyaspor2225
 • 12Sivasspor2224
 • 13Antalyaspor2124
 • 14Hatayspor2123
 • 15MKE Ankaragücü2122
 • 16Kasımpaşa2222
 • 17Giresunspor2121
 • 18İstanbulspor2221
 • 19Ümraniyespor2114
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA