DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Cengiz CENK MEYDANI
Mustafa Cengiz CENK MEYDANI
Giriş Tarihi : 23-08-2022 13:33

ORTA DOĞU’DA NELER OLUYOR?

Türkiye ile Suriye arasında esen ılımlı rüzgarlara rağmen Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler kaygı verici boyutta.

Herkesin malumu.

Herkes olayın içinde ve birebir yaşıyor.

Türkiye’de yaşayan kimilerine göre 5, kimilerine göre ise 10 Milyon Suriyeli ile birlikte ülkemize akın akın gelen Iraklı, Afganlı aklınıza ne kadar ülke gelirse gelsin doluşanların yarattığı sorun her geçen gün daha da büyük problemlere neden oluyor.

Peki aslında Orta Doğu’da neler oluyor?

Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Türkiye-İsrail ilişkilerini normalleşmesi kapsamında karşılıklı büyükelçisi atanması kararına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklama yeni tartışma yaratacak boyutta bir kapsam içeriyor.

Bu açıklamanın satır başları ve perde arkasına dair bir değerlendirme yazısı.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ…

Son günlerde yeniden ve yine dillendirilmeye başlandı.

Suriye ile görüşmelerin yeniden başlaması ve rakamı belirsiz Suriyelilerin yavaş yavaş ülkelerine gönderilmesine dair girişimlere hız verilmesi konusunda.

Rakamlar bu arada çelişkili.

İş işleri bakanlığı TC vatandaşlığı verilen Suriyelilerle ilgili 200 Binler civarını açıklarken Zafer Partisi genel başkanı Ümit Özdağ’ın 1.2 Milyon civarında bir rakam vermesi ve bunlarında önümüzdeki seçimlerde oy kullanacaklarına dair iddiası ortalığı fena karıştırmış durumda.

Suriyelilerin gelişi ile başta Demografik bozulma başta olmak üzere tırmanan Asayiş olayları ve başta Hatay, Gaziantep, Kilis olmak üzere yaşanan Toprak bütünlüğünü tehdit eden genellemelere paralel birde parti kurarak meclise gireceklerine dair söylentiler Türkiye’nin genel manada sık sık gündeme getirilen azıl tehdidin perde arkası konumunda.

Ülkesinden kaçan insanların bir başka ülkenin kaderi üzerinde oy kullandırılması sizce ne kadar makul ve mantıklı.

İşte burada Bugün ki yazımızın konusu BOP devreye giriyor.

HENÜZ NETLİK YOK…

Başta Vatan partisi genel başkanı Doğu Perinçek ile AK Partiden kopan iş adamı Ethem Sancak’ın ve daha önce değişik siyasi partilerde ve devletin değişik kademelerinde görev yapmış ancak halen emekli ya da aktif olmayan isimlerin yeniden devreye girdiklerine dair son günlerde gündeme gelen Suriye’ye uzatılacak olan Zeytin Dalı’na dair devletin yürüttüğü görüşme ya da yürüteceği görüşmelerle ilgili boyut henüz net değil.

Yani bir anlamda Yol Haritası’na dair netlik yok.

 Klasik 5N-1K’da olduğu gibi bir çok soru cevap arıyor.

SURİYE’NİN TALEPLERİ

Bu konuda Türkiye’nin talepleri kadar Suriye’nin de talepleri önemli.

Mesela Suriye tarafının 4 önemi talebi dillendiriliyor.

Öncelikle ilk şart Türkiye’nin onlara göre işgalci gözü ile gördükleri Suriye topraklarından çıkmamız.

İkincisi yine onlara göre Türkiye’nin yasa dışı örgütlere verdikleri desteklere son vermesi.

Üçüncü talep ise Türkiye ile Suriye arasında her dönemde sorun olan Su konusunda Türkiye’nin bu kozu artık kullanmaması yönünde.

Sonuncu talep ise normalleşmeye dönülmesi yönünde.

SURİYE’NİN YENİDEN İMARI

Görüşmelerin başlayıp başlamayacağına dair beklentiler bir yana Esad’ın Suriye’den Türkiye’ye gelenlerle ilgili Af çıkartıp çıkartmayacağı bir başka muamma.

Yaklaşık 10 Milyon insan hangi şartlarda evlerine dönecekler.

Eski Evleri, işyerleri ya da mülklerini geri alabilecekler mi, yoksa yeni yerleşim alanları mı gösterilecek kendilerine?

Bu arada büyük bölümü yerle bir olan Suriye’nin yeniden imarı konusunda Türkiye’de yaşayan bu kadar genç nüfusun durumu ne olacak?

Esad yeni bir kalkınma hamlesi ve daha güçlü bir Suriye Ordusu için bu insanları yeniden kabul edecek mi?

Sorular malum olduğu üzere uzayıp gidiyor.

İş gelişleri kadar gidişleri bağlamında da sarpa sarmış durumda.

Bu pirincin çok su alacağı ve bizim de bu konuda yine ve yeni yazılar yazacağımız muhtemel.

Merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan, Suriye konusunda ki engin öngörüsü ile “Bir gün Dünyanın meselesi Suriye olursa bilin ki hedef Türkiye’dir!” demişti.

 ‘BÜYÜK BOP’UN BİR ADIMI MI?'

Bekin, Türkiye-İsrail yakınlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile üstü örtük ‘İbrahim Anlaşması’nı çağrıştıran kapsamlı iş birliğini tasvip etmediklerini ve İsrail’in çıkarlarını ön plana alan bu yeni projenin; ‘Dinler arası Diyalog’, ‘Büyük Ortadoğu’ ve ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projelerinden farksız olduğunu söyledi.

İSRAİL’İN GÜVELİĞİ…

ABD, İşgalci İsrail’in bölgedeki güvenliğini sağlama alıyor İktidarın İsrail ile atılan normalleşme adımlarının ABD’nin bölgede İsrail’in güvenliğini sağlama alma hamlesinin tezahürü olduğunu ileri süren Bekin, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “ABD, 15 Eylül 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile imzalanan ‘İbrahim Anlaşmaları ile İsrail’i Yeni Ortadoğu’ya kalıcı olarak bütünleştirmekle kalmayıp, asıl olan bölgedeki güvenliğini sağlayacak entegrasyonu derinleştirmeye yönelik güçlü adımların atılması yeni rotanın ana hedefi olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra Sudan ve Fas ile imzalanan aynı anlaşmalar da bu amaca matuf yol haritasının mütemmim cüzü olarak değerlendirilebilir.

Bu kapsam dahilinde ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Lapid’in, 14 Temmuz 2022’de Kudüs’te bir araya gelerek ‘ABD-İsrail Stratejik Ortaklığı Ortak Deklarasyonunu imzalamaları İsrail’in derinleştirilmeye çalışılan güvenliğinin yeni tezahürü niteliğinde olmuş oldu.”

HAİN PLANLARI DEVAM EDİYOR

“Siyonist İsrail Filistin’deki hain planlarına devam ediyor” şeklinde konuşan Bekin, “Bu arada İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria bölgelerinde uygulamakta olduğu büyük yerleşim projelerine aynı hızla devam etmesi ve Batı Şeria’yı Kudüs’ten koparacak hedeflere yaklaşması, ‘İbrahim Anlaşmaları’nın Filistin’in hiçbir çıkarına olmadığı ve sadece İsrail’in kalıcılığını güvenli olarak derinleştirmeye yönelik olduğunu görmek mümkündür.” dedi.

Bu anlaşma ne Türkiye ne de bölge ülkelerine yarar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile yeni dönem politikasını aslında üstü örtük ‘İbrahim Anlaşması’ kapsamında değerlendirmek gerektiği düşüncesinde olduklarını belirten Bekin, “Sayın Erdoğan, her ne kadar İsrail ile karşılıklı hassasiyetlere uyulması bağlamında vurgular yaparak ilişkileri büyükelçilik düzeyine çıkarmış olduğunu ifade etmesine rağmen, Siyonist İsrail tarafı asıl yaklaşmakta olan seçimler nedeniyle kamuoyu baskısından çekindiği için söz konusu anlaşmayı imzalamış ve iki ülke liderinin söylemleri bu anlaşmanın içeriğiyle birebir örtüşmekte olduğunu görmek mümkündür.

ÜÇ İBRAHİMÎ DİN VE TÜM İNSANLIK

Nitekim İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un yaptığı açıklamada, “Ortadoğu’da iyi komşuluk ilişkileri ve ortaklık ruhu hepimiz için önemlidir. Tüm inançların mensupları -Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar- bir arada barış içinde yaşayabilirler ve yaşamak zorundadırlar” vurgusu aslında İbrahim Anlaşması’nda ifadesini bulan, “Üç İbrahimî din ve tüm insanlık arasında bir barış kültürünü ilerletmek için dinler arası ve kültürler arası diyaloğu teşvik etme çabalarını destekliyoruz. Irkı, inancı veya etnik kökeni ne olursa olsun herkesin onurlu ve umutlu bir yaşam sürebileceği bir yer haline getirebilmek amacıyla herkesten hoşgörü ve saygı bekliyoruz” şeklindeki sözde, ‘Dinler Arası Diyalog’ projesini çağrıştıran bu projelere teşne olmak hiçbir şekilde Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin yararına olmadığını ifade etmek istiyoruz.” diye konuştu.

YÜZ YILLIK UYARI…

Ulu Önder Gazi Mareşal Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk 100 yıl öncesinden uyarmıştı.

1- Komşularınızın iç işlerine karışmayın.

2- Rusya’yı tahrik etmeyin.

3- Arap ülkeleriyle tarihi, sosyal, kültürel ilişkilerinizi geliştirin. Fakat aralarındaki anlaşmazlıklara karışmayın.

4- Sormadan akıl vermeyin.

5- Batı kültürünü benimseyin, fakat onların emperyalist emellerine alet olmayın.

Peki bir ne yaptık.

Üzerimize elzem olmayan her işin içindeyiz.

Sonuç mu?!

Orta Doğu Bataklığında yıllardır debelenip duruyoruz.

Daha ne kadar da debeleneceğimiz ve ABD ve İsrail’in oyuncağı olmaya devam edeceğimiz ise meçhul…

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Cengiz CENK MEYDANI

Mustafa Cengiz CENK MEYDANI

DİĞER YAZILARI KAYSERİ NÜFUSU 1 MİLYON 441 BİN 523 KİŞİ… BU İŞİN KURALI NE? TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİNE DAİR… MİLLET İTTİFAKI VAATLERİ İLE METNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER…3 MİLLET İTTİFAKI VAATLERİ İLE METNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER…2 MİLLET İTTİFAKI VAATLERİ İLE  METNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER…1 103 GÜN KALA DURUM NEDİR? OLUR MU/ OLAMAZ MI? TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR? İYİ DÜŞÜNÜN… SON KARARINIZ MI? NELERİ KONUŞUYORUZ? TABLO GİDEREK AĞIRLAŞIYOR… NEDEN TARİH 14 MAYIS? KOCASİNAN’DAN AZERBAYCAN’A YOL OLUR!...-2 KOCASİNAN’DAN AZERBAYCAN’A YOL OLUR!...-1 KONUT SATIŞLARINA DAİR…2 KONUT SATIŞLARINA DAİR…1 SIĞINMACILARA PARA YETMİYOR… ŞİMDİ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA  KOYMAZSAK NE ZAMAN?!... DUYMADIKLARIMIZ... SON GELİŞMELERE DAİR… KÖR GÖZE PARMAK!... SORUMLUSU KİM OLACAK? ÖYLE YA DA BÖYLE SEÇİM KAPIDA... 6’LI MASANIN NEGATİF YANKILARI… 6'LI MASANIN POZİTİF YANKILARI... ESKİDEN VE ŞİMDİ... ATATÜRK VE TÜRK KİMLİĞİ İLE UĞRAŞMAYIN!... HERKESLE AYNI DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ… 2022'DEN 2023'E NE DEĞİŞTİ? EN MANTIKLISI “SAT-  KURTUL” FELSEFESİ Mİ? EYT GEYİKLERİ-2 EYT GEYİKLERİ…1 UZUN MU YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ? O HALDE… BOL BOL KİTAP OKUYUN! GÜLSOY’DAN 2022 DEĞERLENDİRMESİ, 2023’E DAİR BEKLENTİLERİN YORUMU! ADAYLIKLARI HAYIRLI OLSUN… HABERDE REKOR KIRDIKLARINA GÖRE VARDIR BU İŞİN BİR HİKMETİ… SERBEST BÖLGE GERÇEĞİ… EN ÖNEMLİ KONU YEŞİL ALAN VE AĞAÇLANDIRMA… 2022’DEN NELERİ KONUŞTUK? GÜNDEME DAİR GENELLEMELER... KAYSERİ’DE ÇARKLAR DÖNMÜYOR SİZ DE BU KAMPANYAYA KATILIN, BİR TAŞLA İKİ KUŞ BİRDEN VURUN! AKP’NİN 100. YIL HEDİYESİ VE… YİNE KANDIRILDIK HEMŞEHRİLERİM!-2 AKP’NİN 100. YIL HEDİYESİ VE… YİNE KANDIRILDIK HEMŞEHRİLERİM!-1 SON KARAR, NE GETİRİR NE GÖTÜRÜR?!... GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILA BİZİ TEĞET GEÇTİ…1 KAYSO 56. YILINI KUTLUYOR… TÜİK'TEN EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMA RAKAMLARI…2 TÜİK'TEN EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMA RAKAMLARI…1 YALNIZIM… YALNIZSIN… YALNIZ… CHP’NİN EKONOMİK YOL HARİTASI… ARAMIZDAKİ FARK BU İŞTE... KILIÇDAROĞLU’NUN EKONOMİK HAMLESİ  VE 24 ARALIK KAYSERİ ZİYARETİ’NE DAİR… BU KONU HER ŞEYDEN ÖNEMLİ…2 BU KONU HERŞEYDEN ÖNEMLİ…1 HAYATIN GERÇEKLERİ... O İŞ AYRI, BU İŞ AYRI MI? SİYASETİN KURALLARI… SİL BAŞTAN MI BAŞLIYORUZ?!... PARA GELSİN AMA, HER YERDEN GELMESİN! KAYSERİ’DE SEÇMENİN KAFASI KARIŞIK! HAYAT İÇİN TAVSİYELER... BİR DE ONDAN DİNLEMEK LAZIM... SİYASETTE DENKLEMLER DEĞİŞİYOR  DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ? DİN VE TÜRKÇÜLÜK NASIL TAHRİF EDİLİYOR?!...  MÜLK ALLAH'INDIR GÖKLERDE VE YERDE YASTIK ALTI DA DAHİL!... YORUMSUZ… DUYMADIKLARIMIZ... OLAYLARA BİR DE BU YÖNDEN BAKIN… SİYASET BİLİMCİ GÖZÜ İLE OLAYLAR… 165 GÜNDE NE YAPABİLİRSİNİZ?...-2 165 GÜNDE NE YAPABİLİRSİNİZ?...-1 İŞSİZLİK RAKAMLARI… TARAFSIZ DEĞİL, DÜRÜST BUGÜN MATEM GÜNÜ DEĞİL, ATATÜRK’Ü ANLAMA GÜNÜDÜR…  BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? CEM TOKER'LE DEVAM EDİYORUZ... İTTİFAKIN KİLİT PARTİSİ  EKONOMİN SON DURUMU... ATATÜRK VE CUMHURİYET AŞIĞI BİR LİDER... ALKIŞLAR TALAS FESTİVALİ’NE… BİR MUHTARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI…2 BİR MUHTARIN SESSİZ ÇIĞLIĞI…1 İKİ ANKET DEĞERLENDİRMESİ…3 İKİ ANKET DEĞERLENDİRMESİ…2 İKİ ANKET DEĞERLENDİRMESİ…1 GÜNDEM İÇİN MUHALEFET NE DİYOR? VATANDAŞIN PARASI İLE SİYASET YAPMAK!-2 VATANDAŞIN PARASI İLE SİYASET YAPMAK!-1 KİM DOĞRU SÖYLÜYOR? İŞ KAZASI MI? CİNAYET Mİ? BU BELİRTİLER ÖZGÜVENİNİZİN EKSİK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR ASGARİ ÜCRETLİYE BİR MÜJDE DE BENDEN! İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 20 DARALDI PROTESTOLU ÇEKLER... EKONOMİYE DAİR SON VERİLER… ENFLASYONU HERKES EŞİT DERECEDE Mİ HİSSEDİYOR? KAYSERİ’NİN VİTRİNİ MELİKGAZİ…2 KAYSERİ’NİN VİTRİNİ MELİKGAZİ…1 KİTAP FUARI…  BANKACILIK SEKTÖRÜ KÂRINI 5'E KATLADI BENCE… BANA GÖRE… BİZCE… ELİTAŞ’IN SÖYLEDİKLERİ…2 ELİTAŞ’IN SÖYLEDİKLERİ…1 MOBİLYANIN ÜRETİM ÜSSÜ KAYSERİ… ODA SEÇİMLERİ SORUNSUZ… ODA SEÇİMLERİ.... 3 ODA SEÇİMLERİ.... 2  ODA SEÇİMLERİ.... 1 AĞAÇLANDIRMA SEZONU… CEVABI OLMAYAN SORULAR… HAYVAN KATLİAMLARI DURDURULMALI… BİR SADETTİN TANTAN KLASİĞİ… EMNİYETİN BAHÇESİNDE Kİ YEMİN! KONUT SATIŞLARI VE TOKİ PROJESİ… SİYASET ÜZERİNE…  EKONOMİST GÖZÜ İLE GERÇEKLER… SAADET PARTİSİ VE ARIKAN’I BAKIŞ AÇISI FARKLI BAKIŞ AÇILARI…. “KADINA EL KAL-KA-MAZ” EVİN HALLERİ… SİYASETTE YILDIZI PARLIYOR... BAKAR MISINIZ? 12 EYLÜL'Ü UNUTMADIK...  SANAL ALEMİN ESİRİ OLMAK… DİYANET NE YAPMAK İSTİYOR? EKONOMİ ÜZERİNE SEÇMECELER... EYLÜL'DE GELDİ... SİYASETNAME-2 YENİ BİR DÖNEME GİRDİK… EKONOMİ VE FAİZ... NE DİYOR? TABLO EŞİTLENDİ Mİ? KANAYAN YARA: KADINA ŞİDDET… ATAŞ’IN BASIN TOPLANTISI VE KAYSERİ’DE İYİ PARTİ… ÖZGÜVEN BÖYLE ARTAR... YAZARLIK DA DÖNÜŞÜME UĞRADI MI! GÖSTERİŞLİ MABETLER YAPMAYIN! SONBAHARA HAZAN MEVSİMİNE ADIM ADIM… İYİCİLİK VE KÖTÜCÜLÜK ÖLÇEĞİNDE TÜRKİYE SINIRIN ALTINDA KALDI…
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2254
 • 2Fenerbahçe2145
 • 3Başakşehir FK2140
 • 4Beşiktaş2139
 • 5Adana Demirspor2138
 • 6Trabzonspor2238
 • 7Kayserispor2132
 • 8Konyaspor2127
 • 9Fatih Karagümrük2126
 • 10Gaziantep FK2225
 • 11Alanyaspor2225
 • 12Sivasspor2224
 • 13Antalyaspor2124
 • 14Hatayspor2123
 • 15MKE Ankaragücü2122
 • 16Kasımpaşa2222
 • 17Giresunspor2121
 • 18İstanbulspor2221
 • 19Ümraniyespor2114
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA